Martin Klema vyrába jedinečné akustické gitary, do ktorých vkladá svoje „Ja“

  • Ak je hudba jedným z tvojich koníčkov, medzi gitarami Klema nájdeš to „pravé orechové“. Ručne vyrábané gitary Black line sú určené pre hráčov, ktorí dokážu oceniť ich kvalitu, krásu, neopakovateľný zvuk, prepracované detaily a osobitosť.
  • Ak je hudba jedným z tvojich koníčkov, medzi gitarami Klema nájdeš to „pravé orechové“. Ručne vyrábané gitary Black line sú určené pre hráčov, ktorí dokážu oceniť ich kvalitu, krásu, neopakovateľný zvuk, prepracované detaily a osobitosť.

Ľudové remeslá boli vytlačené priemyselným rozvojom a automatizáciou. Žijeme v dobe počítačov, mobilov, virtuálnej reality a techniky, ktorá hýbe svetom. Mnohí z nás však vedia oceniť ručnú prácu a vracajú sa k tradičným výrobkom, ktoré v poslednej dobe zažívajú boom. V takýchto výrobkoch môžeme nájsť jedinečné spojenie kreativity, originálnych detailov a starostlivého spracovania.

Rodák z Ilavy navštevoval hodiny gitary už ako 6-ročný. Ďalej preto študoval ručnú výrobu gitár na Husliarskej škole v Luboch u Chebu, kde má výroba nástrojov dlhú tradíciu a skúsenosti výrobcov sa odovzdávali z generácie na generáciu. S výrobou akustických gitár začal bez akýchkoľvek pochybností.

Foto: Facebook/Klema Guitars

Podľa Martina Klemu sa ručne vyrobené nástroje vedľa továrenských môžu javiť ako obraz pri porovnaní s plagátom. Oba môžu byť krásne, ale každý z nich sa lepšie hodí na inú stenu. Krásu akustickej gitary môžeme vnímať sluchom, zrakom aj hmatom. Ak majú byť tieto zložky vo vzájomnej harmónii, majster gitár musí ovládať svoje remeslo, musí mať cit aj úsudok, svojmu poslaniu veriť a byť rovnako prísny na seba i ľudí, ktorí mu pomáhajú.

„Väčšina ľudí zaraďuje gitary ako zábavu k ohňu, čo je teda podľa mňa výborné, pretože porovnať“ opekačku“ so spevom a gitarou a bez nej….Niektoré nástroje sú ale naozaj viac umeleckým dielom. Podobné je to aj zo zbraňami. Majitelia ich nikdy nepoužívajú na streľbu, ale si ich cenia ako umeleckú hodnotu. Aj niektorí moji zákazníci vedia zahrať len zopár akordov, ale už aj ten jeden akord, keď sa zahrá na celomasívnej, umeleckej gitare, znie úplne inak ako na základnej preglejkovej a to nehovorím o tom, aké dokážu byť krásne exotické dreviny. Moje luxusné modely si kupujú nie len pre to, že pekne hrajú, ale hlavne ako šperk. Vyrábam totiž aj nástroje ktoré hrajú rovnako dobre, len sú spravené s dostupnejšieho dreva napr. Čerešňa má fantastický zvuk. Cena takýchto je, ale polovičná alebo až tretinová„, vysvetľuje Martin Klema.

Foto: Facebook/Klema Guitars

Odozva adresáta je vždy motiváciou, ktorá umelca ženie vpred. Kvalita gitár limituje hlavne cenu použitého dreva a času vynaloženého na ich výrobu. Svoju prácu považuje za koníčka a vkladá doň svoje srdce a emócie, čím má neuveriteľnú pridanú hodnotu. V rámci svojej firmy sa sústreďuje výhradne na výrobu celomasívnych gitár. Popritom príležitostne cestuje do Číny, kde prísne dohliada na kvalitu sériovo vyrábaných gitár White line, ktorá zaručuje výborný pomer ceny a kvality určených pre komerčný trh.

Za 15 rokov svojej tvorby si vytvoril známe meno, ktoré uznávajú i interpreti na hudobnej scéne, ako Zuzana Smatanová, Peter Luha, Peter Nagy, Adam Ďurica, Martin Geišberg a ďalší.

Foto: Facebook/Klema Guitars

Aký je teda návod výrobu dobrej gitary?

Remeselná zručnosť, informácie a schopnosť správne ich skombinovať, technická výbava, posadnutosť pre napredovanie a všetko do seba zmiešať.

„Rozdiel medzi základnou a hi end gitarou (zámerne nepíšem kvalitnou a nekvalitnou, pretože aj gitara za 100 eur môže byť kvalitná) je v použití materiálov (od dreva cez mechaniky, až po lak- ktorý mimochodom zohráva dôležitú úlohu) a remeselnom spracovaní s veľkou pozornosťou pri výrobe. Ďalšia vec je individuálny prístup. Poznáte to, ako Rolls-Royce. Všetko si zákazník navrhne sám. Príkladov by bolo veľa. Výroba hodiniek, rozdiel medzi brúsením sklíčka a diamantu….Čo sa týka zvuku, je ho veľmi ťažké popísať, tak ako je napríklad ťažko popísať chuť pistáciovej zmrzliny. Tiež sa slovami nedá vyjadriť dobrý a zlý zvuk. Musí to človek jednoducho počuť. Ale aj úplný laik rozozná zvuk preglejkovej základnej a masívnej gitary“ uvádza Martin.

Aké sú ďalšie plány slovenského umelca? „Mojím snom je vybudovať dielňu na reprezentatívnom mieste, expandovať vo väčšom rozsahu na európskom trhu a pravidelne sa zúčastňovať na  výstave hudobných nástrojov vo Frankfurte nad Mohanom“ dodáva Martin. Ambície Klema Guitars sú vysoké a zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že aj v medzinárodnom prostredí nová značka budí záujem a pozitívne ohlasy.

Foto: Facebook/Klema Guitars

Zdroj: Klema Guitars

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá