Matovič hovorí o tvrdom lockdowne. Omikron môže zavrieť celé Slovensko začiatkom roka a spôsobiť vážne výpadky v rozpočte

  • Na rok 2022 má vláda vyčlenenú rezervu vo výške 717 miliónov eur
  • Je však šanca, že vyčlenené peniaze nebudú stačiť ani zďaleka
  • Matovič sa obáva tvrdého lockdownu už začiatkom roka
matovič
TASR/Jakub Kotian
  • Na rok 2022 má vláda vyčlenenú rezervu vo výške 717 miliónov eur
  • Je však šanca, že vyčlenené peniaze nebudú stačiť ani zďaleka
  • Matovič sa obáva tvrdého lockdownu už začiatkom roka

Očakávaná ďalšia vlna pandémie ochorenia COVID-19 spôsobená variantom omikron by mohla podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) zvýšiť výdavky a zároveň znížiť príjmy štátneho rozpočtu spolu možno až o dve miliardy eur.

V schválenom štátnom rozpočte na rok 2022 má vláda vyčlenenú rezervu na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 vo výške 717 miliónov eur.

Obávam sa, že sa môže stať, že v januári alebo februári bude tvrdý lockdown, kým z omikronu nejakým spôsobom vyjdeme von. V tom prípade 717 miliónov eur, ktoré sme si dali ako rezervu na COVID-19, zďaleka stačiť nebude. Bez problémov sa môže stať, že či už na strane výdavkov alebo aj na strane stratených príjmov môže byť rozdiel voči rozpočtu aj dve miliardy eur,“ povedal Matovič.

Logo

Vláda bude musieť podľa ministra v takom prípade nabrať odvahu a prijať také opatrenia, ktoré by vplyv ďalšej vlny na zdravotníctvo aj ekonomiku minimalizovali. Ako jednu z možností Matovič pripustil aj zákaz vychádzania pre najohrozenejšiu skupinu, ktorou sú seniori.

V tomto roku pracuje vláda s rezervou na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19 vo výške 3,74 miliardy eur. Deficit však podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dosiahne sedem percent hrubého domáceho produktu (HDP), čo je o jedno percento HDP nižší schodok, ako predpokladala vláda v pri predkladaní rozpočtu na rok 2022.

Slovensko bude musieť v nadchádzajúcom roku konsolidovať verejné financie oproti tomuto roku o ďalších 2,1 % HDP na schválených 4,9 % HDP. Ďalšia vlna pandémie však môže dosiahnutie tohto zámeru výrazne sťažiť.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie