Masaker v gay bare: Len 22-ročný strelec zabil 5 ľudí

  • Pri útoku zomrelo päť ľudí, takmer dve desiatky majú zranenia
  • Motív streľby v klube zostáva ďalej nejasný
Na snímke miesto činu a sviečka
Ilustračné foto: TASR/AP/Thomas Peipert, Damian Dovarganes
  • Pri útoku zomrelo päť ľudí, takmer dve desiatky majú zranenia
  • Motív streľby v klube zostáva ďalej nejasný

Ozbrojenca, ktorý v nedeľu v nočnom gay klube v meste Colorado Springs v americkom štáte Colorado smrteľne zranil najmenej piatich ľudí, sa podarilo zastaviť dvom „hrdinom“. Oznámila to miestna polícia, ktorá identifikovala podozrivého ako 22-ročného Andersona Lee Aldricha. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. 

Motív streľby zostáva nejasný

K streľbe v podniku Club Q, v ktorom sa stretávajú členovia LGBTI+ komunity, došlo krátko pred polnocou miestneho času. Muž ozbrojený dlhou puškou začal podľa polície strieľať na ľudí okamžite po príchode do podniku. „Najmenej dvaja hrdinovia v klube sa útočníkovi postavili, bojovali s ním a zabránili mu tak v ďalšom zabíjaní a ubližovaní iným,“ povedal na tlačovej konferencii policajný šéf Adrián Vásquez.

Polícia uviedla, že pri streľbe utrpelo zranenia ďalších 18 ľudí s tým, že bližšie nešpecifikovaný počet zranených je naďalej v kritickom stave. Polícia v klube našla najmenej jednu ďalšiu strelnú zbraň.

Motív streľby v americkom meste Colorado Springs, pri ktorom zahynulo päť ľudí, zostáva nejasný. Podozrivý 22-ročný muž, ktorého polícia na mieste zadržala, s vyšetrovateľmi nespolupracuje. Denníku The New York Times to povedal šéf miestnej polície.

Na webovom prehliadači Google je Club Q charakterizovaný ako „nočný klub orientovaný na gayov a lesby, v ktorom sa konajú tematické večery“.

V reakcii na streľbu uviedol Club Q na sociálnej sieti Facebook, že „je otrasený z nezmyselného útoku na našu komunitu“. „Ďakujeme za rýchlu reakciu našim hrdinským zákazníkom, ktorí premohli ozbrojeného muža a ukončili tento nenávistný útok,“ píše klub.

Spojené štáty nesmú tolerovať nenávisť, povedal Biden

Američania „nemôžu a nesmú tolerovať nenávisť“, vyhlásil v nedeľu americký prezident Joe Biden, len niekoľko hodín po masovej streľbe v nočnom klube.

Biden uviedol, že motív útoku zatiaľ nie je jasný, napriek tomu však odsúdil násilie páchané v uplynulých rokoch na komunite LGBTQ, najmä na transrodových ženách rôznej farby pleti, informuje tlačová agentúra AFP.

„Miesta, ktoré majú byť bezpečným priestorom prijatia a osláv, by sa nikdy nemali zmeniť na miesta teroru a násilia. Napriek tomu sa to stáva príliš často. Musíme odstrániť nerovnosti, ktoré prispievajú k násiliu voči príslušníkom komunity LGBTQI+,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

Coloradský guvernér Jared Polis, ktorý sa v roku 2018 stal prvým guvernérom USA otvorene sa hlásiacim k svojej homosexualite, označil nedeľňajšiu streľbu za „strašnú, odpornú a zničujúcu“. Dodal, že „Colorado stojí pri našej komunite LGTBQ a všetkých, ktorých táto tragédia zasiahla“.

Nedávna streľba na škole

Len minulý mesiac pritom Spojenými štátmi otriasla streľba na strednej škole. Ozbrojený muž, ktorý vnikol v pondelok do priestorov školy v meste St. Louis v americkom štáte Missouri, zabil jednu ženu a dospievajúce dievča a ďalších šesť osôb zranil. Útočníka pri prestrelke zastrelila polícia.

Zdroje: TASR, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá