Mastný účet za záchranu v horách. Českí horolezci na horách nemali čo robiť, ruky dáva preč aj poisťovňa

  • Čechov, ktorí uviazli v horách zachraňovali niekoľko dní, akciu totiž komplikovalo počasie
  • Turistov teraz nechcú pustiť z krajiny, dokiaľ nezaplatia náklady za záchranu
  • Na hory sa podľa pakistanských úradov vybrali bez povolenia
Ilustračný obrázok
Výprava Čechov v Pakistane, facebook/Jakub Vlček - Race around the World by Bike
  • Čechov, ktorí uviazli v horách zachraňovali niekoľko dní, akciu totiž komplikovalo počasie
  • Turistov teraz nechcú pustiť z krajiny, dokiaľ nezaplatia náklady za záchranu
  • Na hory sa podľa pakistanských úradov vybrali bez povolenia

Pred niekoľkými dňami obletela Česko správa, že dvaja českí horolezci Jakub Vlček a Petr Macek uviazli s ich miestnym sprievodcom v približne 6 900 metroch nad morom. Stalo sa tak pri zostupe z hory Rakapoši v Pakistane, informuje Irozhlas.

Museli sa presunúť

Na pomoc sa im ešte 12. septembra vydal záchranný tím, ktorému situáciu komplikoval silný vietor aj vysoká nadmorská výška. Záchrannú akciu tak presunuli.

Pakistanská armáda im však v utorok doručila potraviny, lieky aj laná, vďaka ktorým sa mohli horolezci presunúť do nižšej výšky. Tam im mali ísť naproti záchranári. Horolezcov do bezpečia vrtuľník pakistanskej armády priviezol až túto stredu.

Porušili zákony, zadržiavajú ich úrady

Situácia sa však skomplikovala aj po ich prevoze do nemocnice. Tam ich totiž aktuálne zadržiavajú úrady, nakoľko od horolezcov žiadajú zaplatiť pokutu za neoprávnený výstup na horu. Podľa všetkého nemali potrebné povolenia a tiež prepadnuté víza, informuje portál Novinky.cz.

Obaja turisti vyliezli na horu bez potrebných povolení. Pokiaľ nezaplatia náklady na helikoptéru, budeme ich držať v Gilgite,“ uviedol tajomník Alpského klubu Pakistanu, Karrar Haidrí.

S vyplatením pokuty by im mal pomôcť aj ich pakistanský sprievodca. Náklady súvisiace so záchrannou akciou vo výške 6200 metrov sa pohybujú od troch do štyroch miliónov pakistanských rupií. Suma sa v prepočte pohybuje v číslach 15 260 až 20 360  eur.

Pokutu si pravdepodobne Česi zaplatia zo svojho vrecka. Portál iDNES.cz totiž uviedol, že poisťovňa UNIQA odmieta sumu preplatiť, nakoľko horolezci porušili pakistanské zákony a konali v rozpore so zmluvnými podmienkami poistenia.

Zdroje: Irozhlas, novinky.cz, idnes.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá