Matovič: Nový daňovo-odvodový systém je oproti tomu starému „nebe a dudy”, 25 %-ná daň je nezmysel

  • Igor Matovič oznámil na 16:00 tlačovú konferenciu
  • Avizoval ju dokonca aj vo svojom statuse
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Igor Matovič oznámil na 16:00 tlačovú konferenciu
  • Avizoval ju dokonca aj vo svojom statuse

Igor Matovič začal svoju tlačovú konferenciu štandardne – teda tým, že pripomenul svoje úspechy z minulosti. Povedal, že na daňovej reforme pracoval “potichu” už dlhšiu dobu, a jej finálnu verziu predstaví do 2 týždňov. 

Matovič zverejnil ďalší mysteriózny status. Hovorí o „kolegovi S“ a o tom, ako mu chcú médiá opäť ublížiť

Ďalej zhrnul, že reforme sa venoval už dlhšiu dobu mimo svojich kompetencií, teraz sa jej ale môže venovať naplno. Zrejme tým chcel vyvrátiť pochybnosti o tom, či je na post ministra financií kompetentný. 

Matovič ďalej zdôraznil, že Slovensko „nie je prorodinný štát”. Kritizoval aj komplikovaný sociálny systém a vysoké daňové odvody. Je presvedčený o tom, že naša krajina potrebuje výraznú reformu celého tohto systému. „Náš systém daní a odvodov je veľmi komplikovaný. Normálny človek si nevie rýchlym spôsobom vypočítať výšku svojej mzdy. To sa odráža aj na nárokoch na informačné systémy. Vieme, ako to v našom štáte chodí, čím komplikovanejší systém, tým viac zmlúv so softvérovými zmluvami a tým väčší biznis.

Matovič ďalej so zlomeným hlasom informoval, že jeho koaličný kolega ho podrazil, keď Slovákov mylne informoval o tom, že chce zaviesť 25 %-nú DPH.

Povedal, že ho mrzí, že viaceré médiá chcú dnes zverejniť dokument, ktorý by mal byť návrhom daňovo-odvodovej reformy. Hovorí, že v tomto záhadnom dokumente je množstvo bludov, ktoré sa nezakladajú na pravde. Požiadal médiá, aby takýmto spôsobom nestrašili ľudí, a nevyvolávali nenávisť.

„Pracovné daňovo-odvodové zaťaženie predstavuje 48 %, nad 2 000 eur je to už 52 %. Slovensko potrebuje dramaticky zjednodušiť systém, reformu, ktorá bude prorodinná, rovnako to, aby na Slovensku každý vnímal, že je daňovo-odvodové zaťaženie fér,“ vraví.

Matovič s platom 5 990 eur, prezidentka má viac ako 14 000 eur. Toto sú platy našich ústavných činiteľov

Jediná informácia k veci, ktorú Matovič povedal, bola zhrnutá na 1 slide jeho prezentácie. Išlo o 3 piliére novej daňovo-odvodovej reformy, ktorými sú:

  • 200 eur na mesiac na každé dieťa až do 18 roka jeho života
  • 1 daň a 1 odvod z ceny práce
  • férové dane, rovnaké daňovo-odvodové zaťaženie pre zamestnancov ale aj, napríklad jednoosobovú s.r.o.

Matovič zhrnul, že nový systém je oproti tomu starému “nebe a dudy”

Posledný pilier pripravovanej reformy by priniesol „zrovnoprávnenie“ zaťaženia zamestnanca i podnikateľa, to znamená, že by si podnikatelia už nemohli takzvane optimalizovať svoje dane, o ktoré štátna pokladnica v súčasnosti prichádza. Otázkou zostáva, či sa to má týkať pri daňovo-odvodovom zaťažení aj platenia poistného sociálnej poisťovni, ktoré sa, momentálne, na jednoosobové s.r.o., ktorých štatutár nie je zároveň zamestnancom s.r.o., nevzťahuje.

Matovič pred voličmi tají majetky aj peniaze. Podľa priznania je „bezdomovec“, upozorňuje Nadácia Zastavme korupciu

Je potrebné dodať, že ak sa štatutár jednoosobovej s.r.o. rozhodne sociálne poistenie neuhrádzať, čo mu aktuálna legislatívna povoľuje, nemôže z neho zároveň čerpať výhody v podobe nemocenského, materskej dovolenky či dôchodku.

Ja sa tiež nepozerám na to, ako bude na tom moja rodina, vraví Matovič s platom 5 590 eur. Ostatní, ktorí budú platiť viac na základe tejto reformy, sa podľa jeho slov majú „prestať pozerať na seba, len preto, že sú v konflikte záujmov”.

Zdroj: TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech