Matovič: Do príchodu vakcíny budeme nosiť rúška vo vnútri, vonku a nebudeme mať hromadné podujatia. Ideme do ťažkej zimy

  • „Prepáčte, že sme vás donútili ísť na tento test. Ale sloboda musí byť spojená aj so zodpovednosťou,“ uviedol Igor Matovič
  • Igor Matovič tiež vyzval ľudí aby sa správali aj naďalej zodpovedne
  • Druhé kolo testovania v hlavnom meste nie je potrebné, myslí si starostka Karlovej Vsi
  • Polícia varuje ľudí aby nechodili na testy dvakrát, môžu sa dostať do problémov
18maj2020_vlada_21703111-1-1090x610
TASR/Martin Baumann
  • „Prepáčte, že sme vás donútili ísť na tento test. Ale sloboda musí byť spojená aj so zodpovednosťou,“ uviedol Igor Matovič
  • Igor Matovič tiež vyzval ľudí aby sa správali aj naďalej zodpovedne
  • Druhé kolo testovania v hlavnom meste nie je potrebné, myslí si starostka Karlovej Vsi
  • Polícia varuje ľudí aby nechodili na testy dvakrát, môžu sa dostať do problémov

„Prepáčte, že sme vás donútili ísť na tento test. Ale sloboda musí byť spojená aj so zodpovednosťou,“ uviedol Igor Matovič, zároveň tvrdí, že rozhodnutie ísť na test pomohlo ochrániť zdravie slabších a ohrozenejších.

Igor Matovič tiež vyzval ľudí aby sa správali aj naďalej zodpovedne, aj keď majú negatívny výsledok. Zároveň prosí ľudí, ktorí boli pozitívni aby o tom informovali svojich známych, ktorí sa mohli nakaziť ale pri testovaní sa ešte nemuseli ukázať ako infekční. Taktiež podotkol, že ideme do ťažkej zimy a do príchodu vakcíny budeme nosiť rúška vo vnútri, vonku a nebudeme mat hromadné podujatia.

Podľa premiéra sa zúčastňovalo testovania minimum detí a dôchodcov. Pre deti do 10 rokov platila výnimka z testovania. Veľa detí sa podľa premiéra nezúčastnilo testovania, pretože majú distančné štúdium a tým pádom aj dobrovoľný lockdown. Seniori sa testovania tiež nemuseli zúčastniť, ak budú dodržiavať karanténu.

Matovič chce aby prebehlo aj druhé kolo celoplošného testovania. „Ak vieme pri jednom testovaní zachytiť polovičku infekčných ľudí, pri druhom testovaní môžeme zachytiť druhú polovičku,“ uviedol premiér. Výnimku môžu tvoriť okresy, ktoré mali malý počet nakazených.

zdroj: TASR/Michal Svítok

Druhé kolo testovania v hlavnom meste nie je potrebné, myslí si starostka Karlovej Vsi

Druhé kolo testovania na ochorenie COVID-19 v hlavnom meste nie je potrebné, myslí si starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová. „Organizovať druhé kolo celoplošného testovania na budúci víkend by nebolo v prípade Bratislavy ničím iným ako hazardovaním s dôverou mnohých ľudí, najmä tých ochotných pomáhať a zdravotníkov,“ upozorňuje starostka.

Podľa nej dáta za prvý deň testovania ukázali, že druhé kolo testovania v hlavnom meste nie je potrebné. „Záujem o testovanie bol Karlovej Vsi počas soboty obrovský, prišlo sa otestovať 15 800 osôb a len 40 z nich bolo pozitívnych. Potvrdilo sa, že obyvatelia Bratislavy sa správajú zodpovedne,“ uviedla starostka. V hlavnom meste počas soboty otestovali dokopy 230 670 ľudí.

Kombinácia vysokého sobotného záujmu o testovanie s nízkym počtom osôb, ktoré boli pozitívne diagnostikované na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, nastoľujú podľa starostky Karlovej Vsi otázku, či má význam držať mnohé prevádzky v bratislavskom regióne zatvorené. „Bude veľmi ťažké ľuďom dôveryhodne vysvetľovať, prečo majú byť zatvorené cukrárne, kaviarne, reštaurácie či fitnesscentrá,“ myslí si Čahojová.

Karlova Ves upozorňuje aj na to, že sa v Bratislave vyskytovali prípady zdravotníkov, ktorí ponúkli štátu svoju pomoc ešte pred testovaním, no nikto sa im neozval z armády ani zo zdravotníctva. Samosprávy boli preto nútené zháňať ochotných zdravotníkov na poslednú chvíľu. Je otázne, kto a akým spôsobom im vyplatí štátom sľúbenú odmenu,“ uzavrela starostka.

Nízke počty pozitívne testovaných udávajú aj ostatné bratislavské mestské časti. V Dúbravke počas soboty otestovali 15 041 ľudí, pozitívnych bolo 30 z nich. V Starom Meste testovali aj klientov a zamestnancov Seniorcentra, všetkých 196 testov bolo negatívnych. Pokojní môžu byť aj rodičia detí, ktoré navštevujú oboje staromestské jasle.“

 „Negatívne výsledky testov od soboty nosia pri sebe tiež všetky ošetrovateľky,“ uviedlo Staré Mesto. V Pezinku počas soboty otestovali 11 293 ľudí, pozitívnych je 0,62 percenta.  „Otestovaní sú aj všetci klienti a zamestnanci DSS Pezinok, ZOS Pezinok, Nocľahárne a tiež ľudia bez domova. Všetci negatívny,“ uviedlo mesto na sociálnej sieti.

Polícia SR vyzýva ľudí aby sa nenechávali testovať dvakrát

Polícia eviduje 24 prípadov opakovaných testov. Občania, ktorým vyšiel test pozitívny, si išli jeho výsledok “overiť” na iné odberné miesto.

 „Spravili tak napriek jednoznačnému varovaniu, aby tak nerobili. Svojim konaním vystavili nebezpečenstvu dalších čakajúcich ľudí a členov odberných tímov, ktorí nemajú ochranné obleky. Všetci pozitívne testovaní občania pritom dostali jednoznačné pokyny ohľadom povinnej karantény a ďalších postupov, ktoré ignorovali,“ uviedla polícia na sociálnej sieti. Polícia toto správanie preveruje a vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestneho činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Minister obrany Jaroslav Naď v relácii O 5 minút 12 uviedol, že polícia zaznamenala prípad muža, ktorý sa išiel testovať až trikrát, pričom vždy bol pozitívny. Naď povedal, že ho za jeho správanie čaká minimálne pokuta. 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech