Malý fígeľ ti prinesie stovky eur navyše: Ako živnostník vieš mať vyšší daňový bonus na deti

  • Daňové priznanie nezabudni podať do 2. apríla
  • Ako SZČO však môžeš získať vyšší daňový bonus na dieťa
  • Poradíme ti, ako na to
Matka s deťmi
Daňové priznanie treba podať už čochvíľa, Reprofoto: Unsplash/Alexander Dummer
  • Daňové priznanie nezabudni podať do 2. apríla
  • Ako SZČO však môžeš získať vyšší daňový bonus na dieťa
  • Poradíme ti, ako na to

Daňové priznanie predstavuje každoročnú povinnosť pre určitú skupinu Slovákov. Ako sme informovali, týka sa to každej fyzickej osoby (FO), ktorá v roku, za ktorý podáva daňové priznanie, dosiahla zdaniteľné príjmy presahujúce 2 461,41 eur.

Okrem toho vzniká povinnosť podať daňové priznanie aj vtedy, ak fyzická osoba nedosiahla za uplynulý rok sumu 2 461,41 eur, ale vykazuje daňovú stratu.

Ak podávanie daňového priznania čaká aj teba, si vedený ako SZČO a zároveň si aj rodič, zbystri pozornosť. Bývalý podpredseda vlády SR a súčasný europoslanec Jozef Mihál prináša tip na to, ako si môžeš uplatniť čo najvyšší daňový bonus na dieťa. Ide o malý „fígeľ“, ktorý ti za určitých okolností môže priniesť aj stovky eur navyše.

Ako uvádza portál Peniaze.sk, vo všeobecnosti platí, že do 18 roku vyživovaného dieťaťa predstavuje mesačná suma daňového bonusu 140 eur, nad 18 rokov je to 50 eur. Plná suma daňového bonusu na dieťa za rok 2023 teda predstavuje 1 680 eur na dieťa do 18 rokov a 600 eur na dieťa od 18 rokov.

Čiastkový základ dane SZČO v daňovom priznaní za rok 2023 je jeho hrubý zdaniteľný príjem podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a znížený o jeho odvody a výdavky (skutočné alebo paušálne vo výške 60 % príjmu). V daňovom priznaní FO typ B ide o údaj v riadku 45.

Príklad, ako získať daňový bonus na dieťa vyšší aj o viac ako 750 eur >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Archív Startitup, Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, Peniaze.sk, Archív Startitup, YouTube/ZAČÍNAM PODNIKAŤ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá