Matovič chce vziať tituly všetkým plagiátorom. Môže to byť len Boris, ale môžu ich byť státisíce, hovorí

  • Premiér podľa vlastných slov nechce na Borisa Kollára a ďalšíh ľudí používať dvojaký meter
  • O titul by po novom mal prísť každý, koho práca nepraje testom originality
  • Od Borisa Kollára Matovič očakáva, že odstúpi sám
Matovič
TASR/Martin Baumann
  • Premiér podľa vlastných slov nechce na Borisa Kollára a ďalšíh ľudí používať dvojaký meter
  • O titul by po novom mal prísť každý, koho práca nepraje testom originality
  • Od Borisa Kollára Matovič očakáva, že odstúpi sám

Premiér Igor Matovič nechce potrestať Borisa Kollára za jeho okopírovanú prácu. Bol by to totiž podľa neho dvojaký meter. Trest si zaslúžia všetci, ktorí svoje vysokoškolské tituly získali nepoctivo, aj keď podľa zákona.

Vyčistime všetko naraz – hoďme do spätnej kontroly všetky diplomovky … a zoberme tituly všetkým, ktorých diplomovky testom originality neprejdú. Keď to bude z celého Slovenska len Boris, bude len Boris. Keď státisíce ľudí, budú to státisíce ľudí,“ napísal premiér na Facebooku.

Zároveň vyjadril ambíciu zrušiť „tie vymyslené bludy“, teda bezvýznamné vysoké školy.

Pre pokoj v rodine

Premiér Igor Matovič bol v sobotu hosťom v RTVS, kde naznačil, že by šéf parlamentu mal sám ponúknuť svoje kreslo. Matovič chce, aby šéf parlamentu „veľmi rýchlo“ osobne podal poslanecký návrh, ktorý by podobný problém riešil. Zdôraznil, že nechce robiť sudcu. Kollárovu prácu považuje za problematickú po etickej stránke. Premiér podotkol, že nechce rozbiť koalíciu. Poukázal na príklad rozpadu vlády v otázke eurovalu.

Keď si strana Za ľudí vyhodnotí, že vie vysvetliť svojim vlastným voličom, že jedna diplomová práca stojí nad všetkými sľubmi, ktoré dali svojim vlastným voličom pred voľbami, a povedia, že preto odchádzajú z koalície, bude to iba ich rozhodnutie a budú si niesť dôsledky tohto rozhodnutia pred svojimi voličmi,“ povedal.

Boris Kollár je čierna ovca koalície. Jeho kolegovia žiadajú jeho hlavu

Chyba je v systéme, nie v Borisovi

Chybu podľa jeho slov urobil školiteľ a tiež štátny systém. Navrhuje preto zmeniť systém. „Poďme zmeniť zákon, aby sme boli na všetkých rovnako tvrdí,“ komentoval. Dodal tiež, že nechce robiť rozdiel medzi Borisom Kollárom a nejakým úradníkom v štátnej správe. Myslí si, že ak by sa na takýto problém pozreli retrospektívne, museli by odňať titul desiatkam tisíc ľudí.

Podľa medializovaných informácií mal šéf parlamentu vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Titul Kollárovi podľa súčasného zákona nemožno odobrať, čo potvrdil aj minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ten chce preto do budúcna meniť zákon.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech