Matovič konečne ukázal dáta: Počet ľudí na ventilácii vzrástol o 2 000 percent

 • Udalosti o koronavíruse sledujeme 12. októbra 2020 ONLINE
matovič
SITA/Branislav Bibel
 • Udalosti o koronavíruse sledujeme 12. októbra 2020 ONLINE
 • V nedeľu pribudlo na Slovensku 504 nových prípadov koronavírusu
 • Podpredseda parlamentu Gábor Grendel má koronavírus 
 • Antigénové testy už prišli na Slovensko, používať sa začnú už tento týždeň
 • Polícia už nebude na porušenie opatraní iba upozorňovať, rovno bude rozdávať pokuty
 • 20:18 Vieme, kde sa koronavírus šíri

  Úrad verejného zdravotníctva poskytol médiám dáta o tom, kde sa koronavírus šíril najviac. Sú to dáta, ktorých sa dožadoval podpredseda vlády Richard Sulík, keď chcel vedieť, aké nebezpečné je sedenie v reštaurácii alebo cvičenie vo fitnesscentre. Dáta ukazujú, že drvivú väčšinu nákaz si spôsobíme doma a na rodinných oslavách. 

  17:38 Premiér Igor Matovič ukázal dáta, na základe ktorých rozhoduje pandemická komisia

  Reagoval tak najmä na podpredsedu vlády Richarda Sulíka, ktorý povedal, že komisia rozhoduje na základe pocitov a nie faktov. Matovič to označil za „Kotleboviny“. 

  Podľa údajov, ktoré prezentoval premiér u nás výrazne stúpla chorobnosť v skupine nad 65 rokov. Oproti prvej vlne je počet chorých medzi staršími ročníkmi vyšší o 300 percent. Výrazne viac je aj hospitalizácií. Na jar bolo hospitalizovaných najviac 50 ľudí naraz, dnes je to 390. „Sulík žije vo svojom vlastnom svete, tvrdil, že máme maximálne dvakrát viac hospitalizovaných. V skutočnosti je ich osemkrát viac,“ povedal Matovič.

  Obrovský nárast Slovensko zaznamenalo v počte pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. V prvej vlne potrebovalo pľúcnu ventiláciu osem ľudí, v priemere to boli na jar dvaja ľudia každý deň na pľúcnej ventilácii. Dnes leží na prístrojoch 36 ľudí, čo je podľa Matoviča nárast o 2 000%.

  Dáta, ktoré si pýtal Sulík, sú podľa Matoviča nepodstatné. Podstatné je podľa neho zníženie celkovej mobility. Richard Sulík z rokovania pandemickej komisie odišiel, pretože nedostal dáta o tom, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách a iných podnikoch.

  15:59 Až 60 percent pozítivne testovaných Slovákov v septembri je chorých

   teda má príznaky ochorenia COVID-19. Väčšina z nich má mierne príznaky- kašeľ, horúčku, únavu. Od začiatku epidémie na Slovensku v marci bolo iba 45 percent testovaných úplne bez príznakov. Vieme aj to, kde sa ľudia najčastejšie nakazili.

  Koronavírus v čerstvých číslach: Väčšina Slovákov má príznaky

  15:40 V Bratislave je už ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, značne rozšírené. Upozornil na to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že sa prechádza do veľmi náročnej fázy, kde ľudia musia ešte viac chrániť seba a svoje okolie.

  Potrebujeme brať situáciu vážne a nepodľahnúť hlasom, ktoré nebezpečenstvo nákazy znižujú. Naše zdravotníctvo, naše nemocnice majú obmedzenú kapacitu na to, aby dôsledky nezodpovedného správania zvládli,“ uviedol Vallo na sociálnej sieti. Účinnou prevenciou voči nakazeniu sa zostáva podľa neho pravidlo nosiť ochranné rúško, dodržiavať odstup a umývať si ruky.

  Magistrát sa po prvej vlne pandémie pripravil na jej možný návrat a vypracoval si systém, ktorý určuje, kedy je nutné zaviesť vybrané opatrenia,“ uviedol primátor. Deklaruje, že situáciu hlavné mesto zvláda. V Bratislave bolo podľa COVID mapy doteraz 2635 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Za nedeľu (11. 10.) pribudlo 71 nových prípadov. (TASR)

  14:32 Kvôli opakovaným šíreniam hoaxov o koronavíruse Facebook zablokoval stránku Bádateľ

  „Webová stránka Bádateľ dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy. Lacnými nadpismi ľudí najprv šokuje a potom na nich zarába peniaze tým, že im ponúka výživové doplnky a rôzne produkty,“ píše ministerstvo. 

  Hoaxáreň Bádateľ je na Facebooku zrušený. Štát na stránku podal trestné oznámenie 

  14:08 Hygienici opäť potvrdili výskyt ochorenia COVID-19 najmä v rodinách. Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti, početnejší výskyt prípadov v nedeľu hlásili regionálne úrady v Bratislave, Bardejove, Michalovciach, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Košiciach.

  Regionálny úrad v Michalovciach potvrdil výskyt ochorenia aj v školách, na pracoviskách či v zdravotníckych zariadeniach. Regionálne úrady v Trenčíne a Liptovskom Mikuláši zaznamenali ochorenie u osôb na pracoviskách, v športových kluboch, zdravotníckych zariadeniach a následne medzi ich úzkymi kontaktmi.

  V okrese Bardejov nové prípady pribúdajú najmä spomedzi aktívne dohľadaných kontaktov, predovšetkým rodinných príslušníkov. Drvivá väčšina je bez príznakov. Epidemiológovia v okrese Košice neevidujú nové ohniská nákazy, prevažne ide o dohľadané kontakty už potvrdených prípadov, zväčša v rodinných ohniskách nákazy. V ostatných prípadoch sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

  Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali v nedeľu 504 nových potvrdených prípadov COVID-19 z celkovo 3 998 vykonaných laboratórnych vyšetrení. Regionálne úrady zabezpečujú potrebné protiepidemické opatrenia. (SITA)

  13:11 Podpredseda parlamentu Gábor Grendel píše o svojej skúsenosti s koronavírusom. „Nemal som žiadne príznaky a nemám ich dodnes.

  KTO DO TEBA KAMEŇOM…Peter Pellegrini dnes oznámil Slovensku, že som bol pozitívne testovaný na ochorenie Covid-19. A…

  Gepostet von Gábor Grendel am Montag, 12. Oktober 2020

  12:29 Polícia bude môcť pokutovať ľudí za nedodržiavanie opatrení aj bez upozornenia. Povedal to na Rádiu Expres premiér Igor Matovič v relácii Braňo Závodský naživo. Doteraz policajti riešili porušenia často iba napomenutím. Výška pokuty bude závisieť od závažnosti porušenia, resp. na akom rizikovom mieste k porušeniu došlo, spresnil Matovič.

  Priniesol tiež informáciu o tom, že na Slovensku je nakazených ribližne 700 zdravotníkov. Zároveň nám podľa neho dramaticky narastie počet úmrtí, masívnu vlnu môžeme očakávať už čoskoro. „Tak, ako dramaticky rastie počet infikovaných, tak bude rásť aj počet hospitalizovaných a mŕtvych,“ povedal.

  Igor Matovič je hosťom Braňa Závodského.

  Gepostet von Radio Expres am Montag, 12. Oktober 2020

  11:59 Vláda chystá odškodnenie ľudí poškodených opatreniami proti šíreniu koronavírusu. Informoval o tom predseda vlády Igor Matovič na Facebooku. Konkrétna forma odškodnenia zatiaľ nie je známa.

  Prvé a kľúčové stretnutie s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom a ministrom financií Edom…

  Gepostet von Igor Matovic am Montag, 12. Oktober 2020

  11:36 Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Gábor Grendel (OĽaNO) bol pozitívne testovaný na koronavírus. Na dnešnej tlačovej konferencii to potvrdil ďalší podpredseda parlamentu a líder strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini.

  Pán podpredseda Grendel bol pozitívne testovaný na koronavírus. Považujem za nezodpovedné, že o tom neboli plošne informovaní poslanci parlamentu. Ako je možné, že to pán Grendel niekde v tichosti drží a prezradí to len nejakému médiu? Ako chce potom vyžadovať od ľudí disciplínu, keď to sám zatajil? Je to hanba, že s takouto informáciou neprišiel na verejnosť,“ uviedol na tlačovej konferencii Pellegrini. „Existujú dokonca kamerové záznamy, na ktorých vidno, ako kašle a má problémy s dýchaním,“ povedal Pellegrini.

  Grendel túto informáciu neskôr potvrdil denníku Pravda s tým, že všetky detaily zverejní na sociálnej sieti. Koronavírus má v parlamente už druhý člen, pred niekoľkými mesiacmi mal pozitívny test poslanec Kotlebovej ĽSNS Eduard Kočiš. (SITA, red)

  AKTUÁLNE: Poslanec ĽSNS má pozitívny test na koronavírus. Priniesol si ho z dovolenky

  10:58 V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice je momentálne hospitalizovaných 40 pacientov s koronavírusom, piati z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Informovala o tom Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia UNLP Košice.

  Vzhľadom na to, že infikovaných pribúda, UNLP Košice vyčlenila všetky lôžka na Klinike infektológie a cestovnej medicíny pre pacientov nakazených koronavírusom. Ide spolu o 50 lôžok vrátane šiestich na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Momentálne sú obsadené na 70 percent,“ informoval výkonný riaditeľ UNLP Košice pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.

  UNLP Košice má aktuálne potvrdenú pozitivitu na koronavírus u 16 zamestnancov z deviatich medicínskych pracovísk. „Momentálne testujeme ďalších zamestnancov i pacientov, s ktorými mohli prísť do styku. Otestovali sme už stovky ľudí, na výsledky testov čakáme,“ uviedol Martin Paulo, výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť.

  10:45 Antigénové testy na koronavírus sú už na Slovensku. Informoval o tom šéf Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf na tlačovom brífingu. Testy podľa neho čakajú na preclenie a už zajtra by mali byť v skladoch štátnych hmotných rezerv. Ku konečným používateľom sa dostanú v priebehu tohto týždňa.

  10:17 Ozbrojené sily aktuálne vykonávajú operáciu „Spoločná hradba“, v rámci ktorej je oddnes nasadených 262 vojakov v 14 mobilných odberových miestach, na 12 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) a 16 nemocniciach na území Slovenskej republiky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

  Nasadení vojaci budú pôsobiť v časoch a smenách podľa spresnenia jednotlivých úradov, nemocníc a odberových miest. Podľa hovorkyne rezortu obrany pre potreby dohľadávania a trasovania vyčlenilo MO SR viac ako 200 kusov výpočtovej techniky a potrebné množstvo mobilných telefónov. (SITA)

  10:00 Na Slovensku pribudlo v nedeľu 504 pozitívne testovaných ľudí na koronavírus

  Ide o najvyšší počet, aký u nás pribudol v nedeľu, ktorá je tradične najslabším testovacím dňom. Laboratóriá vykonali 3 998 testov. Podiel pozitívnych testov voči negatívnym je opäť vysoký, 12,6 percenta. Optimálne je 3-5 percent.

  Celkovo máme na Slovensku 20 355 pozitívne testovaných ľudí. Vyliečených je 6 031 ľudí, čo je o 400 ľudí viac, ako predošlý deň. Úmrtí je celkovo 61

  Najviac pozitívnych testov sa zaznamenalo v Prešovskom kraji (127), nasledoval Košický kraj (121), Bratislavský (80), Trenčiansky (73), Žilinský (50), Trnavský (31), Banskobystrický (14) a Nitriansky (8).

  V nemocniciach je hospitalizovaných 393 ľudí s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Na JIS je 12 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 36 ľudí.

  Vláda SR na svojom dnešnom mimoriadnom rokovaní schválila zákaz zhromažďovania sa nad šesť osôb. Ako vyplýva z novely ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, výnimka platí pre osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Opatrenie vstupuje do platnosti od utorka 13. októbra.

  Denné prírastky od začiatku epidémie:

  Počet aktívnych prípadov:

  Vývoj epidémie koronavírusu na Slovensku: 

  Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech