Máš nápad, ale potrebuješ peniaze? Skús nájsť angel investora

  • Nestáť ako sám vojak v poli a cítiť podporu blízkeho i širokého okolia je pre začínajúci startup veľmi dôležité. Máte skvelý nápad, podnikateľský plán je dávno vytlačený a uložený v euroobale, ale chýba posledné: nájsť niekoho, kto by pomohol projekt zafinancovať.
2877795996_81be452d1e_b
  • Nestáť ako sám vojak v poli a cítiť podporu blízkeho i širokého okolia je pre začínajúci startup veľmi dôležité. Máte skvelý nápad, podnikateľský plán je dávno vytlačený a uložený v euroobale, ale chýba posledné: nájsť niekoho, kto by pomohol projekt zafinancovať.

Angel investor je osoba, ktorá pomáha svojimi skúsenosťami a finančnými prostriedkami začínajúcim startupom.

Toto je malá ukážka toho, že s angel investormi sa môžeš stretávať častejšie, ako si zrejme myslíš. George Deeb (prispievateľ pre forbes.com, ktorý píše o financovaní a raste v podnikaní) spísal skvelé tipy, kde začať a koho osloviť:

 

1. Rodina a priatelia:

Najbližší ľudia, ktorí ťa poznajú a veria v tvoje schopnosti, sú prvými strategickými investormi, ktorých možno osloviť. Problémom však môže byť práve fakt, že sú to tvoji najbližší a kombinovať profesionálny a osobný život nemusí viesť k šťastnému koncu. Najmä ak sa ti nepodarí dosiahnuť ciele. Rodinné oslavy už nikdy nebudú, čo bývali a ak aj náhodou budeš pozvaný, posadia ťa k najneobľúbenejšej sesternici. Práve preto je dôležité byť úprimný a vysvetliť riziko, do ktorého vstupujú.

16217509194_3f0ec295a0_o-3

Tim Ferriss – jeden z najznámejších Angel Investorov na svete a autor knihy The 4 Hour Workweek, foto: fourthourworkweek.com

 

2. Jednotlivci a skupiny:

Podporiť ťa môžu jednotlivci a skupiny, ktorí sa k tebe dostanú cez rôzne médiá, a preto je dôležité investovať do reklamy, alebo inej formy prezentácie svojho projektu. Existuje aj množstvo skupín, ktoré združujú rôznych angel investorov. Neboj sa kontaktovať ľudí osobne, zaujmi ich, zdrž sa však drzého a neokrôchaného chovania.

Businessangels.sk je klub podnikateľských angel investorov, ktorý vznikol na popud niekoľkých podnikateľských združení. Hlavným záujmom je spájať podnikateľov a spoločnosti, ktoré vidia zmysel v pomoci a investovaní do začínajúcich projektov.

42angels je zasa IT orientované združenie podnikateľov zo Slovenskej a Českej republiky. Hlavným cieľom je ponúknuť novým projektom podporu najmä v ich počiatočnom štádiu.

 

3. Fundraising poradca

Geogre Deb, konzultant a autor knihy 101 Startup Lessons odporúča využiť skúsenosti poradcu. Áno, poradca síce niečo stojí, ale ak si človek nie je celkom istý vlastnými skúsenosťami a schopnosťami, určite jeho rady pomôžu. Poradca pozná všetky metódy, novinky, má kontakty, a preto by bola škoda nevyužiť jeho služby. Ak sa však nebojíš výziev a chceš celý proces skúsiť na vlastnej koži, využi kurzy a workshopy, ktoré organizujú coworkingové centrá(napríklad bratislavský Impact Hub) a lokálni nadšenci.

2876983097_aa32146b03_b

foto: ShashiBellamkonda, flickr.com

Zdroj: George Deeb, forbes.com, zdroj titulnej fotografie: ShashiBellamkonda, flickr.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech