Prvé slovenské mesto spustilo očkovanie priamo v nákupnom centre. S koronavírusom je hospitalizovaných 95 osôb

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 4 prípady
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 168
ockovanie
Facebook/Prešovský samosprávny kraj
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 4 prípady
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 168

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 204 467 za predchádzajúci deň pribudlo 1 720 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 866 295 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 703 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudli 4 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 6 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 1 168 RT-PCR vyšetrení a 4 544 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (2), nasleduje Prešovský (1), Nitriansky (1), Trnavský (-), Trenčiansky (-), Košický (-), Banskobystrický (-) a Žilinský (-). Sú medzi nimi 2 muži a 2 ženy. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 215 a žien 204 889.

V nemocniciach je hospitalizovaných 95 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 46 ľudí. Na JIS sú 3 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 527 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 456.

 Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 058 624 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 104 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 369 651, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 315 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 327. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Počet ľudí zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii je vyšší ako počet takto zaočkovaných osôb v USA. Vyplýva to z údajov databázy Our World in Data (Náš svet v dátach), informovala agentúra AP.

Najmenej 55,6 % obyvateľov EÚ už dostalo aspoň jednu dávku vakcíny. V USA je to 55,4 %. Očkovacia kampaň v Európskej únii začína dobiehať tú americkú a po prvý raz počty zaočkovaných prevýšili počty zaočkovaných v USA.

Pfizer
zdroj: TASR/AP Photo/Ted S. Warren

Spojené štáty však podľa Our World in Data majú vyšší počet plne zaočkovaných obyvateľov – až 48 %, v porovnaní so 42 % v EÚ.

Británia a niektoré ďalšie krajiny majú úplne zaočkovaných ešte viac osôb. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton pripomenul, že polovica vakcín vyvinutých v EÚ bola vyvezená do viac ako 100 krajín sveta. Nerovnosti v oblasti očkovania vo svete však pretrvávajú, píše AP. Len malá časť očkovacích látok sa dostane k obyvateľom v chudobných krajinách v Afrike a v ďalších oblastiach sveta.

Očkovanie medzi butikmi

Prešovský samosprávny kraj ako prvý na Slovensku spustil pilotné očkovanie na počkanie. Očkovalo sa aj bez registrácie a to priamo v nákupnom centre.

„Záujem o jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson je veľký, už ráno sme museli posilniť nás očkovací tím o ďalší,“ objasňuje kraj na sociálnej sieti.

Očkujú tu teda dva tímy v zložení lekár, sestra a zdravotník a k dispozícii mali cez víkend 300 vakcín a ďalších 200 v zálohe. V prípade potreby sú teda pripravení zaočkovať aj ďalších. Už o 14.-tej atakovali hranicu 200 zaočkovaných. Možnosť využiť zaočkovanie bez nutnosti registrácie mali ľudia  do 18:00 hodiny.

Takáto služba bola v ponuke v OC Eperia na sídlisku Sečov v Prešove. V očkovaní bez termínu v obchodnom centre budeme kraj pokračovať aj ďalší víkend.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/Prešovský samosprávny kraj, TASR/AP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech