Máme nové najbezpečnejšie mesto sveta, nechytá sa naň ani Singapur. Bratislava prepadla v dôležitej kategórii

  • V novej rozsiahlej štúdii Economist Intelligence Unit (EIU) bola Kodaň vyhlásená za najbezpečnejšie mesto na svete
  • Hlavné mesto Dánska prekonalo bývalých favoritov, medzi ktorých sa radilo Tokio, Singapur či Osaka
protest, policia
TASR/AP/Krzysztof Zatycki, Jaroslav Novák
  • V novej rozsiahlej štúdii Economist Intelligence Unit (EIU) bola Kodaň vyhlásená za najbezpečnejšie mesto na svete
  • Hlavné mesto Dánska prekonalo bývalých favoritov, medzi ktorých sa radilo Tokio, Singapur či Osaka

Index bezpečných miest EIU bol prvýkrát zverejnený v roku 2015. V roku 2021 boli mestá zoradené na základe 76 ukazovateľov bezpečnosti v piatich rozsiahlych pilieroch. Do úvahy experti brali digitálny, zdravotnícky pilier a pilier infraštruktúry. Novým prírastkom v zozname pre tento rok je aspekt environmentálnej bezpečnosti.

Aj v tomto ročníku bolo cieľom získal lepší obraz o mestskej bezpečnosti na globálnej úrovni. Rebríček môže pre mnohých predstavovať jeden zo zásadných ukazovateľov, ku ktorým prihliadať, ak sa napríklad človek rozhodne odsťahovať alebo si aspoň vyskúšať život v inej krajine.

zdroj: Unsplash/potapenko

Absolútnym favoritom rebríčka sa stala dánska Kodaň, ktorá v hodnotení získala 82,4 bodu zo 100. Tesne za týmto európskym mestom nasledovalo Toronto s 82,2 bodmi. Prvú päťku doplnili progresívny Singapur, Sydney a Tokio. Toto trio sa pravidelne umiestňuje na popredných priečkach podobných rebríčkov.

Naka Kondo z projektu EIU pripomína aj dôležitý vplyv pandémie na zverejnený rebríček. Objasňuje, že ide o prvú globálnu pandémiu, ktorá sa objavila od čias, keď sme sa stali prevažne mestským druhom. Odvoláva sa aj na expertov, ktorí hovoria o tom, že pandémia zmenila celý koncept mestskej bezpečnosti.

zdroj: Unsplash/Zavgorodniaia

„Digitálna bezpečnosť je teraz ešte vyššou prioritou, pretože viac práce a obchodu sa presunulo do online priestoru. Osoby zodpovedné za bezpečnosť infraštruktúry sa musia prispôsobiť dramatickým zmenám v spôsobe cestovania. Agentúry zodpovedné za osobnú bezpečnosť sa zase musia zaoberať veľkým posunom v modeloch kriminality. Významne sa zvýšila aj potreba enviromentálnej bezpečnosti, nakoľko COVID-19 slúži ako veľké varovanie pred neočakávanými krízami.“

Medzi 10 najbezpečnejších miest na svete sa zaradili: Kodaň, Toronto, Singapur, Sydney, Tokio, Amsterdam, Wellington, Hong Kong, Melbourne a Štokholm. Medzi najmenej bezpečnými mestami nájdeš Lagos, Káhiru, Caracas, Karáčí a Yangon.

zdroj: Unsplash/vontz

Čo sa týka nášho hlavného mesta, to v indexe EIU hodnotené nebolo. Bratislavu však môžeme v rámci bezpečnosti porovnať na stránke Numbeo, ktorá zhromažďuje dáta ohľadom životných nákladov a iné a v tomto smere sa radí medzi najväčšie na svete.

Bratislava podľa dát Numbeo dosahuje pomerne dobré výsledky. Zatiaľ čo v prípade indexu kriminality má Kodaň 27,19 bodov, Bratislava je horšia len o kúsok, dosiahla 30,39 bodov. V rámci bezpečnosti máme 69,61 bodov a Kodaň 72,81.

Trochu väčšie rozdiely možno vidieť, ak sa pozrieme na jednotlivo hodnotené aspekty. Napríklad v Kodani majú obyvatelia len „veľmi malú“ obavu o to, že by im tu niekto mohol ukradnúť auto. Konkrétne ide o 17,93 bodov, v Bratislave je to až 28,19 bodov.

Vnímaš Bratislavu ako bezpečné miesto?

Zatiaľ čo v Kodani existuje len veľmi malá obava ľudí, že by ich niekto napadol kvôli farbe pleti, etnicity, pohlaviu či náboženstvu (19,59 bodov), v Bratislave je to až 30,16 bodov. V našom hlavnom meste sa ľudia tiež viac ako v Dánsku obávajú vandalizmu či vykradnutia domovov. Ide o pomer 34,30 ku 41,47 v prípade Bratislavy.

Neporovnateľne horšie sme na tom v oblasti problémov s korupciou a podplácaním, Bratislava v tomto smer dosiahla vysokú úroveň rizika, teda 72,04 bodov. Kodaň sa môže v tomto smere pochváliť veľmi nízkou pravdepodobnosťou a len 18,70 bodmi.

Treba však dodať, že na celkovú bezpečnosť sa v Bratislave kašle oveľa menej, než tomu bolo pred pár rokmi. Je to aj však vďaka napredovaniu Mestskej polície, ktorá dostala novú centrálu na Obchodnej ulici a do svojich radov kontinuálne hľadá nových príslušníkov. 

Ich náplňou práce je podľa webu polície predovšetkým „vykonávať dohľad nad verejným poriadkom v meste, chrániť život, zdravie a majetok občanov, chrániť životné prostredie v meste, dohliadať na mladistvých, aby nepožívali alkohol a zabezpečiť, aby sa Bratislavčania a ostatní návštevníci cítili bezpečne.“ 

Ešte nie tak dávno mnohí považovali prácu mestských policajtov za podradnú, pričom zárobky sa pohybovali okolo 500 eur mesačne. Dnes je budúcim mestským policajtom ponúkaný nástupný plat od 900 eur mesačne na plný úväzok plus príplatky.

Medzi benefity patrí napríklad náborový príspevok vo výške dvetisíc eur vyplácaný priebežne, príspevok na bývanie až do výšky sto eur, cestovný lístok na mestskú hromadnú dopravu zadarmo, príplatky za vedenie služobného motorového vozidla, či predĺžená dovolenka o sedem kalendárnych dní v rámci kolektívnej zmluvy.

Zdroje: safecities.economist.com, Numbeo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie