Matovič: Do Vianoc epidémiu určite neporazíme. Testovanie číslo 2 bude iné

  • Podľa premiéra je veľmi optimistické očakávať, že do Vianoc zatočíme s „hnusobou“
  • Druhé kolo plošného testovania ako prebehlo cez víkend zrejme nebude
matovič plošné testovanie
SITA/Branislav Bibel
  • Podľa premiéra je veľmi optimistické očakávať, že do Vianoc zatočíme s „hnusobou“
  • Druhé kolo plošného testovania ako prebehlo cez víkend zrejme nebude

Epidémiu sa zrejme nepodarí dostať pod kontrolu do Vianoc. V relácii Braňo Závodský naživo to povedal premiér Igor Matovič.  „Boli by sme machri, ak by sme dokázali, že pred Vianocami môžeme normálne fungovať. Taký optimista nie som,“ povedal.

Vyjadril sa aj k plošnému testovaniu, ktoré považuje za úspešné. Zároveň však dodal, že druhé kolo zrejme nebude potrebné. Vláda o tom podľa Matoviča rozhodne už dnes, teda v pondelok 2. novembra. Je však možné, že druhé kolo absolvujú len niektoré okresy, približne 20 až 30 percentách okresov nebude druhé kolo testovania vôbec potrebné.

Testovať by sa namiesto toho mali len veľké firmy či domovy sociálnych služieb a ďalšie potenciálne ohniská. Je dokonca pravdepodobné, že druhé kolo testovania ani nebude. Konzílium odborníkov, ktoré radí vláde s rozhodnutiami ohľadom epidémie, podľa informácií portálu Aktuality.sk neodporúča druhé kolo. 

Odborníci však odporúčajú, aby sa plošným testovaním kontrolovali potenciálne ohniská a tiež okresy, kde bol podiel pozitívnych testov viac ako 1,5%. Okrem toho odporúčajú zaviesť testovanie antigénovými testami aj na hraniciach.

Podobné stanovisko zaujal aj vedec a dodávateľ PCR testov Pavol Čekan z MultiplexDX. „Jeden záver je úplne jasný. Plošné testovanie má zmysel len v najviac premorených okresoch,“ uvádza Čekan na Facebooku.

PLOSNE TESTOVANIE: Prve data su spracovane. Richard Kollar to znova horkotazko dal dokopy, aby to vedecky zdovodnil….

Posted by Pavol Cekan on Sunday, November 1, 2020

Zdroje: RádioExpres, Aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK