Matovič: Jedno celoslovenské testovanie zachráni 1 000 ľudských životov

  • Premiér vyčíslil aj náklady na zabránenie úmrtiam v zamorených, aj menej zamorených okresoch
  • Vláda dnes o plošnom testovaní nerozhodla, premiér odkázal starostom, aby sa naň pripravili
plošné testovanie matovič koronavírus
TASR/Michal Svítok
  • Premiér vyčíslil aj náklady na zabránenie úmrtiam v zamorených, aj menej zamorených okresoch
  • Vláda dnes o plošnom testovaní nerozhodla, premiér odkázal starostom, aby sa naň pripravili

Premiér Igor Matovič sa nevzdáva a naďalej vo vláde presadzuje celoplošné testovanie a to už budúci víkend. Starostom a primátorom odkázal, aby sa už pripravovali.

Vypočítali sme, že takýto celonárodný skríning zachráni okolo tisícky životov,“ povedal premiér na brífingu po rokovaní vlády. Premiér odhaduje, že náklady okolo 15 000 eur v zamorenom okrese vynaložené na plošné testovanie zabránia jednému zbytočnému úmrtiu. V okresoch, kde je nižší výskyt koronavírusu by mali náklady na predídenie jedného úmrtia dosiahnuť 150 000 eur.

Matovič zároveň naznačil, že sa mu darí presvedčiť jedného z najväčších odporcov plošného testovania v koalícii, predsedu SaS a šéfa rezortu hospodárstva Richarda Sulíka. Matovič sa ho spýtal, koľko peňazí by bol ochotný investovať do záchrany ľudského života. „Myslím, že aj tým, ktorí rozmýšľajú v excelovských tabuľkách, sa kalibruje hodnotový kompas,“ povedal Matovič.

Vláda však dnes o testovaní nerozhodla, pokračovať bude v sobotu. Na stole bude mať nový návrh uznesenia vlády. „Dúfam, že rozhodnutie zajtra definitívne prijmeme,“ dodal premiér.

Vláda mala rokovať už vo štvrtok, z organizačných dôvodov sa presunula na piatok. Dôvodom mal byť fakt, že väčšina ministrov bola proti návrhu celoplošného testovania. Presadzuje ho najmä premiér Matovič, ale aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vláda má v sobotu rozhodnúť aj o tom, ktorý rezort nakúpi antigénové testy na prípadné ďalšie kolá plošného testovania. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech