Matej Tóth môže naďalej reprezentovať Slovensko, kauza okolo dopingu bol výmysel

  • Pravda našťastie vyšla najavo.
y
  • Pravda našťastie vyšla najavo.

V poslednej dobe akoby sa na slovenských športovcov zosypalo nešťastie. Potom ako vylúčili Petra Sagana na Tour de France, sa v nepríjemnej situácii ocitol aj náš svetový chodec na 50 kilometrov a olympijský víťaz Matej Tóth.

Tentokrát sa predviedla Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF), ktorá suspendovala Mateja Tótha z nadchádzajúcich Majstrovstiev sveta v Londýne 2017 kvôli jeho údajným nezrovnalostiam v biologickom pase.

V preklade to znamená, že ho asociácia podozrievala z dopingu, čo však Matej Tóth poprel. Považuje to skôr za vyslovený útok na jeho osobu a poškodenie mena, keďže sám bojuje proti dopingu a podporuje podobné aktivity.

„Nie som si absolútne vedomý žiadneho porušenia pravidiel. Verím preto, že existuje športová spravodlivosť a bez problémov dokážeme, že odchýlky v biologickom pase vznikli prirodzenou cestou,“ povedal na margo obvinenia Matej Tóth.

Slovenský atletický zväz priznal svoje pochybenie

SAZ dnes oficiálne uznal argumenty nášho chodca a zrušil jeho dočasné pozastavenie činnosti.

Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu (SAZ) dospela na svojom zasadnutí v stredu 4. októbra v Bratislave k tomuto rozhodnutiu. DK jednohlasne rozhodla, že zo strany Mateja Tótha neprišlo k porušeniu žiadnych antidopingových pravidiel, a preto ruší jeho dočasný zákaz činnosti,“ povedal na tlačovej konferencii predseda disciplinárky SAZ Ivan Čillík.

Opletačky však budú naďalej pokračovať. Rozhodnutie našej národnej organizácie ešte musí prejsť cez novovzniknutú Jednotku pre integritu atletiky, ktorá môže mať na vec úplne odlišný názor ako by sme čakali. Na vyjadrenie stanoviska však majú 21 dní.

Ja osobne aj celá disciplinárna komisia SAZ sme presvedčení o týchto argumentoch, a preto sme aj takto hlasovali. Sme si istí, že presvedčia aj Jednotku pre integritu atletiky. Analýzy boli všetky v prospech Mateja Tótha, ale každý odborník sa nato pozeral z iného pohľadu,“ pokračoval Čillík.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK