Marihuana je liečivá, tresty u nás sú prehnané. Ďuriš Nicholsonová chce razantnú zmenu, podnikla preto vlastné kroky

  • Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová sa obrátila na Európsku komisiu, nepáči sa jej postoj Slovenska k marihuane
  • Už v minulosti sa objavili prípady, kedy bol trest za držbu marihuany vyšší, ako napríklad za zabitie človeka
Nicholsonová podporuje legalizáciu marihuany
Nicholsonová je za legalizáciu marihuany, Unsplash/GRAS GRUN, TASR/Jakub Kotian
  • Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová sa obrátila na Európsku komisiu, nepáči sa jej postoj Slovenska k marihuane
  • Už v minulosti sa objavili prípady, kedy bol trest za držbu marihuany vyšší, ako napríklad za zabitie človeka

Na Slovensku sa už viackrát hovorilo o fakte, že tresty za trestné činy u nás nie sú veľmi spravodlivé. Ak u teba policajti nájdu omamné látky, môžeš dostať rovnaký či dokonca vyšší trest, ako keby si spáchal vraždu. Nespravodlivosť je u nás často spomínaným pojmom a už si to myslia aj niektorí vrcholní predstavitelia našej politickej scény. O téme sa hovorí roky, no zmena sa zatiaľ neudiala. To sa nepáči europoslancom.

Nicholsonová v boji za dekriminalizáciu marihuany

Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu, včera na svojom Facebooku zverejnila zaujímavý status. Táto politička nesúhlasí s príliš vysokými trestami za držanie marihuany. Podľa nej je nespravodlivé, že človek za prechovávanie omamnej látky dostane vyšší trest ako za vraždu, či znásilnenie.

Svoj nesúhlas predostrela Európskej komisii, ktorá to má v pláne preskúmať. Už dlhú dobu totiž podľa nej čakáme na vyplnenie sľubov ministerky spravodlivosti a ministra vnútra, ktorí mali tieto zákony znížiť. Nič sa však doposiaľ nestalo. Včera sme sa s kolegami z parlamentu obrátili na Európsku komisiu, aby preskúmala vysoké až drakonické tresty, ktoré slovenské súdy udeľujú za držbu marihuany a za výrobu liečivých mastí, tinktúr a olejov z nej, píše na sociálnej sieti.

Si za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku?

Je neuveriteľné, že za držbu marihuany hrozia na Slovensku vyššie tresty ako za vraždu alebo znásilnenie a je strašné čítať individuálne príbehy ľudí, ktorí sedia vo väzení za marihuanu na dlhé roky spolu s vrahmi a násilníkmi, opisuje.

Včera sme sa s kolegami z parlamentu obrátili na Európsku komisiu, aby preskúmala vysoké až drakonické tresty, ktoré…

Posted by Lucia Ď. Nicholsonová on Friday, September 10, 2021

Nesprávne nastavený zákon

trestnom zákone, ktorý nesúhlasí s prechovávaním drog, je podľa kritikov mnoho medzier. Napríklad vôbec nerozlišuje medzi dílermi a konzumentmi. Ak u teba policajti nájdu omamné látky viackrát, tvoj trest za mrežami sa môže zvýšiť až na osem rokov, v opačnom prípade to sú najviac tri roky vo väzení. 

zdroj: Unsplash

Ak sa tento čin porovná so zabitím či znásilnením, tresty môžu byť podobné. Práve toto je jedným z hlavných argumentov ľudí, ktorí žiadajú prekopať tresty za omamné látky od základov.

26-ročný Robo odsúdený na 12 rokov

Už pred rokom sme písali o kauze čiastočnej dekriminalizácie marihuany. Pre TASR vtedy o zákone hovorila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá sľubovala zmenu. Ministerka hovorila najmä o znižovaní trestov za držanie marihuany.

V súčasnosti je za držanie marihuany na osobnú spotrebu možné udeliť trest od finančnej pokuty až do 5 rokov odňatia slobody, pri väčšom množstve určenom na predaj je to až desať rokov.

marihuana, joint
zdroj: Unsplash/Thought Catalog

V susednom Česku je napríklad držanie marihuany do určitej hmotnosti len priestupkom, nad 10 gramov už ide o trestný čin.

Len pár mesiacov po tom, čo sa táto téma dostala na pretras, bol odsúdený 26-ročný chalan za držanie marihuany. Bol trestne stíhaný až na 12,5 roka nepodmienečne. Súd sa pre takýto rozsudok rozhodol kvôli tomu, že predtým už sedel. Pri sebe však mal 7,5 g omamnej látky. Ľudia sa preto rozhodli pre petíciu, kde žiadali o zmenu zákona. Aj tomuto prípadu sme sa venovali. 

Slováci nechceli nechať Roba napospas nespravodlivo nastavenému trestnému zákonu, a preto predstavili dôležitú petíciu, ktorú podpísalo viac ako 21-tisíc ľudí. Jej cieľom bolo zmeniť súčasný trestný zákon tak, aby nebolo možné zavrieť mladého človeka na 15 rokov za prechovávanie malého množstva marihuany. 

zdroj: Unsplash/Elsa Olofsson

Trestajú sa aj dobré činy

Len nedávno sa takisto konala petícia, ktorej podstatou bola dekriminalizácia marihuany, písal Denník N. Zhodli sa na tom europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík, ktorí sú zástupcami strany Progresívne Slovensko. 

„Na svete už máme niekoľko krajín, ktoré legalizovali používanie marihuany. Medzi nimi je napríklad aj Kanada. Do konca roka sa k nim pridá Luxembursko. Ďalšie desiatky krajín legalizovali marihuanu pre medicínske účely. Mnoho ďalších dekriminalizovalo jej používanie na rekreačné účely,“ povedal Hojsík. 

„Ide o to, aby nikto už nemal zničený život za to, že ho prichytili s jointom, alebo za to, že pestuje marihuanu na výrobu mastičiek pre svojich onkologických rodičov,“ doplnil. 

tráva
zdroj: Unslash/BATCH by Wisconsin Hemp Scientific

Aj jedna z milostí, ktoré udelila prezidentka Zuzana Čaputová, bola určená pre muža, ktorý dostal drakonický trest za marihuanu. Muž bol odsúdený na 10 rokov, prezidentka mu trest podmienečne zmiernila, píše Pravda.

Zdroje: Trestný zákon, Denník N, Pravda, peticie.sk, Startitup.sk, Startitup.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá