Matematik Kollár poukazuje na skutočné dáta a vysmieva antivaxerov: Ale nie, u vás v obci to bude iné, Jožo, nalej

  • Premiérka v Austrálii vyzýva ľudí, aby pre delta variant neopúšťali svoje domovy
  • V Amerike stúpa očkovací trend vzostupným spôsobom
  • Vietnam zavrel krajinu na 15 dní a stretnúť sa nesmie viac ako dvaja ľudia
  • Na všetky tieto fakty upozorňuje matematik Richard Kollár, ktorý sa obáva, že tretia vlna bude na Slovensku masívna
Koronavírus a očkovanie
Koronavírus a očkovanie, Unplash/vyasshubhangee, Unplash/hakannural
  • Premiérka v Austrálii vyzýva ľudí, aby pre delta variant neopúšťali svoje domovy
  • V Amerike stúpa očkovací trend vzostupným spôsobom
  • Vietnam zavrel krajinu na 15 dní a stretnúť sa nesmie viac ako dvaja ľudia
  • Na všetky tieto fakty upozorňuje matematik Richard Kollár, ktorý sa obáva, že tretia vlna bude na Slovensku masívna

V našej krajine nie je variant Delta ešte taký rozšírený. Očkovacia kampaň, a po novom aj očkovacia lotéria, je rozbehnutá a všetci dúfame v kolektívnu imunitu a následný návrat k bežnému životu. Matematik Richard Kollár však upozorňuje na pomalé očkovanie a aj neochotu verejnosti. Ironicky vystríha pred masívnou treťou vlnou. Svet ju už totiž zažíva.

Jožo, nalej

V rozhorčenom statuse na sociálne sieti uviedol Richard Kollár viaceré zdroje potvrdzujúce tretiu vlnu vo svete. Zároveň ironicky dodáva, že väčšina nezaočkovaných sa oháňa tým, že to na Slovensku bude iné. „Ale nie, u nás v našej obci to bude iné. My sme odolnejší, jeme zdravšie, máme lepšiu imunitu. My to zvládneme aj bez vakcín. Nebudeme si predsa pichať to neoverené rýchlo vyrobené svinstvo.

Jožo, nalej mi ďalší poldecák tej tvojej domácej a daj mi aj kus tej domácej tlačenky s čerstvou bryndzou! Fero, kedy dovezieš to ojazdené búrané fáro z Nemecka? A prečo, dokelu, nepredávate v lekárni tie skvelé čínske bylinky, o ktorých som čítal na internete?,“ píše na Facebooku.
 

 
My sme sa tiež pozreli na aktuálne dáta. Toto je situácia, v ktorej sa viaceré krajiny aktuálne nachádzajú.

Austrália

Špičkový lekár pre infekčné choroby v Austrálii začiatkom tohto roka prosil politikov, aby využili pauzu, v ktorej sa koronavírus upokojil. V hluchej medzere medzi jednotlivými vlnami tohto ochorenia sa malo obyvateľstvo kontinentu očkovať, aby tretia vlna nezasiahla krajinu v plnej sile. To uviedol portál news.com.au

Premiérka, Gladys Berejiklianová, uviedla, že obyvateľom budú poskytovať stimuly, ktoré obyvateľov presvedčia pre vakcináciu. Motiváciou vraj má byť návrat do bežného života, čo zahŕňa aj cestovanie medzi krajinami. 

zdroj: tasr/AP Photo/Armando Franca

Premiérka zároveň prosí, aby ľudia nevychádzali z domovov, ak nemusia. V prípade nutnosti však vyzýva, aby mali nasadené rúška či respirátory a držali si odstup. Variant Delta je podľa nej najzávažnejšou mutáciou vírusu doposiaľ. 

Ako uviedol portál news.com.au, ak sa krajina dostane až k 70%-nému zaočkovaniu obyvateľstva, obmedzenia sa budú môcť uvoľňovať. 

Amerika

V Amerike sa trend očkovania vyvíja vzostupne. Delta variant sa však aj tam šíri po celej krajine a vedie k novému nárastu prípadov, hospitalizácií a úmrtí. To sa deje v štátoch, kde sú zle zaznamenané štatistiky o očkovaní. Podľa portálu cnbc.com však väčšina úmrtí patrí ľuďom, ktorí nie sú zaočkovaní. 

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/Roman Hanc

Doktor Joseph Kanter uviedol, že sa v Amerike zdvojnásobil počet zaočkovaných ľudí. Aj ten sa však ešte v tejto krajine chystajú zdvojnásobiť. Vo viacerých štátoch je záujem o očkovanie oveľa väčšií. Podľa zdravotníčky z Alabamy je to údajne preto, že obyvatelia majú obavy z variantu Delta. 

Napriek zvýšenému tempu očkovania dezinformácie spomaľujú pokrok vakcinácie. Mnoho ľudí totiž nechápe regulačný proces schvaľovania liekov. Dôvodom sú aj konšpiračné teórie, ktoré zasahovali do vakcinácie v štáte Mississippi. 

Čína

V Číne bola pozastavená doprava, zrušili sa profesionálne zápasy a chystá sa tam hromadné testovanie na koronavírus. Vo Wu-chane sa totiž vytvárajú ohniská mutácie Delta. 

Väčšina ohnísk sa rozšírila a pozitívne prípady boli potvrdené vo viac ako 35 mestách v 17 z 33 čínskych regiónov a provincií. 

vakcinácia
zdroj: Unplash/Mufid Majnun

Portál apnews.com informoval, že vedci uviedli, že čínske vakcíny sú menej účinné proti novým mutáciám koronavírusu, no stále poskytujú určitú ochranu. V Číne je v súčasnosti zaočkovaných 1,6 miliardy ľudí. 

Ázia, Tokio, Thajsko a Malajzia 

Nárast prípadov variantu Delta evidujú časti Ázie, ktoré boli v minulosti v boji s koronavírusom úspešné. Tokijská metropolitná vláda oznámila rekordný počet infekcií za posledných 24 hodín. Malajzia v sobotu oznámila, že počet nakazených presiahol hranicu 17 000 ľudí. Aj Thajsko zaznamenalo rekordný počet vyše 18 000 nakazených, pričom krajina hlásila 178 nových úmrtí, čo je takisto denný rekord. Tieto štatistiky zaznamenal reuters.com

Vláda v Bangkoku uviedla, že variant Delta nie je smrteľnejší ako ostatné varianty, no je prenosnejší.

zdroj: Unplash/ Mat Napo

Vietnam

Minulý piatok vláda vo Vietname vydala prísny príkaz. Ide o zablokovanie hlavného mesta Hanoj na 15 dní. Otvorené môžu byť iba vládne úrady, nevyhnutné podniky a nemocnice a na verejnosti sa nesmú stretnúť viac ako dvaja ľudia. 

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Omar Marques

Portál aljazeera.com vo svojom článku tvrdí, že situácia vo Vietname je desivá. V piatok bolo v tejto krajine potvrdených rekordných 7 295 prípadov. 

Vakcinácia vo Vietname je príliš pomalá. Zatiaľ bolo zaočkovaných len 4,5 milióna ľudí. Krajina totiž vyrába svoje vlastné očkovacie látky a dúfa, že získa kolektívnu imunitu do roku 2022. 

Zdroje: news.com.au, news.com.au, cnbc.com, apnews.com, reuters.com, aljazeera.com, Facebook/Richadr Kollár

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK