Martin Klus prezradil, kedy začnú platiť zelené certifikáty. A ako budeme v roku 2021 cestovať a koľko si priplatíme?

  • Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus oznámil, že certifikáty o očkovaní v EÚ budú platiť už od 15. júna
  • Prezident Slovenskej Asociácie Cestovných kancelárií a cestovných kancelárií a agentúr Roman Berkeš tvrdí, že prvé zájazdy sú pripravené už na nasledujúci týždeň
Dovolenka, Chorvatsko, dievča
Unsplash/Cat Bassano, Unsplash/Christopher Campbell
  • Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus oznámil, že certifikáty o očkovaní v EÚ budú platiť už od 15. júna
  • Prezident Slovenskej Asociácie Cestovných kancelárií a cestovných kancelárií a agentúr Roman Berkeš tvrdí, že prvé zájazdy sú pripravené už na nasledujúci týždeň

Podmienky vycestovania a návratu pre Slovákov stále reguluje existujúca staršia vyhláška. Od včerajšieho dňa nás Česká republika dokonca zaradila na listinu červených krajín. Ako bude vyzerať letná sezóna a kedy vstúpia do platnosti zelené pasy, respektívne jednotné certifikáty o očkovaní v rámci EÚ, prezradil v relácii Braňo Závodský naživo na Exprese štátny tajomník Martin Klus a prezident Asociácie Cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkeš.

Od 15. júna čakajú Slovensko veľké zmeny

Momentálne sa podľa slov Martina Klusa nachádzame v bode zlomu, kedy ešte platí staršia vyhláška o regulácii vstupu a výstupu do a z krajiny pre zahraničných cestujúcich, rovnako aj pre Slovákov. To sa však čoskoro zmení. Zatiaľ je povinné pri príchode do krajiny registrovať sa v aplikácii E-hranica, podstúpiť povinnú karanténu a PCR test. „Výnimka z karantény sa vzťahuje na tých, ktorí sú zaočkovaní. Títo si môžu efektívne skrátiť karanténu okamžite negatívnym PCR testom,“ vraví Klus.

Dôvod, prečo nás susedná krajina opäť zaradila do zoznamu červených krajín, je zmena metodiky. Opätovné zaradenie na zoznam menej rizikových krajín by mohlo nastať už tento štvrtok. „Pre Českú republiku sme opäť červenou, rizikovou krajinou. Neviem si to stále vysvetliť, vysoko pravdepodobne nastalo k zmene metodiky. Už v priebehu najbližších dní by sme z tejto mapy mohli vypadnúť,“ vysvetľuje štátny tajomník.

Okrem toho by sme sa mali dočkať razantnejších uvoľnení v rámci cestovania už 15. júna, kedy chce EÚ nielen predstaviť, ale aj začať využívať zelené pasy, respektíve certifikáty o očkovaní.

Aj do tohto dátumu však môžu nastať zmeny. Jedinou potrebnou akciou je vytvorenie jednotného certifikátu o očkovaní, ktoré už od minulého týždňa uznávajú a používajú Nemecko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko a Česká republika.

Na zlyhanie vlády upozornil v pondelok Michal Šimečka (PS), podľa ktorého mohli zaočkovaní Slováci už od minulého víkendu voľne cestovať do týchto krajín, nakoľko mala byť aj naša krajina súčasťou dohody.

Ďalšie vládne zlyhanie. Remišovej rezort “nestihol” pripraviť tento dokument, Slováci tak stále nemôžu cestovať

Žiaľ, Slovensko vypadlo z medzinárodnej dohody, podľa ktorej si Česko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko a Maďarsko už od minulého víkendu vzájomne uznávajú potvrdenia,upozorňuje Šimečka na sociálnej sieti.

Klus dodáva, že Slovensko z tejto dohody nevypadlo, lebo sa jej súčasťou nikdy ani nestalo. „Od 28. decembra sme na potrebu jednotného certifikátu upozorňovali. Nejako sa to nepodarilo. Máme však informáciu, že nový minister zdravotníctva má v tejto oblasti vysoké ambície,“ dodáva Klus.

O tom, ako bude vyzerať zelený certifikát, v akej fáze príprav sa Slovensko nachádza a či bude možné zaradiť sa medzi krajiny rešpektujúce jednotnú formu certifikátu už v týchto dňoch, sa viac dozvieme po štvrtkovom zasadnutí konzília odborníkov.

Zachránená dovolenková sezóna

Podľa slov Romana Berkeša, prezidenta Slovenskej Asociácie Cestovných agentúr a cestovných kancelárií, sa ceny za zájazdy rapídne dvíhať nebudú. „Mnohé zájazdy boli len odložené a presunuté, snažíme sa preto ceny držať na úrovni ako pred príchodom pandémie,“ povedal Závodskému.

Sezóna by mala odštartovať už počas budúceho týždňa, kedy majú cestovné kancelárie naplánované poznávacie zájazdy. Obľúbené destinácie Slovákov sa už taktiež pripravujú na zahájenie sezóny, mnohé neštandardnými finančnými príspevkami pre turistov, alebo aspoň preplatením Ag testov v destinácii.

Top 10 krajín, do ktorých sa v roku 2021 oplatí odísť, pracovať tu online a užívať si život aj za málo peňazí

„Cestovné kancelárie majú pripravenú ponuku do všetkých destinácií, kde Slováci radi chodia. Tu sa ale upriamuje naša pozornosť na COVID semafor, ktorý je pre nás skutočne dôležitý. Rovnako preverujeme situáciu v konkrétnych rezortoch, aby sme zabezpečili čo najvyšší stupeň ochrany turistov. Niektoré z rezortov už oznámili, že zaočkovali prednostne zamestnancov, aby si tak turisti mohli užiť bezpečnú dovolenku,“ informuje Berkeš.

Najobľúbenejšou destináciou Slovákov prostredníctvom zájazdov je Turecko. To ukončí 19. mája veľký lockdown, počas ktorého sa snažili pripraviť na letnú sezónu a dosiahnuť dobré výsledky ako krajina.

Medzi „horúce destinácie“ patrí aj Egypt. „Grécko je už prístupné vybraným krajinám bez karantény, Chorvátsko nájdete v ponukách CK tiež, ale väčšinou je to cieľ individuálnej turistiky. Dnes je pri vstupe do krajiny potrebné preukázať sa negatívnym PCR alebo Ag testom, prípadne nastúpiť na karanténu, tá sa nevzťahuje na očkovaných ľudí, ktorí sa môžu preukázať lekárskym potvrdením. Taliansko bude možné navštíviť od 14. mája bez povinnej karantény.“

dovolenka, koronavírus, letisko
zdroj: TASR/AP Photo/Miroslav Lelas

Najproblematickejšou je podľa Berkeša práve absencia jednotného dokumentu, ktorý by Slovákom umožnil vycestovať do viacerých krajín. „Potrebujeme jednotný certifikát o očkovaní, som pod paľbou otázok. Cestujúci disponujú rôznymi certifikátmi. Pýtajú sa ma, či pomôže, keď si vyhotovia úradný preklad dokumentu. To je otázne a veľmi individuálne, záleží od človeka, ktorého stretnete na hraniciach. Nemôžeme čakať, že colníci budú poznať všetky druhy certifikátov zo Slovenska.“

O tom, že by Slovensko meškalo so zelenými pasmi, nechce riaditeľ Asociácie Cestovných agentúr ani uvažovať. „My počítame s tým, že zelené pasy budú skutočnosťou. Potrebujeme komplexný a jednotný systém. Samozrejme, existujú žlté očkovacie preukazy, ktoré poznáme aj z histórie. Mnohí ľudia skúšajú v dobrej viere aj tieto preukazy. Je to však problém, pretože lekári to často nepotvrdzujú.“

Zdroj: Braňo Závodský Naživo na Exprese

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech