Mama hotel navždy: Slovák si musí na vlastné bývanie odložiť viac ako 10 priemerných ročných platov

  • Pre Slovákov je vlastné bývanie vzdialenou predstavou
  • Horšie dopadlo už len Česko a Srbsko
Ilustračný obrázok
Ilustračý obrázok, pixabay/JamesQube,pixahive/Akshay Gupta
  • Pre Slovákov je vlastné bývanie vzdialenou predstavou
  • Horšie dopadlo už len Česko a Srbsko

Z priemerného platu Slováka si môžeme len ťažko našetriť na vlastné bývanie. V prieskume sme skončili ako tretí najhorší. Dlhšie na bývanie šetria už len Česi a Srbi, pričom bolo do štúdie zapojených 22 európskych krajín.

Najdlhšie si počkajú Srbi

Štúdia spoločnosti Deloitte zisťovala, ako dlho si obyvatelia jednotlivých krajín sporia na vlastný byt s rozlohou 70 metrov štvorcových. Ako to už býva zvykom, Slovensku sa miesto s pozitívnym výsledkom neušlo. Aby sme však našej krajine nekrivdili, nie sme najhorší.

Prvé slovenské mesto spustilo očkovanie priamo v nákupnom centre. S koronavírusom je hospitalizovaných 95 osôb

Najdlhšie si na vlastné bývanie podľa prieskumu šetria v Srbsku. Tam by si miestni na byt museli odložiť 15,2 ročných platov. Česko si teda aktuálne prilepšilo, nakoľko sa v rokoch 2017 až 2019 na prvom mieste nachádzali oni.

Naši susedia sa aktuálne posunuli o jednu priečku a stali sa tak druhou najhoršou krajinou v súvislosti s dostupnosťou vlastného bývania. Nový byt Čecha vyjde na 12,2 priemerného hrubého ročného platu.

bývanie

Pre Slováka nereálne

Slováci sa tiež nemajú čomu tešiť. Tí by si museli na byt s rozlohou 70 metrov štvorcových odložiť viac ako 10 priemerných ročných platov. Najrýchlejšie sa ku vlastnému bývaniu dostanú Íri, Belgičania a obyvatelia Portugalska.

Sporíš si na vlastné bývanie?

V Írsku by si potreboval približne 3 priemerné ročné platy, pričom v Belgicku by boli nutné niečo cez 4 ročné výplaty. Prekvapivo dobre sa umiestnilo aj Bulharsko, kde by si sa ku vlastnému bytu dostal po odložení skoro 5 priemerných ročných platov.

Peniaze
zdroj: pixabay/JamesQube
Zdroj: deloitte.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá