Retro nábytok je novým slovenským trendom. Absolútnym hitom sa stávajú kúsky „space age” zo 70. rokov

  • Prečítaj si rozhovor s Vláďou Ilavskou, majiteľkou dizajnového ateliéru Lavish
  • Významnú hodnotu podľa nej má jedinečnosť, neokukanosť, nevšednosť a mať doma niečo, čo nemajú stovky ďalších ľudí
  • Dnešným trendom sú minimalistické línie 70. rokov
BeFunky-collage-48
Lavish / Ivan Kováč
  • Prečítaj si rozhovor s Vláďou Ilavskou, majiteľkou dizajnového ateliéru Lavish
  • Významnú hodnotu podľa nej má jedinečnosť, neokukanosť, nevšednosť a mať doma niečo, čo nemajú stovky ďalších ľudí
  • Dnešným trendom sú minimalistické línie 70. rokov

Vlaďa Ilavská pracovala ako personálna manažérka v šrotárskej firme, neskôr v kuriérskej. Potom nastúpila na materskú a pochopila, že to je vhodný čas splniť si sen a začať pracovať v oblasti, ktorá si získala jej srdce. Popri 8-hodinovej pracovnej dobe v kancelárii a dieťati je totiž takmer nemožné budovať niečo vlastné. „Chcela som niečo vlastné, kde si ja budem určovať kedy môžem a nemôžem pracovať, a to najmä kvôli nášmu synovi,“ povedala Vlaďa.

Tak vznikol unikátny ateliér Lavish v centre Bratislavy, ktorý sa zaoberá vykupovaním starých kusov nábytku a následným renovovaním. Staré kúsky, ktoré môžeš vidieť aj v dome svojich starých rodičov, tak majú nový život a sú jedinečným spestrením každého interiéru. 

Prvý kontakt s touto sférou získala vďaka strýkovi, ktorý reštauroval obrazy a zobral ju na burzu starožitností v Trenčíne. Vášeň pre vintage v nej potom stále rástla. Chodila po burzách a k sebe domov i známym kupovala originálne kúsky nábytku či bytových doplnkov. Vášeň nakoniec prerástla v biznis, ktorému sa dnes darí.

Hitom sú kúsky zo 70. rokov

V predajni nájdeš rôzne štýly nábytkov a bytových doplnkov pochádzajúcich z 30. až 70. rokov minulého storočia. Tovar vyberá a dováža od dodávateľov najmä z Talianska, Francúzska a Maďarska.

Momentálne vyberám najmä na mid-century modernu z obdobia 50. rokov, funkcionalistické nábytky ale i elegantné art deco. Aktuálne začína byť veľký dopyt po „space age“ kusoch zo 70. rokov,“ vysvetľuje dizajnérka.

Najnovšie rozbieha spoluprácu s dodávateľmi z Beneluxu či Škandinávie. Ľudia však majú záujem aj o starší slovenský a český dizajn. Ilavská často vyberá nábytok v pôvodnom stave a potom ho dá prečalúniť alebo inak upraviť podľa toho, čo si vyžaduje.

Mladá podnikateľka si potrpí na kvalitu. Jedna z jej dodávateliek zdedila čalúnnictvo po dedkovi, ktoré funguje od roku 1919. „Robilo sa to tam 100 rokov, tak prečo to meniť?“ pýta sa.

Proces trvá niekoľko týždňov

Obchod riadi sama. Na začiatku jej ale veľmi pomohla rodina, bez ktorej by to vraj šlo veľmi ťažko, najmä kvôli malému dieťaťu. Rodina bola významnou pomocou aj pri skladaní kapitálu na nákup prvého tovaru. Dnes má tri dni v týždni opatrovateľku, aby sa mohla naplno venovať práci. „Je dôležité mať istotu v partnerovi. Keď sa napríklad jeden mesiac nedarí, tak to ten druhý potiahne, začiatok nebol ľahký,“ povedala.

Pri tom všetkom práca, ktorú robí, nie je niekoľkohodinová záležitosť. Čas renovácie závisí od viacerých premenných. Dizajnérka vysvetľuje, že všetko záleží na jednotlivých kúskoch a detailoch, ktoré je potrebné opraviť. „Záleží, či sa pri čalúnení vymieňajú aj vnútorné časti kresiel, prípadne sa dorába konštrukcia kresla alebo sa vymieňajú a viažu na novo pružiny.

Pri dreve zasa závisí od jeho stavu, tvaru, typu dreva, veľkosti kusu a vybraného finišu. Vstupuje do toho aj dodacia doba čaluníckej látky a v neposlednom rade vyťaženosť majstrov. V priemere sú to asi štyri týždne,“ dodáva Ilavská. Iba poctivá práca, žiadne akcie či zľavy na nábytok.

Zrenovujú aj na mieru

Dizajnérka je ochotná renovovať aj niektoré kúsky na mieru. To znamená, že tých zopár kusov, ktoré má v pôvodnom stave, si môžeš vybrať a následne povedať, akým štýlom by si ich chcel renovovať. Vyberáš od farby, materiálu po ďalšie drobnosti, ktoré robia nábytok jedinečným. 

Sortiment je rozdelený do štyroch kategórii, ktoré nájdeš aj na stránke. Na webe okrem nábytku nájdeš aj kreslá, taburetky, stoličky, svietidlá aj rôzne doplnky, ktoré sa pohybujú v niekoľkých desiatkach eur. 

„Ceny sú rôzne. Nájdete kúsky aj za 20-30 eur. Príručné stolíky alebo taburetky sa hýbu v desiatkach eur, kreslá a väčšie kusy nábytkov v stovkách eur. Cena vždy závisí od nákupnej ceny, nákladov na dovoz a obsiahlosti renovácie. Na našom webe máme skoro pri všetkých kusoch uvedené ceny. No musím priznať, že mnohé kúsky sa na web stránku ani nestihnú dostať. Vychytajú si ich zákazníci cez sociálne siete alebo priamo pri návštevách štúdia.“

Najčastejšie nakupujú ženy

Veci z Lavish nakupujú Slováci, ale ozývajú sa i zahraniční kupci. Najväčšou skupinou sú ženy. „Veci zháňam aj na objednávku. Zákazník si povie, čo chce a podľa zadaných kritérií mu to nájdem,“ hovorí.

K zákazníkom príde niekedy aj domov, aby videla atmosféru a celý koncept bytu, vďaka čomu vie poradiť, aký kúsok by sa tam hodil.

Vlaďa neohŕda moderným dizajnom, nepáči sa jej však jeho masovosť a tuctovosť. Mne sa skôr páči myšlienka zachraňovať niečo, čo ešte môže slúžiť. A keď niečo slúži už 50 či 70 rokov, tak to môže slúžiť aj ďalej. Takže aj udržateľnosť je pre mňa zaujímavá a podporujem ju. Významnú hodnotu má pre mňa i jedinečnosť, neokukanosť a nevšednosť týchto kúskov, mať doma niečo, čo nemajú stovky ďalších ľudí,“ vysvetlila. Dokonca viacero značiek sa dnes vracia k starým  dizajnom, ktoré len mierne osviežia.

Článok sme doplnili a nanovo vydali. Pôvodne bol zverejnený dňa 25. januára 2019.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá