Maroko hlási vyše 2-tisíc obetí a vyhlasuje štátny smútok. Občania kopú hroby pre obete

  • Maroko v piatok zasiahlo ničivé zemetrasenie
  • Mŕtvych je už vyše 2 000 ľudí
Zemetrasenie v Maroku
SITA/AP/Mosa'ab Elshamy
  • Maroko v piatok zasiahlo ničivé zemetrasenie
  • Mŕtvych je už vyše 2 000 ľudí

Krajina na severe Afriky si aktuálne prechádza mimoriadne ťažkými chvíľami. Mŕtvych, ktorých si vyžiadalo piatkové zemetrasenie v Maroku, je už vyše 2000.

Zranených je približne rovnaký počet, pričom mnohí z nich utrpeli kritické zranenia. V noci na nedeľu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

Počet obetí zemetrasenia stúpol na 2012

Potvrdených je najmenej 2 012 mŕtvych a 2 059 zranených vrátane 1 404 osôb v kritickom stave, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Z tohto počtu bolo 1 293 mŕtvych zaznamenaných v provincii al-Hauz, ktorá bola epicentrom zemetrasenia, a 452 v provincii Tárúdánt, teda v dvoch najhoršie postihnutých oblastiach.

Úrady sa stále mobilizujú, aby zintenzívnili záchranné a pátracie operácie, a evakuovali zranených. Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 udrelo v piatok neskoro večer v horskej oblasti vzdialenej 72 kilometrov juhozápadne od turistického mesta Marrákeš, uviedla Geologická služba Spojených štátov (USGS). Po najsmrteľnejšom zemetrasení v Maroku za uplynulé desaťročia vyhlásili úrady trojdňový štátny smútok.

Silné otrasy pocítili aj pobrežné mestá Rabat, Casablanca a as-Sawíra. Zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody a vystrašení obyvatelia aj turisti uprostred noci utekali do bezpečia.

„Bolo rozhodnuté držať tri dni štátny smútok a vyvesiť štátne vlajky na pol žrde na všetkých verejných budovách,“ uvádza sa vo vyhlásení kráľovského paláca. Stalo sa tak po krízovom zasadnutí marockých predstaviteľov pod vedením kráľa Muhammada VI.

„Panovník tiež vyjadril úprimné poďakovanie Marockého kráľovstva všetkým bratským a priateľským krajinám, ktoré prejavili solidaritu s marockým ľudom, ako aj tým, ktorí mu chcú poskytnúť pomoc za týchto mimoriadnych okolností,“ dodal palác vo vyhlásení, z ktorého cituje tlačová agentúra DPA.

Kráľ tiež vydal pokyny na podporu národných krvných bánk a na zabezpečenie pitnej vody, potravín, stanov a prikrývok v postihnutých oblastiach. V nedeľu po poludňajších modlitbách sa vo všetkých mešitách v krajine bude konať „modlitba za neprítomných“, ktorou si obyvateľstvo uctí pamiatku obetí.

Záchranári vyťahujú z trosiek domov telá 

Ako sme ťa informovali v tomto článku, podľa Amerického geologického ústavu (USGS) išlo o najsilnejšie zemetrasenie, aké zasiahlo túto časť severnej Afriky za posledných 100 rokov. Záchranári pod tlakom času stále hľadali preživších, ktorí uviazli pod troskami dedín zrovnaných so zemou, píše TASR, ktorá správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

„Stratil som všetko,“ povedal Lahsin, obyvateľ horskej dediny Múláj Bráhím, ktorého manželka a štyri deti sú medzi mŕtvymi obeťami. Záchranári vytiahli z trosiek domu telá Lahsinových troch dcér, ale ešte nenašli pozostatky jeho manželky a syna. „Teraz už nemôžem nič urobiť, chcem len uniknúť od sveta a žialiť,“ dodal.

Vojaci a záchranné služby prešli ťažkým terénom, aby sa dostali do odľahlých horských dedín, kde sú zrejme obete stále uviaznuté pod troskami domov postavených z tehál z nepálenej hliny.

Provincia al-Hawz, miesto epicentra zemetrasenia, zaznamenala najviac mŕtvych, a to 1293. Po nej nasleduje provincia Tárúdánt, kde prišlo o život 452 ľudí, hlásili marocké úrady.

Občania sa v nedeľu ponáhľali do nemocníc v Marrákeši, aby darovali krv, ktorú potrebuje mnoho zranených.

Muži motykami kopú hroby pre obete

Ďalšia obyvateľky dediny Múláj Bráhím si utierala šatkou slzy, keď sledovala, ako sa muži oháňajú motykami a kopú hroby pre obete. „Vnúčatá mojej sesternice sú mŕtve,“ povedala Bušrá.

„Na vlastnej koži som zažila zemetrasenie a stále sa trasiem. Bolo to ako ohnivá guľa, ktorá pohltí všetko, čo jej stojí v ceste,“ opísala situáciu. „Každý stratil rodinu, či už v našej dedine alebo inde v tejto oblasti,“ dodala.

maroko zemetrasenie
zdroj: TASR/AP

Mnoho obyvateľov obvykle rušného mesta Marrákeš, plného turistov, spalo už druhú noc na uliciach. Túlili sa k sebe pod prikrývkami a medzi vakmi naplnenými svojimi osobnými vecami.

Marocké kráľovstvo vyhlásilo trojdňový štátny smútok a pomoc ponúklo veľa krajín vrátane Francúzska, Izraela, Talianska, Španielska či Spojených štátov.

Zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť USA Jon Finer vyhlásil: „Máme pripravené pátracie a záchranné tímy, môžeme ich vyslať… Sme pripravení v pravý čas uvoľniť peniaze,“ dodal.

Alžírsko, ktoré má so susedným Marokom dlho kolísavé vzťahy, otvorilo svoj vzdušný priestor, doteraz dva roky zatvorený – umožňuje lety, ktoré privážajú humanitárnu pomoc a evakuujú ranených.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, archív Startitup 2

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá