Maticu slovenskú vytočili nové preukazy: Našla na nich zarážajúce znaky, žiada nápravu

  • Nové občianske preukazy sú podľa Matice slovenskej nevyhovujúce
  • Problémy majú aj s vodičským preukazom
vodičský preukaz matica slovenská
Ilustračné foto, TASR/Daniel Stehlík
  • Nové občianske preukazy sú podľa Matice slovenskej nevyhovujúce
  • Problémy majú aj s vodičským preukazom

Matica slovenská kritizuje nové občianske preukazy pre absenciu farebných vyobrazení štátneho znaku.

Ako informuje portál Topky.sk, tento problém si všimli aj pri vodičských preukazoch, kde im chýba znak.

Symbol EÚ zostal nezmenený

Matica slovenská upozornila, že od decembra 2022 začalo ministerstvo vnútra predchádzajúcej vlády vydávať nové biometrické občianske preukazy podľa smernice Európskej únie. Práve v nich vidí problém.

„Nechýbal v nich síce elektronický čip, na ktorom sú uložené odtlačky dvoch prstov, ale oproti starým občianskym preukazom na prednej strane preukazu zarážajúco absentuje farebné vyobrazenie štátneho znaku SR,“ uviedli.

Matica nezabudla poukázať na to, že farebný symbol EÚ tam nechýba.

„Náš slovenský štátny znak zostal viditeľný už iba pod UV svetlom. Sme presvedčení, že jeho odsunutie do roviny bezpečnostného prvku ‒ prakticky neviditeľného ‒ je nesprávne. Podobný prístup sme zaznamenali aj pri vydávaní nových tabuliek s evidenčným číslom motorových vozidiel. Bol v nich uvedený výrazne a technicky neodôvodnene zmenšený štátny znak SR, a to v porovnaní s predošlými i stále platnými tabuľkami s evidenčným číslom vozidiel. Aj v tomto prípade symbol EÚ zostal veľkostne nezmenený,“ tvrdí ďalej Matica.

Matica žiada nápravu aj inde

Nové občianske preukazy nie sú jedinou kritizovanou vecou. Matica upozorňuje aj na vodičské preukazy.

Zákon o štátnych symboloch SR explicitne uvádza, že ak z objektívnych dôvodov nie je možné alebo vhodné použiť farebné vyobrazenie štátneho znaku, mali by sme od toho upustiť. V prípade, že sa štátny znak SR použije farebne, musí obsahovať na červenom ranogotickom štíte dvojitý strieborný alebo biely kríž, ktorý sa tyčí na strednom vyvýšenom vŕšku modrého trojvršia.

Vodičský preukaz
zdroj: Startitup

„Treba v tejto súvislosti zdôrazniť, že na prednej strane nového vodičského preukazu je namiesto červenej farby použitá ružová farba pozadia. Aj v tomto prípade Matica slovenská žiada, aby sa vykonala náprava, keďže je len ťažko vysvetliteľné, prečo na nových vodičských preukazoch je farebné vyobrazenie ranogotického štítu štátneho znaku v ružovej farbe, a nie predpísanej červenej?“ pokračuje Matica.

Tiež zdôraznili, že dvojkríž a trojvršie sa stali národnými symbolmi Slovákov a symbolizovali prvú Slovenskú národnú radu počas revolučných rokov 1848 až 1849.

„Na starších a doteraz stále platných občianskych preukazoch farebný štátny znak na prednej strane nechýba. Prečo sa tak ľahko vzdávame znakov našich štátnych symbolov? Najzarážajúcejšie je, že celý tento proces zmeny občianskych preukazov nabral na intenzite práve v roku 2023, keď sme si paradoxne pripomínali veľké národnoštátne jubileá,“ zakončila Matica.

Občiansky preukaz v mobile

Česi môžu mať už občiansky preukaz v mobile. Akceptovať ho budú niektoré úrady štátnej správy a v priebehu tohto roka postupne ďalšie inštitúcie. Platná stále bude aj klasická plastová kartička, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Ak chcú mať občania Česka tento identifikačný doklad vo svojom mobile, musia si stiahnuť aplikáciu eDoklady a v nej si následne preukaz aktivovať prostredníctvom takzvaného Portálu občana. Podľa ministra pre miestny rozvoj Ivana Bartoša, ktorý zodpovedá aj za agendu digitalizácie štátnej správy, by v budúcnosti malo byť možné pridať do mobilu ďalšie doklady.

V aplikácii sú uložené všetky údaje z občianskeho preukazu. Tie sa dajú jednoducho kopírovať a prenášať do iných aplikácií, napríklad pri vypĺňaní adresy v e-shopoch či čísla občianskeho preukazu pri uzatváraní zmlúv alebo iných službách.

„Hlavnou výhodou digitálneho variantu je väčšia kontrola nad zdieľanými údajmi. Ak totiž budete preukazovať napríklad svoj vek, zvolíte v aplikácii len túto informáciu. Nikto už nemusí vedieť vaše bydlisko či presný dátum narodenia, ktoré sú vidieť na fyzickom doklade,“ vysvetlil Bartoš.

Elektronický občiansky preukaz budú ihneď akceptovať ústredné orgány štátnej správy a tiež tí, ktorí sa dobrovoľne prihlásili. V apríli by ho mala prijímať aj polícia a v polovici roka finančné úrady či úrady práce. V zahraničí táto forma dokladu platiť nebude.

Zdroje: Topky.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá