Manželia prerazili na Slovensku s týmto superovocím. Chráni pred rakovinou a eliminuje vírusy

  • Arónia čiernoplodná je superovocie, ktoré sa vďaka Jagošovcom teší obľube aj na Slovensku
  • Pestuje sa na ekologickej farme v obci Pitelová pri Žiari nad Hronom
ekofarma
archív/Ekofarma Aronia
  • Arónia čiernoplodná je superovocie, ktoré sa vďaka Jagošovcom teší obľube aj na Slovensku
  • Pestuje sa na ekologickej farme v obci Pitelová pri Žiari nad Hronom

Arónia čiernoplodná patrí medzi superovocie, ktoré sa pôvodne vyskytovalo v severnej Amerike. Vzhľadom pre jej nenáročnosť na stanovisko, pôdu a veľkú odolnosť voči mrazom a škodcom je v súčasnosti hojne rozšírená aj v Európe, pestuje sa tu približne od roku 1700. Pre jej vysoko pozitívne účinky na zdravie človeka sa postupne stáva obľúbenou plodinou aj u nás.

Nájdeme ju na strednom Slovensku, a to na Ekofarme v obci Pitelová pri Žiari nad Hronom. Na jej čele stoja manželia Jagošovci.

„S myšlienkou vybudovať Ekofarmu som sa začal pohrávať na jednej služobnej ceste v mojom zamestnaní, kde som sa stretol s pestovateľmi čučoriedok a následne som ich bol aj navštíviť. No a pestovanie drobného ovocia ma natoľko zaujalo, že som sa rozhodol ho aj realizovať,“ ozrejmuje Peter, ktorý na jar v roku 2016 vysadil svoj prvý sad so superovocím.

Z gastra až k poľnohospodárstvu

Peter podniká od roku 2003. Uvádza, že začínal s predajom priemyselnej hygieny, potom prišla prevádzka gastra, outdoorová reklama a nakoniec si Petra získali príroda a pestovanie, ktoré ako dieťa vždy obdivoval.

Špecialitou Ekofarmy je vyššie spomínaná arónia čiernoplodá. Pre jej pestovanie sa majitelia rozhodli preto, že ide o plodinu, ktorá je nenáročná na stanovisko, vlahu a typ pôdy. Okrem toho sú jej zdravotné prínosy veľmi veľké. V porovnaní s iným ovocím obsahuje veľké množstvo antioxidantov a stopových prvkov.

„Je dobrou prevenciou mnohých civilizačných ochorení ako rakovina, diabetes, ochorenia štítnej žľazy, kardiovaskulárneho systému a výrazne pomáha aj pri ich liečbe. Má antivirotické, antibakteriálne a protizápalové účinky, odstraňuje ťažké kovy z tela a znižuje cholesterol. My hovoríme, že je to najzdravšia, alebo jedna z najzdravších plodín, aké môžeme v našich zemepisných šírkach dopestovať,“ tvrdí zakladateľ.

Ekofarma Aronia
zdroj: archív/Ekofarma Aronia

Ekologické pestovanie ako jasná voľba

Majitelia sa pri jej pestovaní rozhodli kráčať eko cestou. V ponímaní dnešnej doby si teda zvolili oveľa ťažšiu cestu. „Burinu a prípadných škodcov nezničíte len tak, hocijakým jednoduchým postrekom. Musíte odstraňovať mechanicky, častokrát ručne, čo je veľmi prácne a časovo náročné,“ ozrejmuje Peter.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK