Matovič je väčší Homofób roka ako Fico. Ocenenie dostane poštou, organizátori sa s ním nechcú stretnúť

  • Matovič tesne predbehol Roberta Fica
  • Jeho víťazstvo je podľa organizátora dôvodom na odstúpenie z funkcie
Igor Matovič
TASR/Dano Veselský
  • Matovič tesne predbehol Roberta Fica
  • Jeho víťazstvo je podľa organizátora dôvodom na odstúpenie z funkcie

Poznáme víťaza jubilejného ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka. Hoci bol tohtoročný výber naozaj zaujímavý a vybrať víťaza bolo náročné, stal sa nám minister financií a líder OľaNO Igor Matovič.

Jeho citát „Pellegriniho kamarát – buzerant posratý – má zlaté tehly…” o jediné percento predbehol expremiéra Roberta Fica, ktorý získal 32 % hlasov. Ten bol do hlasovania zaradený na základe výroku: „Ja si neželám, aby tu chodili ľudia, ktorí budú tvrdiť, že sú ženy a budú mať medzi nohami 20 cm pinďúra.”

Ďalším nominovaným bol hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, profesionálny tenista Martin Kližan a katolícky biskup Jozef Haľko. Zaujímavosťou je, že Anton Chromík už v tejto ankete raz zvíťazil.

„Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí predsedovia vlády. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky,“ hovorí riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového PRIDE.

Dodáva, že namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútavaniu vášní a rozdeľovaniu spoločnosti. 

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n. z. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu.

Ocenenie mu príde poštou

„Počínanie ministra Matoviča v oblasti práv LGBT menšiny ťažko interpretovať inak ako vykonávanie putinovskej, prokremeľskej politiky. Zbytočne budeme posielať tanky a stíhačky na Ukrajinu, ak nedokážeme uchrániť hodnoty ako rovnosť pred zákonom či ochrana menšín ani vo vlastnej krajine,“ uzavrel Weisenbacher s tým, že existuje mnoho dôvodov, prečo by mal Matovič prísť o ministerské kreslo a toto je ďalší. Premiér Heger by teda nemal dlhšie váhať. 

Zároveň informoval, že Matovičovi ocenenie doručia iba poštou, pretože sa s ním nechcú stretávať.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 %, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii.

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov, Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“ a predseda neonacistickej ĽSNS Marian Kotleba.

Cenu si však odmietli prevziať. Ako jediný si cenu prevzal bývalý predseda NR SR Andrej Danko, ktorý po stretnutí s aktivistami pripustil, že v niektorých svojich výrokoch sa mýlil, a korigoval ich. Pred dvoma rokmi bola víťazkou poslankyňa Anna Záborská, ktorá v ankete získala viac hlasov ako krúžkov vo voľbách.

OĽaNO vedie

Strane OĽaNO sa v spomínanej anti-cene mimoriadne „darí“. V roku 2021 sa víťazom ankety stal minister obrany Jaroslav Naď s výrokom: „Som za registrované partnerstvá, ale nie pre homosexuálov.“

Čestné druhé miesto si vyslúžil expremiér Igor Matovič s výrokom: „Peťko, prosím, podpíš to Robkovi, nerob drahoty. … Šup, šup, mucko.”

K výroku Jaroslava Naďa sa vyjadrila aj Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv: „Výrok ministra Naďa by bol dobrý vtip, ak by to nebolo také úbohé. Nechcel by pán minister skúsiť armádu, ale bez vojakov? Nemá problém utrácať peniaze z daní LGBT ľudí a pritom takto verejne a vedome vyzývať na ich diskrimináciu?“

Zdroj: Ludskeprava.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá