Martin Šichman vo svojej práci ukazuje, ako v architektúre využívať silu prírody

  • Mladý slovenský architekt, u ktorého je na prvom mieste ekológia a experiment.
ma
youtube.com/jvu/facebook.com/oximoron.sk
  • Mladý slovenský architekt, u ktorého je na prvom mieste ekológia a experiment.

Martin je partnerom v architektonickej platforme s názvom Oximoron a študentom na Ústave ekologickej a experimentálnej architektúry na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Vyštudoval architektúru na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Špeciálne ho zaujíma vzťah prúdenia vzduchu a energie – v  ‚ekologickej‘ a takzvanej ‚dobrej‘ architektúre.

Martin vidí v architektúre dokonalé prepojenie fyziky, umenia a humanitnej oblasti, a práve toto prepojenie naplno využíva a vo svojich prácach. Väčšina  tvorby ich ateliéru Oximoron je zameraná na ekológiu a energetickú efektivitu. V jednom z ich novších projektov sa však sústredí na priestorové kvality interiéru a exteriéru, na ktoré sa často zabúda.

V súčasnej architektúre sa používa mnoho fyzikálnych riešení. Počnúc chladením domov, či aplikáciou inteligentných fasád. Väčšina týchto systémov sa však rieši elektronicky. V starej historickej architektúre mali všetky tieto veci vymyslené tak, že samotný priestor robil tieto veci za nich. Veď to poznáš, staré domy, či drevenice nepotrebujú žiadnu klímu. V lete si držia ideálnu osviežujúcu teplotu a v zime zase neprepúšťajú teplo z krbu.

foto:archicakes.cz

Martin má ambíciu takéto vlastnosti preniesť aj do domu v Trenčianskych Tepliciach, a to umiestnením domu tak, aby vyťažil čo najviac zo Slnka a prúdenia vzduchu. Napríklad také samochladenie sa dá dosiahnuť čisto tvarovaním interiéru.

foto:youtube.com/vju

Martin sa vo svojej práci sústredí na autonómiu, ekológiu a sebestačnosť. Tieto aspekty vníma ako veľmi podstatné v závislosti vzťahu človeka s prírodou. Príroda za nás rieši veľmi veľa problémov, s ktorými by sme si sami nevedeli rady. Ľudia si to však  neuvedomujú alebo  tomu neprikladajú veľkú váhu. Martin sa snaží práve prostredníctvom jeho návrhov akosi revanšovať prostrediu, v ktorom žijeme.

foto:youtube.com/vju

V rámci tejto myšlienky pracuje na prestavbe starej lode v Čuňove. Tú chce prerobiť na plavidlo, ktoré je schopné si vyrobiť všetku energiu a dá sa na nej bývať aj mimo civilizácie. Mimo paliva na presun by mala fungovať úplne samostatne. Aj tento projekt je dôkazom toho, že Martin nie je typ človeka, ktorý sa chce púšťať len do časom overených zaručených riešení. S verbou sa snaží do architektúry vniesť experiment, inovatívnosť a nevšednosť. Takýto postoj však nevyhovuje každému.

foto:youtube.com/vju

K realizácii jeho projektov potrebuje aj investora s otvorenou mysľou, ktorý sa nebojí nových vecí. Za jednu z najdôležitejších vecí považuje možnosť ísť vo svojej tvorbe aj kúsok do experimentu, ktorý môže byť často kľúčovým.

Viac zo sveta inšpiratívnych osobností a kvalitný video kontent nájdeš na VJU.sk.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá