Matovič konečne priznal, kto mu pomohol vybaviť vakcíny Sputnik V. Andrej Danko to však nebol

  • Igor Matovič priznal, že vakcínu Sputnik V mu pomáhal vybavovať Péter Szijjártó
  • K Szijjártóovi sa dostal priamo cez Viktora Orbána
  • Szijjartó rokoval v Komárne s poslancom OĽANO Györgym Gyimesim o novele zákona o dvojitom občianstve
  • Ivan Korčok to považuje za zásah do suverenity štátu, novela zákona je čisto vnútornou záležitosťou
  • Igor Matovič sa však maďarského ministra zahraničných vecí zastal
igor matovič video
Reprofoto: Facebook Igor Matovič
  • Igor Matovič priznal, že vakcínu Sputnik V mu pomáhal vybavovať Péter Szijjártó
  • K Szijjártóovi sa dostal priamo cez Viktora Orbána
  • Szijjartó rokoval v Komárne s poslancom OĽANO Györgym Gyimesim o novele zákona o dvojitom občianstve
  • Ivan Korčok to považuje za zásah do suverenity štátu, novela zákona je čisto vnútornou záležitosťou
  • Igor Matovič sa však maďarského ministra zahraničných vecí zastal

Premiér Igor Matovič (OĽANO) priznal, že mu maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pomohol pri zabezpečení dvoch miliónov vakcín Sputnik V. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že na maďarského ministra ho odkázal tamojší premiér Viktor Orbán. Práve Szijjártó mu mal poskytnúť prvé informácie a kontakt na ruského ministra hospodárstva Denisa Manturova. Následne mal už Matovič s ruskou stranou rokovať sám. 

Konflikt s Ukrajinou sa vyostruje. V Charkove posprejovali slovenský konzulát nápisom „Vymeníme Slovensko za Krym“

„Chcem verejne poďakovať ministrovi zahraničných vecí Maďarska Péterovi Szijjártóovi za jeho veľkú pomoc pri zabezpečení dvoch miliónov vakcín Sputnik V pre ľudí na Slovensku,“ uviedol Matovič.

Otvorili aj otázku dvojitého občianstva

Vzťah so Szijjártóom a Orbánom označil za dostatočne priamy na to, aby sa kedykoľvek dokázali rozprávať aj o vážnych témach, ako je otázka dvojitého občianstva. To má riešiť novela zákona o štátnom občianstve. Umožniť by mala ľuďom s dlhodobým pobytom v inej krajine získať tamojšie občianstvo bez straty slovenského.

Premiér poukazuje na vzťahy v súvislosti s kritikou, ktorá prišla po stretnutí Szijjártóa s Györgym Gyimesim v Komárne, kde sa malo hovoriť aj o novele zákona. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR si predvolalo maďarského veľvyslanca, ktorý má vysvetliť konanie maďarskej strany pri tejto návšteve.

Ukazuje sa však, že to pre maďarskú stranu a poslanca György Gyimesiho nie je dosť. Je jasné, že ide o to, aby sa čo najviac slovenských Maďarov zúčastňovalo volieb v Maďarsku,“ vyjadril sa Ivan Korčok.

Péter Szijjártó 🇭🇺 je priateľ Slovenska 🇸🇰Nemám rád, ak niekto o ľuďoch, ktorí svojmi činmi dokazujú, že sú priateľmi…

Posted by Igor Matovic on Friday, March 5, 2021

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) zdôraznil, že novela je výsostne slovenskou záležitosťou a nie je predmetom bilaterálnych vzťahov. Informoval tiež, že už predtým odmietol stretnutie s maďarským rezortným kolegom v tejto súvislosti a požiadal ho o zdržanlivosť, keďže sa uskutočňuje legislatívny proces.

„Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó ma cez víkend požiadal o rokovanie o novele zákona o občianstve. Jednoznačne som to odmietol, pretože to je výsostne naša, slovenská záležitosť a požiadal som ho o zdržanlivosť, keďže u nás prebieha k tomuto zákonu legislatívny proces,“ informoval Ivan Korčok. 

Magyarországgal jószomszédi kapcsolatokat akarunk ápolni, de nem engedem, hogy a belső ügyeinkbe avatkozzanak. …

Posted by Ivan Korčok on Thursday, March 4, 2021

 

OĽANO pod paľbou kritiky

Neviem o inom prípade v histórii diplomacie, kedy predseda vlády podrazil vlastného ministra zahraničných veci v diplomatickom spore s inou krajinou. Ja rozumiem tomu, že to premiér nemyslel ako zradu národných záujmov, že preňho je to o spore so SaS. Ale na tom nezáleží, škoda sa už stala. Aj týmto premiér dokázal, že nedorástol na svoj post, nechápe, čo krajina od neho očakáva a musí odísť,“ uviedol Tomáš Valášek. 

Je absolútne neprípustné, aby minister zahraničných vecí cudzej krajiny rokoval na Slovensku s poslancom Národnej rady o…

Posted by Veronika Remišová on Friday, March 5, 2021

Strana Za ľudí očakáva, že predseda vlády Igor Matovič sa bude dištancovať od krokov poslanca Oľano a radikálne odmietne zasahovanie cudzích štátov do slovenskej legislatívy. Je absurdné, že sa premiér zastal maďarského ministra zahraničných vecí a nie svojho vlastného slovenského ministra zahraničných vecí, ktorý sa postavil na ochranu suverenity Slovenskej republiky,“ reaguje na Matovičove kroky aj Veronika Remišová.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech