Matovič o diplomovke: Prosím, nezastávajte si ma. Nezaslúžim si to. Novinárov podozrieva z kalkulu

  • Viacerí vysoko postavení štátni predstavitelia v posledných týždňoch čelia obvineniam z plagiátorstva
  • Najnovšie medzi nich pribudol aj premiér Igor Matovič, jeho práca má byť kompilátom dvoch ekonomických kníh
  • Svojim voličom odkazuje, aby sa ho kvôli jeho plagiátu nezastávali
200304matovic_mikas_krizovy694537
TASR/Jakub Kotian
  • Viacerí vysoko postavení štátni predstavitelia v posledných týždňoch čelia obvineniam z plagiátorstva
  • Najnovšie medzi nich pribudol aj premiér Igor Matovič, jeho práca má byť kompilátom dvoch ekonomických kníh
  • Svojim voličom odkazuje, aby sa ho kvôli jeho plagiátu nezastávali

V posledných týždňoch museli svoje vysokoškolské práce obhajovať viacerí slovenskí poslanci. Po Krištúfkovej, Borisovi Kollárovi a Gröhlingovi najnovšie pribudol aj Matovič. 

Ten už dávnejšie pripustil, že ju do počítača nepísal sám, ale myšlienky boli jeho. Denník N však informoval o opaku. Vyzerá to tak, že premiér svoju diplomovú prácu okopíroval z dvoch kníh.

Ten sa tomuto tvrdeniu nebráni a tvrdí, že odstúpi, keď splní všetko, čo pred voľbami sľúbil. Najnovšie prišiel s vyhlásením, kde všetkých žiada, aby sa ho nezastávali. 

Iný plagiátor, iný meter

Práve Igor Matovič patril v minulosti k tým, ktorí najviac odsudzovali bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka za to, že má byť plagiátorom. Ako člen vtedajšej opozície ho vyzýval na odchod zo svojej funkcie.

Svoju rétoriku už ako predseda vlády zmiernil a po prevalení kauzy s Borisom Kollárom si svojho koaličného partnera zastával. Kauzu okolo jeho diplomovej práce označil za uhorkovú tému na leto. Boris Kollár nakoniec kvôli jeho plagiátu odvolaný nebol, keďže by to ohrozilo stabilitu koalície.

Iba pred pár dňami vyšli na povrch zistenia, že aj minister školstva napísal svoju diplomovú prácu s prvkami plagiátu. Ten však za svojou prácou stojí, rovnako ako aj za svojim titulom. Tvrdí, že sa pridržiaval starých pravidiel a podľa nich je jeho diplomovka v poriadku

Premiér v oboch prípadoch a aj v prípade obvinenia Krištúfkovej, že pri písaní svojej bakalárskej práce pochybila, nevynášal žiadne rozsudky tak, ako v minulosti nad Andrejom Dankom. Vraj pre dobro koalície. 

Vtipný príbeh premiéra plagiátora

Igor Matovič už v minulosti rozprával príbeh o tom, ako vznikla jeho diplomová práca. Novinárom túto verziu zopakoval viackrát.  „Diplomovka bola mojím autorským dielom, ale ani jedno jediné písmeno som na nej nenapísal. Do počítača ju prepísala z mojich poznámok sestra môjho najlepšieho kamaráta z vysokej školy počas spoločnej dovolenky v Chorvátsku,“ povedal premiér. 

Keď prišielDenník N s informáciou, že Matovičova diplomová práca je plagiát, na kauzu okamžite reagoval jeden z jeho koaličných partnerov Juraj Šeliga. 

Ani premiérova reakcia na seba nedala dlho čakať.

„Úprimne, netuším, či som pred 22 rokmi vo svojej diplomovke niečo necitoval a koľko toho bolo. Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu. Nikdy som sa svojim titulom nechválil, nikdy som si ho iniciatívne nepísal a ani na občiansky som si ho nedal – až policajti hlavou krútili. Prečo? Lebo som školu posledné dva ročníky doslova flákal a verejne som to x-krát priznal. V štvrtom ročníku som si založil živnosť a v piatom som už zamestnával 2 000 ľudí. Ten, kto podnikal, pochopí, že v takom tempe bola škola na jednej z mojich posledných koľají … a nakoniec som bol rád, že to mám za sebou,“ napísal na Facebook. 

Taktiež dodal, že kvôli svojmu plagiátu by sa pokojne vzdal svojej funkcie, ale až vo chvíli, keď svojim voličom splní všetko, čo pred voľbami sľúbil. Potom vraj pôjde s pokojom žiť svoj súkromný život. 

Prosím, nezastávajte si ma

Len o pár hodín neskôr pridal ďalší status. V ňom všetkých prosí, aby si ho nezastávali, vraj si to nezaslúži. Netušil, že je niečo v jeho práci zle odcitované a 22 rokov žil v presvedčení, že je všetko v poriadku.

Dodáva, že ak by tušil, že niečo v jeho diplomovej práci nebolo v poriadku, nikdy by nekritizoval bývalého predsedu parlamentu za plagiátorstvo. Následne sa obul do novinárov a podozrieva ich z kalkulu.

Zdroje: noviny.sk, dennikn.sk, sme.sk, refresher.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech