Matovič: Na nákup testov môže prísť dozrieť Fico aj Kotleba. Štát pripravuje ďalšie plošné testovanie

  • Slovensko nakúpi až 16 miliónov antigénových testov
  • Podľa premiéra nás čaká celoplošné testovanie v decembri
matovič
TASR/Martin Baumann
  • Slovensko nakúpi až 16 miliónov antigénových testov
  • Podľa premiéra nás čaká celoplošné testovanie v decembri

Slovensko nakúpi 16 miliónov antigénových testov. Úlohu nakúpiť dostal rezort hospodárstva. Do 2. decembra musí nakúpiť štyri milióny testov, do deviateho ďalšie štyri milióny. Informoval o tom premiér Igor Matovič po rokovaní vlády. Naznačil, že tieto termíny sú zároveň termínmi plošného testovania.

Chceme urobiť aj celoslovenský skríning. Samozrejme, nemá význam testovať tam, kde je situácia pod kontrolou. Orava je síce v klídku, ale inde sa situácia zhoršila. V tomto najbližšom, dobrovoľnom kole testovania uvidíme, ako sú ľudia ochotní sa testovať dobrovoľne,“ povedal premiér s tým, že ak bude záujem o nepovinné testovanie slabý, vláda bude uvažovať aj o certifikátoch a zákaze vychádzania.

Slovensko teraz zháňa antigénové testy. Nakúpiť ich má Richard Sulík. „Tak ja sa budem snažiť to obstarať. Nakoniec nie je to atómová fyzika. Pustíme sa do toho,“ vyhlásil minister. Premiér Matovič na tlačovke na margo nákupu cez rezort hospodárstva povedal, že „ak sa niekto chce hrať na piesku, treba mu dať lopatku a kýblik“. Sulík teda dostal úlohu, ktorú má splniť.

Richard Sulík na brífingu povedal, že zriadi komisiu, ktorá by mala na celý proces dohliadať. „Už teraz prizývam zástupcov Transparency International, Zastavme korupciou a zástupcov opozície, takže napríklad pán Fico, pán Pellegirini, alebo koho si pošlú, aby mohli na to dohliadať,“ avizoval Sulík. Jeho cieľom je, aby sa vyhli akýmkoľvek možným podozreniam.

Ďuriš Nicholsonová: Čoskoro si prídu aj pre Fica a Kaliňáka

Tento nápad podporil aj premiér Matovič. „Robert Fico by mal byť podpredsedom tejto komisie. Mali by v nej byť aj páni Pellegrini a Kotleba. Nech sa Fico realizuje. Ak vie nakúpiť testy za 2,60 eur, tak ich nakúpime nie 16 miliónov, ale 160 miliónov a budeme s nimi obchodovať,“ povedal matovič.

Minister sa už pritom v tejto veci obrátil aj na Úrad pre verejné obstarávanie, aby zistil, ktoré spôsoby obstarávania by v tomto prípade boli v súlade so zákonom.

Fico dozorovať nepôjde, Kotleba má záujem

Opozičný Smer-SD nebude asistovať pri nákupe žiadnych testov, pokiaľ sa nevyrieši „nezákonná, do oči bijúca krádež na testoch nakúpených cez malú trnavskú firmu, priamo napojenú na Igora Matoviča, Richarda Sulíka a Borisa Kollára“. Pre agentúru TASR to uviedol Smer-SD v reakcii na Sulíkovo vyjadrenie, že chce v súvislosti s nákupom zriadiť výberovú komisiu, do ktorej prizve aj zástupcov opozície a tretieho sektora.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico v najbližších dňoch absolvuje stretnutie na finančnej správe a štátnych hmotných rezervách a vyslovuje obrovský údiv nad tým, ako médiá túto obrovskú krádež zatajujú a kryjú,“ doplnil hovorca strany Ján Mažgút. Kritizuje aj stanovisko TIS, ktorá podľa Smeru-SD „túto krádež odobrila“. „Takéto kradnutie v priamom prenose a v takýchto obludných rozmeroch história moderného Slovenska nepozná,“ doplnil.

Opozičná Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) neodmieta vstup do výberovej komisie, ktorú chce zriadiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v súvislosti s nákupom testov. Prizvať do nej mieni aj zástupcov opozície a tretieho sektora.

Neodmietame vstup,“ uviedol predseda ĽSNS Marian Kotleba pre TASR, ktorý iniciatívu víta. Upozornil však na to, že koalícia má dosť hlasov, aby opozíciu prehlasovala. „Vládna väčšina má silnú ústavnú väčšinu, ktorú sa nebojí zneužívať,“ doplnil.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK