Matovič berie otvorenie škôl do vlastných rúk: Stačilo, už nebudem počúvať výhovorky

  • Matovič chystá pilotný projekt otvárania škôl a testovania žiakov a personálu
  • Ministerstvo školstva podľa neho nerobí nič
Matovič
Facebook/Igor Matovič/photos
  • Matovič chystá pilotný projekt otvárania škôl a testovania žiakov a personálu
  • Ministerstvo školstva podľa neho nerobí nič

Premiér je sklamaný z prístupu ministerstva školstva, ktoré doposiaľ neprišlo s plánom, ako dostať deti do školy. Tento stav totiž trvá už tri týždne a deti sa možno vrátia do lavíc až v budúcom roku. „Ja sa na to už pozerať nedokážem. Rozhodol som sa to zobrať do vlastných rúk a pilotným projektom dokážem, že sa to dá,“ uviedol premiér Igor Matovič na brífingu po rokovaní vlády.

Ministerstvo školstva podľa neho už tri týždne „pracuje“ na pláne otvárania škôl. Ten posledný, ktorý krízový štáb posudzoval včera, odborníci zamietli a ministrovi Branislavovi Gröhlingovi prikázali plán prepracovať. Navrhoval, aby sa mohli otvoriť triedy druhého stupňa základných škôl a stredných škôl v prípade, že sa aspoň 70% žiakov či študentov otestuje spolu s učiteľmi a rodičmi.

Minister Gröhling prezradil, kedy sa otvoria školy. Tento rok to už nestihne

Otvoriť chce už 7. decembra

Predseda vlády chce docieliť, aby boli niektoré školy v pondelok 7. decembra otvorené. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády.

„Nech aj ministerstvo školstva vidí, že sa to dá a nebude hľadať výhovorky. Státisíce detí čakajú, kedy sa dostanú do škôl a my tu každý týždeň počúvame výhovorky, ako sa to nedá zabezpečiť. Rozhodol som sa to zobrať do vlastných rúk a ukázať, že sa to naozaj dá,“ dodal premiér.

zdroj: TASR/Dano Veselský

Premiér však má vlastný plán. Pokusne chce otvoriť niekoľko škôl. Uviedol, že je dohodnutý s jedným primátorom, ktorý do projektu pôjde a tiež s riaditeľom súkromne školy, do ktorej chodia premiérove dcéry. Ochotní zapojiť sa sú však aj ďalší zriaďovatelia škôl. „Urobím všetko pre to, aby sme mali deti už v pondelok v škole. Keď sa che, tak sa to dá,“ povedal premiér.

Tie deti, ktoré sa otestujú negatívne, sa budú vzdelávať prezenčne. Tie, ktoré sa neotestujú alebo budú pozitívne, sa budú aj naďalej učiť dištančne, teda doma. Nikomu nebude odopreté ústavné právo na vzdelanie,“ podotkol premiér. Malo by to teda vyzerať tak, že škola sama zorganizuje plošné testovanie. Do pilotného testovania sa zapojí niekoľko škôl, bližšie číslo ani o aké školy ide premiér nespresnil.

Možno v pondelok prídem a poviem, holt, minister školstva mal pravdu, nedá sa to,“ doplnil.

Zároveň dodal, že je sklamaný z prístupu ministerstva hospodárstva, ktoré nenakúpilo antigénové testy. „Testy nemáme, dnes tu malo byť lietadlo so štyrmi miliónmi testov. Poprosil som ministra hospodárstva aj ministra zdravotníctva, nech sa uvedomia,“ dodal.

Žiaci by mali dostať šancu naživo s učiteľmi prebrať potrebné učivo

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v reakcii na premiérove vyjadrenie uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, že otvorenie škôl by malo byť o tom, aby žiaci dostali šancu naživo s učiteľmi prebrať potrebné učivo. Šéf rezortu školstva zároveň pripomenul, že každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Verí však, že deti sa podarí vrátiť do škôl v januári.

My zatiaľ budeme robiť všetko preto, aby sme žiakom aj študentom v tomto čase pomohli – budeme aj ďalej rozširovať databázu zdrojov na webe Učíme na diaľku, robiť na ďalších hodinách v Edu TV a vidíme sa každý štvrtok na live streame na facebooku ministerstva,“ dodal Gröhling.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK