Matematik: Vláda šíri konšpirácie. Na Slovensku máme maximálne 45 000 nakazených

  • Matematik Richard Kollár vyvracia tvrdenie premiéra a ministra vnútra, že máme nakazených 200 000 ľudí
  • Podľa matematika ide o projekciu budúcnosti, nie aktuálny stav
  • Momentálne môže byť na Slovensku reálne nakazených 20-45 000 ľudí
Virus_Outbreak_Germany060907733291
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Matematik Richard Kollár vyvracia tvrdenie premiéra a ministra vnútra, že máme nakazených 200 000 ľudí
  • Podľa matematika ide o projekciu budúcnosti, nie aktuálny stav
  • Momentálne môže byť na Slovensku reálne nakazených 20-45 000 ľudí

Reálny počet infikovaných v populácii odhadujú experti na maximálne 50-tisíc. Richard Kollár z Katedry aplikovanej matematiky a štatistiky na Univerzite Komenského v Bratislave pre portál vZdravotníctve.sk uviedol, že 200-tisíc nakazených, ktoré komunikovali členovia vlády, je omyl.

Ako konštatoval na sociálnej sieti, reálny počet infikovaných v populácii odhaduje na 30 až 45-tisíc. Opäť podľa neho šermujeme číslami, ktoré nedávajú v danej situácii žiadny zmysel. Podľa bývalého šéfa Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martina Smatanu sa možno vláda snažila verejnosti adresovať varovanie o tom, čo nás čaká, ak nebudeme zodpovední.

Počet infikovaných v populácii sa dá podľa neho odhadnúť viacerými spôsobmi, ani jednou z metód však nedocielime taký vysoký výsledok.

Tri výpočty aktuálneho počtu infikovaných na Slovensku(malá oprava v prvom výpočte, trebalo ešte pripočítať aktívne…

Gepostet von Richard Kollar am Sonntag, 11. Oktober 2020

Vláda nahráva konšpirátorom

Konšpiračné správy podľa Kollára tentokrát šíria priamo na tlačovej besede členovia vlády. „Je to nebezpečné, lebo také číslo by sa veľmi hodilo konšpiračnej scéne a podporilo ich argument, že všetky naše opatrenia sú zbytočné. Tento omyl odporúčam čo najskôr opraviť, prípadne jasne komunikovať, že nejde o počet infikovaných dnes, ale o ich možný počet v budúcnosti,“ povedal pre portál vZdravotníctve.sk expert na dynamické matematické modelovanie.

Jednou z možností, ako odhadnúť počty infikovaných v populácii, je podľa zdravotníckeho analytika Martina Smatanu porovnávanie údajov s inými krajinami a následným hrubým približným vyjadrením čísel.

Až 120 000 Slovákov môže roznášať koronavírus a nevedieť o tom. Matovič zverejnil hrozivé čísla

Ide o krčmové porovnania a ani neviem, s akou krajinou by sa to porovnávalo, aby sme dosiahli 200-tisíc nakazených, keď jedna z najhorších – Česko, má 62 170 pozitívnych (pozn. red.: počet aktívnych prípadov), ale cca 2-krát takú populáciu, čiže to vychádza na cca 31-tisíc infikovaných u nás,“ ozrejmil.

Ďalšou možnosťou je dopočítanie infikovaných na základe porovnania našich pozitívnych, asymptomatických, hospitalizovaných, zomretých a čísel zo zahraničných štúdií. Podľa toho však vychádza, že Slovensko má od 25 do 50-tisíc nakazených, to pri extrémne pesimistických odhadoch.

Je to iba odhad

Na nedeľňajšej tlačovej besede po zasadnutí Ústredného krízového štábu minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak uviedol, že koronavírus môže prenášať každý 25. človek na Slovensku. Konštatoval, že nakazených je až 200-tisíc ľudí.

Ide o odhad počtu možných infikovaných osôb podľa v súčasnosti existujúcich percent potvrdených ochorení COVID-19 vo svete,“ doplnilo vo vyjadrení Ministerstvo zdravotníctva SR. Ako na pondelkovom tlačovom brífingu vysvetlil premiér, číslo vychádza z predpokladu, že bude tento týždeň na Slovensku denne pribúdať dvetisíc pozitívne testovaných.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech