Matematik Kollár: Nevyzerá, že to zvládneme. Nemocnice čoskoro čaká nával COVID pacientov

  • Hospitalizácií na koronavírus začne pribúdať, varuje matematik Richard Kollár
  • Nemocniciam odkazuje, aby sa pripravili na koniec prázdnin a tvrdí, že to pre nás vyzerá zle
  • Optimistickejší názor majú analytici z Dát bez pátosu
  • Tí tvrdia, že počty budú síce stúpať ale len mierne. Hospitalizácie majú tvoriť hlavne mladí ľudia
oronavírus zdravotníctvo starostlivosť covid-19
TASR/Michal Svítok
  • Hospitalizácií na koronavírus začne pribúdať, varuje matematik Richard Kollár
  • Nemocniciam odkazuje, aby sa pripravili na koniec prázdnin a tvrdí, že to pre nás vyzerá zle
  • Optimistickejší názor majú analytici z Dát bez pátosu
  • Tí tvrdia, že počty budú síce stúpať ale len mierne. Hospitalizácie majú tvoriť hlavne mladí ľudia

Už nejakú dobu pozorujeme, že pribúdajú počty nakazených koronavírusom a okresy sa sfarbujú ako farby jesenných listov, do oranžova a červena. Teraz začne pribúdať aj hospitalizácií, predpokladá matematik Richard Kollár na sociálnej sieti. Nemocnice varuje pred nárastom pacientov.

„Nakoľko incidencia (PCR aj Ag) rastie cca. na dvojnásobok za týždeň (t.j. strmosť červenej krivky bude pokračovať aj naďalej), toto bude veľmi pravdepodobne len úplný začiatok, bude ešte oveľa horšie. Či na bežných COVIDových lôžkach, či na JISkách alebo na umelých pľúcnych ventiláciách,“ tvrdí Kollár.

Kollár zároveň poprial zdravotníkom pevné nervy, zdravie, dostatok spánku, a hlavne trpezlivosť, ktorú vraj budú veľmi potrebovať.

„Nevyzerá vôbec, že to zvládneme,“ uviedol Kollár na záver a pripomenul, že vakcinácia chráni aj pred rizikom vážnejšieho priebehu ochorenia COVID.

Dáta bez pátosu ostávajú mierni optimisti 

Iní názor majú analytici z Dáta bez pátosu, ktorí „zostávajú mierni optimisti.“ Na sociálnej sieti predpokladajú, že síce bude stúpať nárast infikovaných, ale nie takým rýchlym tempom. „Počty infikovaných narástli obtýždeň o 140%, ale to sa veľmi pravdepodobne nebude opakovať, asi sa dostaneme budúci týždeň na rast pod 100%, denne nad 750 prípadov,“ uvádzajú.

Počty nakazených budú podľa nich stúpať hlavne v detských kolektívoch. „Vzhľadom na správanie sa obyvateľstva, návštevu pápeža a aj vzhľadom na upustenie od testovania detí v školách kloktaním sa Delta vlna rozbehne hlavne v nízkych vekových kategóriách,“ píšu Dáta bez pátosu.

Na Floride je dvojnásobok detských úmrtí, analytici ale odkazujú, aby sme sa nebáli 

Dodávajú, aj že počty pacientov v nemocniciach začnú tiež stúpať, ale nie do takej miery ako tvrdí Kollár. „Počty v nemocniciach budú rásť, ale ich veková štruktúra je lepšia ako v II. vlne, viac mladších a zostávajú v nemocnici kratšie. Pravdepodobne budeme o týždeň na počte do 250,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.

Aj v Spojených štátoch sa do nemocnice dostávajú hlavne mladšie ročníky, najviac hospitalizovaných je vo veku do 59 rokov. Ani tú ani nie je vylúčený ťažký priebeh koronavírusu. Na JIS-kách v USA končia mladí ľudia aj deti, uvádza Politico ktoré tvrdí, že úmrtie detí v ohnisku na Floride sa zdvojnásobilo. CNN zas informuje, že na ventilátoroch končia dvadsať aj tridsaťroční ľudia.  

Dáta bez pátosu sa však neboja. Podľa nich sa môže do nemocníc dostať len 1 % detí.  „Nižšie to už nemôže byť. Strach dajte bokom,“ tvrdia.

Podľa analytikov stúpnu aj úmrtia približne dvojnásobne. „Počty úmrtí boli za posledný týždeň 7, predtým len 1, pravdepodobne sa dostaneme na počty spolu 15-20 v budúcom týždni,“ píšu.

Zdroje: Richard Kollár/Facebook, Dáta bez pátosu/Facebook, Politico, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech