Matematik Kollár: Máme 8-krát prísnejšie pravidlá ako na jeseň. Prinesie to akurát hromadné nedodržiavanie opatrení

  • Analytici už viackrát varovali pred zlým nadstavením COVID automatu
  • Matematik Richard Kollar tvrdí, že v septembri môže skončiť celé Slovensko čierne
  • Pri takomto vývoji môže stúpať počet hospitalizácií pomaly, naopak občianska neposlušnosť môže stúpať rýchlo
  • Navrhuje preto úpravu automatu, ktorý je niekoľkokrát prísnejší ako ten z minulého roka
protest
TASR/Jakub Kotian
  • Analytici už viackrát varovali pred zlým nadstavením COVID automatu
  • Matematik Richard Kollar tvrdí, že v septembri môže skončiť celé Slovensko čierne
  • Pri takomto vývoji môže stúpať počet hospitalizácií pomaly, naopak občianska neposlušnosť môže stúpať rýchlo
  • Navrhuje preto úpravu automatu, ktorý je niekoľkokrát prísnejší ako ten z minulého roka

Analytici dlhodobo varujú pred zlým nadstavením slovenského COVID automatu. „Varovali sme, že COVID automat nie je dobre nastavený, lebo prevzal zo starého veľmi prísne hranice a ešte ich sprísnil = v prvých dvoch pásmach sú horné hranice veľmi nízko,“ tvrdili pred nedávnom analytici z Dát bez pátosu.

Matematik Richard Kollár tiež tvrdí, že v septembri môže skončiť celé Slovensko čierne. Momentálne je Slovensko v zelenej farbe. „Lenže zelená je len klam. V skutočnosti týmto tempom zelenú rýchlo opustíme a keďže očakávame v septembri len akceleráciu rastu, tak bude do konca septembra celé Slovensko zrejme čierne,“ uvádza matematik na sociálnej sieti. Výnimkou budú len okresy s vyššou zaočkovanosťou, ktoré by mohli zostať bordové a Bratislava dokonca červená.

Kollár očakáva revoltu obyvateľov a nedodržiavanie opatrení 

Pri takomto vývoji by nemuseli prudko stúpať ani počty hospitalizácii a v nemocniciach môže skončiť len pár stoviek ľudí. „V niektorých okresoch (čiernych) to bude zrejme dokonca nula, alebo len pár prípadov,“ dodáva Kollár.

Takýto vývoj by ale mohol vyvolať odpor k vládnym nariadeniam. „Vlastne, skôr očakávam úplnú revoltu obyvateľov a hromadné nedodržiavanie nariadených opatrení. To ešte viac akceleruje rast, samozrejme a premorenie tak môže byť lokálne veľmi rýchle, oveľa rýchlejšie, ako by sme chceli a na čo máme vybudovanú kapacitu nemocníc,“ vysvetľuje matematik.

covid zóna
zdroj: TASR/ Michal Svítok

Podľa Kollára by bolo riešením nové nastavenie COVID automatu tak, aby hranice medzi pásmami zodpovedali budúcim hospitalizáciám. Terajší COVID automat toto nezohľadňuje, na čo upozorňujú aj Dáta bez pátosu.

„Jednou možnosťou je prenásobiť všetky hranice číslom 3,5-4, tak sa dostaneme na cca. porovnateľný vzťah s hospitalizáciami ako v minulej vlne,“ uvádza Kollár, pričom dodáva, že dnešný automat je dvakrát prísnejší ako ten na jar a ešte približne štyrikrát prísnejší ako na jar.

Máme 8-krát prísnejšie pravidlá ako na jeseň

„Dokopy máme teda zavedené cca. 8-krát prísnejšie pravidlá ako na jeseň a to v momente, keď máme zaočkovanú takmer polovicu obyvateľstva a premorenie z minulej vlny možno najväčšie v Európe, nie náhodou sme boli vtedy dlho na prvom mieste na svete v úmrtiach,“ myslí si analytik.

Takéto nastavenie podľa neho nie je dobré a môže priniesť „revoltu, rýchle nepremyslené zmeny a všeobecne opäť zníženie dôvery obyvateľstva v opatrenia.“ Kollár varuje pred takýmito rozhodnutiami a dodáva, že ostatné krajiny budú postupovať úplne inak. „Nehľadajme opäť raz špeciálne slovenské riešenia, zatiaľ nám ani raz nepomohli a len situáciu voči ostatným zhoršili,“ uvádza matematik.

nemocnica covid
zdroj: TASR/Michal Svítok

Ako alternatívu k  3,5-4-násobku navrhuje vyradiť deti z incidencie, prípadne započítavať ľudí do 30 rokov v incidencii len s koeficientom napr. ¼. Pravdepodobnosť, že tieto skupiny budú potrebovať hospitalizáciu je menšia ako u vekovej skupiny nad 50 rokov.

„Je podstatné si uvedomiť, že s počtom infikovaných už nemáme veľmi čo urobiť. Mnohí tento fatalizmus odmietajú, ale čoraz viac dát zo sveta podáva presvedčivý obraz o tom, že opatrenia na deltu nezaberajú a málokomu sa podarí pred ňou ochrániť,“ myslí si Kollár.

Varuje aj, že môžu prísť horšie varianty ako delta. „Vlnu je už len potrebné spomaliť tak, aby nezaplnila naše nemocnice tak, že nebude znovu dostupná bežná zdravotná starostlivosť,“ dodáva matematik.

Zdroje: Richard Kollár/Facebook, DátaBezPátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá