Malajzia vrátila do krajín pôvodu 150 kontajnerov s plastmi. Nie sme žiadna skládka, odkazujú

  • Kontajnery, ktoré prišla do Malajzie ilegálne, sa rozhodli kompetentní vrátiť do východzích krajín
  • Celkom odovzdajú 4 737 ton plastu, ktoré prišla zabalené v 150 kontajneroch
malajzia
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Kontajnery, ktoré prišla do Malajzie ilegálne, sa rozhodli kompetentní vrátiť do východzích krajín
  • Celkom odovzdajú 4 737 ton plastu, ktoré prišla zabalené v 150 kontajneroch

Malajzia vrátila desiatke krajín 150 kontajnerov s plastovým odpadom, okrem iného Francúzsku, Británii a Spojeným štátom. Oznámila to dnes tamojšia ministerka životného prostredia, ktorá sľúbila, že jej krajina už nebude svetovou skládkou odpadov. Pre agentúru ČTK o tom informovala agentúra Kjódó.

Vracajú len ilegálne dodávky

Sto päťdesiat kontajnerov s celkom 4737 tonami plastov sa do Malajzie dostalo ilegálne. Štyridsať tri kontajnerov teraz krajina poslala späť do Francúzska, 42 do Británie, 17 do USA, 11 do Kanady, 10 do Španielska a päť do Japonska.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Malajzia, ktorá sa potýkala s prílivom plastového odpadu zo zahraničia, proti tomuto javu tvrdo zakročila potom, čo Čína v januári 2018 ako prvá ázijská krajina dovoz nerecyklovateľného odpadu zakázala.

Nie sme žiadna skládka, odkazujú

Podľa ministerky životného prostredia Yeo Bee Yinové vláda našla 150 kontajnerov v troch najväčších prístavoch Malajzia. Späť do krajín pôvodu ich začala odosielať v druhej polovici minulého roka.

Chceme ich len poslať späť. Chceme svetu oznámiť, že Malajzia nie je svetovou skládkou odpadov,“ uviedla ministerka na tlačovej konferencii na malajzijskom ostrove Penang.

Ďalších 110 kontajnerov pripravuje vláda na odoslanie. Šesťdesiat z nich pochádza z USA, 15 z Kanady a 14 z Japonska. Ministerka zdôraznila, že dopravné náklady budú znášať dovozcovia, ktorých lode odpad doviezli.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Malajzia začala sprísňovať ekologickú politiku v júli 2018. Vtedy prestala vydávať licencie oprávňujúce na zakladanie závodov na recykláciu odpadu a zakázala dovoz plastov. Tiež postupne zavrela 218 ilegálnych závodov na recykláciu, keď pátrala po pašovania ilegálnym odpadu.

V čase medzi januárom a júlom 2018 prijala Malajzie od desiatich najväčších dodávateľov celkom 456.000 ton plastového odpadu. Za celý rok 2017 sa do tejto ázijskej krajiny doviezlo 316.600 ton plastov, v roku 2016 to bolo 168.500 ton. Odpad, ktorý nie je možné recyklovať, je spaľovaný alebo končia na skládkach. Kontaminovať tak môže pôdu aj vodné zdroje.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK