Boris Kollár je čierna ovca koalície. Jeho kolegovia žiadajú jeho hlavu

  • Škandál s diplomovou prácou Borisa Kollára zamával s koalíciou
  • Premiér Igor Matovič čaká, že Kollár sám vyvodí zodpovednosť
  • Koaliční partneri Za Ľudí a SaS Kollára pri odvolávaní nepodržia
  • Predseda parlamentu sa zo svojho postu odísť nechystá, nemieni sa ani ospravedlniť
Sulík, Kollár, Šeliga
TASR/Martin Baumann, Michal Svítok, Jaroslav Novák
  • Škandál s diplomovou prácou Borisa Kollára zamával s koalíciou
  • Premiér Igor Matovič čaká, že Kollár sám vyvodí zodpovednosť
  • Koaliční partneri Za Ľudí a SaS Kollára pri odvolávaní nepodržia
  • Predseda parlamentu sa zo svojho postu odísť nechystá, nemieni sa ani ospravedlniť

Boris Kollár to má ako predseda parlamentu nahnuté. Hoci premiér Igor Matovič pristúpil k jeho kauze s okopírovanou diplomovkou zmierlivo, koaliční partneri Kollára nešetria. Predseda strany Za Ľudí dnes na tlačovej konferencii vyhlásil, že strana trvá na tom, aby Kollár zo svojho postu odstúpil. Podobný postoj prezentovala aj SaS, ktorá Kollárovi dala „žltú kartu“.

Koaliční partneri sa hnevajú

Juraj Šeliga zdôraznil, že rešpektuje fakt, že pozícia predsedu Národnej rady SR patrí strane Sme Rodina, no Kollár musí preč. V pondelok sa o tom bude hovoriť na koaličnej rade.

Šéfa strany SaS Richarda Sulíka podľa vlastných slov „opajcnutá“ diplomovka až tak nezaujíma. Pre Denník E však prezradil, že Boris Kollár mal na štvrtok 25. júna zvolať schôdzu. Na nej mal šéf parlamentu čeliť odvolávaniu. Poslanci SaS sa dohodli, že za jeho odvolanie hlasovať nebudú, keďže sa malo rozhodovať aj o tzv. Lex Korona

Boris Kollár: Nebudem sa ospravedlňovať, nemám za čo. Titul podľa jeho slov získal v súlade so zákonom

Žltá karta

Kollár však schôdzu nezvolal a tak podľa Sulíka z dohody zišlo. SaS uviedla, že zobrala na vedomie stanovisko Kollára nepoužívať magisterský titul. „Zároveň je to však pre Borisa Kollára žltá karta od poslancov Národnej rady SR za SaS a preto zaraďuje predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová mimoriadny bod na rokovanie poslaneckého klubu, kde ho pozýva, aby zodpovedal všetky otázky poslancov SaS,“ povedal pre agentúru SITA Ondrej Šprlák, hovorca SaS.

Kollárova kauza nenecháva chladným ani poslanecký klub OĽaNO. Poslanci si teda predsedu parlamentu zavolali „na koberček“ už tento pondelok. „Nakoľko aj po tlačovom brífingu Borisa Kollára ostáva veľa nezodpovedaných otázok, pozvali sme si predsedu Národnej rady SR na rokovanie poslaneckého klubu hnutia OĽaNO,“ uviedlo OĽaNO v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Dáša Macaríková z mediálneho tímu hnutia.

Boris Kollár sa nikam nechystá

Predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár dnes vyhlásil, že nebude v politike používať titul magister. Zopakoval, že jeho diplomová práca je v poriadku, čo v stanovisku potvrdila aj Stredoeurópska vysoká škola v Skalici, na ktorej svoj titul získal. „Na každej strane mojej diplomovej práce som citoval správne, rovnako správne som uvádzal aj zdroje,“ ozrejmil predseda parlamentu. Nebude sa ani ospravedlňovať, pretože podľa svojich slov nemá za čo, keďže postupoval v súlade so zákonom.

Predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš 23. júna informoval, že Kollár mal svoj titul magistra získať po tom, ako do svojej diplomovej práce okopíroval celé strany. Najviac strán mal skopírovať od svojho školiteľa Jozefa Minďaša. Kollár získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici a témou jeho diplomovky bola „Zmena klímy a bioklimatický potenciál cestovného ruchu v oblasti Kysúc“.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK