Maroš Kanász bol vo väzení 5 rokov: Neprichádza do úvahy, aby bachár niekoho zbil

  • Hosťom najnovšieho rozhovoru bol Maroš Kanász, bývalý člen skupiny Kollárikovcov
  • V rokoch 2000 až 2007 strávil vo väzení 60 mesiacov
  • V rozhovore sa dozvieš o fungovaní väzníc a o tom, či je možné, aby väzňa zbila stráž
Screenshot/YouTube/Startitup
  • Hosťom najnovšieho rozhovoru bol Maroš Kanász, bývalý člen skupiny Kollárikovcov
  • V rokoch 2000 až 2007 strávil vo väzení 60 mesiacov
  • V rozhovore sa dozvieš o fungovaní väzníc a o tom, či je možné, aby väzňa zbila stráž

Maroš Kanász je profesionálny bodybuilder, ktorý bol vo väzbe trikrát. Bol obvinený z troch skutkov nezávisle od seba. Z vraždy bol obvinený spolu s ďalšími 6 podozrivými. Po 3 rokoch boli 6 právoplatne oslobodení a odsúdený bol len jeden z nich.

Maroš strávil nejaký čas aj vo väzbe v Prešove, v ktorej sa len prednedávnom obesil generál Milan Lučanský. „O tejto väznici je známe, že v nej funguje starý komunistický prístup. Jednoducho je tam iné ako v iných väzbách,“ začína Maroš.  „Do Prešova sa dostanete kvôli trom dôvodom. Je to vyhýbanie sa, možné ovplyvňovanie svedkov a pokračovanie v trestnej činnosti,“ vysvetľuje Maroš. 

Obrovská psychická záťaž

O tom, že pobyt vo väzbe je náročný na psychiku, nepochybuje nikto. Vo väzbe sú väzni v cele sami, nemajú sa s kým porozprávať. „Môžete byť chlap aký chcete, ale urobí to svoje. Je to nenormálny záber na psychiku. Keď ste tam sám, uvedomíte si, že vo vašom živote nie je nikto,“ konštatuje. 

Väzni majú možnosť kontaktu s rodinou prostredníctvom listov. Nie je to však také jednoduché. „Keď píšete list domov, väzba ho najprv pošle orgánom činným v trestnom konaní. Tam si list prečítajú a až potom ho pošlú k vám domov,“ vysvetľuje Maroš. Podľa jeho slov to platí aj v opačnom prípade. 

„Ak vás chcú psychicky zložiť, urobia to. Jednoducho vám vaše listy nedajú. List si nechajú uschovaný v stole a tam môže ostať aj nejaký čas. Listy z januára sa k vám dostanú niekedy v marci,“ opisuje praktiky stráže Maroš. 

Smrť väzňa si na triko nevezme nikto

Podľa Maroša sú samovraždy vo väzení bežné, pretože samota je náročná na psychiku. O týchto samovraždách sa však nehovorí, pretože obete sú obyčajní ľudia.

„Buď to prežijú, alebo nie,“ hovorí. Zároveň dodáva, že otvoriť si celu, vojsť dnu a zbiť väzňa nie je jednoduché. „Tie cely sú nonstop zatvorené. Aj jedlo dostanete len cez okienko, nefunguje to ako vo filmoch. Okrem toho si bitku a smrť väzňa na triko nevezme žiaden bachár.“ 

Ministerka vyvrátila všetky konšpirácie. Zverejnila všetky dokumenty o väzbe, zranení aj smrti Lučanského

Maroš zároveň oponuje slovám Róberta Kaliňáka, ktorý povedal, že väzba je za trest. „Za trest je diera, nie väzba. V diere nemá väzeň ani stôl, stoličku a rádio. Je tam posteľ, ktorá je pripevnená k stene. Pred spaním ju strážca stiahne dole a ráno ju opäť pripevní naspäť,“ vysvetľuje. 

„Nemyslím si, že by prvé zranenia Lučanského vznikli kvôli dozorcom. Sú zodpovední za zdravie a život väzňov,“ tvrdí Maroš. Ako príklad uviedol svoje zranenie, ktoré sa mu stalo počas väzby.

„Pravidelne som v cele cvičil. Raz som si zlomil ramennú kosť na ľavej ruke. Ihneď som zazvonil na zvonček a kukláči ma vzali do košickej nemocnice. Tam lekár povedal, že je potrebná operácia, takže ma nakoniec previezli do Trenčína. Všetci urobili maximum, aby mi pomohli a odstránili moje zdravotné problémy.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá