Nová pokuta vodičov pripraví o takmer 9-tisíc eur. Vyhni sa spáchaniu „bezohľadného trestného činu“

  • Najnovšia hračka známej americkej technologickej firmy spôsobuje problémy na cestách
  • Za jej použitie za volantom hrozí mastná pokuta a väzenie
Žena za volantom s virtuálnou realitou.
Ilustračné foto, Freepik/@senivpetro
  • Najnovšia hračka známej americkej technologickej firmy spôsobuje problémy na cestách
  • Za jej použitie za volantom hrozí mastná pokuta a väzenie

Internet je plný videí o nových okuliaroch Apple Vision Pro pre virtuálnu realitu. Táto najnovšia vychytávka od slávnej americkej technologickej spoločnosti všetkých ohuruje svojimi vlastnosťami a schopnosťami a vyzerá to tak, že by mohla byť obrovským hitom, aj keď stojí až 3 500 dolárov.

Zatiaľ sa toto zariadenie dá kúpiť len v USA a vidieť, že ho čoraz viac ľudí používa nielen na uliciach, no niektorí si ho nasadia aj za volantom. Takéto porušenie zákona spadá v jednej z európskych krajín pod bezohľadnú jazdu, za ktorú hrozí pokuta alebo dokonca aj väzenie.

Skutočný svet cez dvanásť kamier

Hoci by sa mohlo zdať, že nositeľ Apple Vision Pro vidí priamo von, opak je pravdou. Na prednej obrazovke zobrazené oči sú vlastne len digitálny avatar. V skutočnosti sa na svet okolo dívaš cez dvanásť kamier. Tieto kamery spájajú obrazy tak presvedčivo, že sa zdá, akoby informácie z počítača boli priamo vložené do tvojho okolia.

Samotný Vision Pro ťa ohromí svojimi schopnosťami. Apple však varuje, že svoje zariadenie by si nemal používať za volantom. Firma priamo hovorí, že kvôli bezpečnosti by ho majitelia jednoducho nemali nosiť pri šoférovaní.

Jasné, okolo seba nájdeš ľudí, ktorí, keď vidia veľké červené tlačidlo a povieš im, že ho nesmú za žiadnu cenu stlačiť, tak to proste musia urobiť. A presne to sa teraz deje s niektorými vodičmi, často tými, čo šoférujú Tesly s čiastočne autonómnym riadením. Nasadzujú si Apple Vision Pro za volantom a ukazujú, čoho všetkého sú tieto okuliare schopné.

V Amerike už kolujú správy o vodičovi Tesly, ktorý to skúsil a skončil v rukách polície. Ale ani to neodrádza ostatných, aby to skúsili tiež.

Pokuta takmer 9-tisíc eur a trest odňatia slobody

Minister dopravy Spojených štátov Pete Buttigieg si všimol toto správanie a na sociálnych sieťach pripomenul užívateľom Vision Pro, že vodiči by mali byť pri asistenčných systémoch v autách stále pripravení prevziať riadenie. Tým naznačil, že produkt od Apple môže odvádzať pozornosť a pri šoférovaní predstavuje nebezpečenstvo.

Podobný postoj zaujala aj holandská vláda. Aj keď v Európe nie je Vision Pro ešte veľmi rozšírený kvôli spomenutým obmedzeniam, holandský minister infraštruktúry a vodného hospodárstva Mark Harbers vyhlásil, že jazdiť s produktom Apple na hlave je trestným činom.

Ako uvádza portál Topspeed.sk, ak niekto Holandsku poruší tento zákon, považuje sa to za bezohľadnú jazdu. Hrozí mu pokuta až 8 700 eur alebo trest odňatia slobody na šesť mesiacov.

Nové pravidlá na európskych cestách

Ako sme ťa informovali, vodičov na európskych cestách čakajú kruté časy. V Štrasburgu vo Francúzsku práve prebiehajú rokovania o dôležitom návrhu zákona o doprave. Ak tento zákon schvália, bude sa vzťahovať na všetky krajiny Európskej únie.

V aktuálnej dobe platí, že ak vodič príde o vodičský preukaz práve v dôsledku dopravného priestupku v inej krajine ako v tej, v ktorej získal vodičské oprávnenie, sankcie sa väčšinou uplatňujú len v tej krajine, kde o vodičák prišiel. Znamená to teda, že vodič nemôže riadiť motorové vozidlo len v tej danej krajine, v iných krajinách EÚ už pre neho neplatia žiadne obmedzenia.

Aby sa docielilo to, že pozastavenie, obmedzenie alebo odňatie vodičského preukazu človeka, ktorý nie je obyvateľom danej krajiny, sa bude uplatňovať vo všetkých európskych krajinách, nové pravidlá by vyžadovali, aby sa rozhodnutie prenieslo do tej krajiny EÚ, ktorá vodičský preukaz vydala.

Preto europoslanci navrhujú zaradiť jazdu bez platného vodičského preukazu medzi závažné dopravné priestupky, ako sú napríklad jazda pod vplyvom alkoholu alebo spôsobenie smrteľnej nehody. Týmto krokom by sa zabezpečila výmena informácií medzi krajinami o zákazoch šoférovania.

Zdroje: Topspeed.sk, Twitter, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá