Matovič: Od 9. októbra sme nemali tak “dobrý” piatok. Prípady rapídne klesajú

  • Máme najlepšie čísla za uplynulý mesiac
  • Krivka rapídne klesá, Matovič ďakuje všetkým zúčastneným na plošnom testovaní
  • Za posledný týždeň síce narástli počty hospitalizovaných, minister však dodal, že tento nárast zďaleka nie je taký, aký odborníci predpokladali
aktualna
  • Máme najlepšie čísla za uplynulý mesiac
  • Krivka rapídne klesá, Matovič ďakuje všetkým zúčastneným na plošnom testovaní
  • Za posledný týždeň síce narástli počty hospitalizovaných, minister však dodal, že tento nárast zďaleka nie je taký, aký odborníci predpokladali

Premiér Igor Matovič pred chvíľou zverejnil počty nakazených za piatok. Napriek nešťastnému piatku 13. boli čísla najlepšie od 9. októbra.

Matovič za ne ďakuje vyše 3 a pól miliónom ľudí, ktorí sa zúčastnili plošného testovania. 

1 771 … od 9. októbra sme nemali tak “dobrý” piatok. ĎAKUJEM 3 625 332 KRÁT,“ píše premiér na svojich sociálnych sieťach. 

 

Na Slovensku pribudlo ďalších 1 771 nakazených koronavírusom. Pribudlo aj 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, ochoreniu na Slovensku podľahlo už 510 pacientov. Vyliečilo sa ďalších 2 585 ľudí. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR v tlačovej správe uviedla, že laboratóriá otestovali 10 742 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (395), nasleduje Trenčiansky kraj (308), Trnavský (219), Nitriansky (210), Košický (207), Žilinský (181), Banskobystrický (157) a Bratislavský (94). Je medzi nimi 826 mužov a 945 žien.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 743 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 474 ľudí. Na JIS je 108 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 117 osôb.

Pozitívne testovaných osôb na Slovensku bolo doteraz 85 567. Ochorenie COVID-19 prekonalo 29 024 pacientov.

Krivka nárastu pozitívnych prípadov sa zlomila, podľa Krajčího vďaka opatreniam a plošnému testovaniu

Krivka nárastu pozitívnych prípadov sa zlomila. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Počty nových prípadov podľa ministra začali klesať z dôvodu plošného testovania a opatrení, ktoré sú na Slovensku zavedené. Za posledný týždeň síce narástli počty hospitalizovaných, minister však dodal, že tento nárast zďaleka nie je taký, aký odborníci predpokladali. Nemocnice podľa neho už cítia priaznivý efekt opatrení. Optimistický je aj pre klesajúce reprodukčného číslo. Minulý týždeň bolo nad hodnotu jeden, aktuálne je na úrovni 0,7 až 0,9. „Keby sme vydržali v tempe testovania aj opatreniach, tak postupne by sme vírus úplne eliminovali,“ povedal Krajčí.

Zhoršovanie epidemiologickej situácie sa podľa ministra dá predpokladať v okresoch Detva, Krupina, Banská Štiavnica a Skalica. Kĺzavý medián za posledný týždeň klesol z hodnoty na 2 282 na 2 024, podľa Krajčího ide však o stále vysoké číslo.

Sme ďaleko od situácie, kedy by sme si mohli vydýchnuť,“ doplnil. Ako šéf rezortu zdravotníctva dodal, situácia sa zhoršuje v počte ľudí pripojených na pľúcnu ventiláciu a ľudí hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti. „Keď budeme teraz nezodpovední, tak veľmi rýchlo môže dôjsť k zlomeniu tej krivky a môže sa znova začať vracať smerom nahor. Čo môžeme preto spraviť? Nebudeme výrazným spôsobom uvoľňovať opatrenia, ale na druhej strane potrebujeme zvoliť optimálnu testovaciu stratégiu,“ odpovedal Krajčí.

Podiel pozitívne testovaných klesol po plošných testovaniach z 14,1 na 13,9. „Je to síce pokles, ale nie taký, ako sme očakávali,“ povedal Krajčí. Reprodukčné číslo však kleslo z 1,1 až 1,3 na 0,7 až 0,9. Podľa ministra to znamená, že ak by sme vydržali v tempe testovania, tak niekedy na začiatku decembra by už bol kĺzavý medián na úrovni 500. To by sa ale podľa jeho slov muselo každý týždeň testovať celé obyvateľstvo.

Kapacitná situácia v nemocniciach by mala podľa prognózy o chvíľu dosiahnuť vrchol a následne by mala pomaly klesať. Ako Krajčí dodal, v súčasnosti nedochádza k nárastu obsadenosti lôžok. Z celkového počtu lôžkového fondu na Slovensku je zaplnených približne na 50 percent.

Čísla pozitívne testovaných ľudí nad 65-rokov sa oproti predchádzajúcemu týždňu mierne zlepšili, ale počty infikovaných sú stále relatívne vysoké. Najviac hospitalizovaných ľudí je v Žilinskom, Prešovskom, Nitrianskom a Trenčianskom kraji. Z niektorých nemocníc na severe sú už pacienti prepravovaní do južnejších regiónov.

dochodcovia, pandemia, ruska, spolocnost
zdroj: TASR/AP-Vadim Ghirda

Pandemická komisia sa tiež dohodla na zmene parametrov, na základe ktorých sa budú uvoľňovať opatrenia. „Na semaforový systém na Slovensku sa prejde vtedy, keď obsadenosť lôžkového fondu v nemocniciach bude na úrovni menej ako 2-tisíc pacientov,“ vysvetlil Krajčí.

Druhým parametrom je, že priemerný počet nových pozitívnych prípadov za sedem dní bude na úrovní 750 prípadov denne. Tým sa nahradí parameter kĺzavého mediánu, ktorý bol na úrovni 500. Ako bude semafor vyzerať by mal minister ukázať budúci týždeň. „V podstate to je o 50 percent zvýšený ten limit. O to ľahšie by sa mala dosiahnuť hranica, keď by sa mohli zatvorené prevádzky otvárať,“ dodal Matovič.

Správu budeme aktualizovať. 

Počet aktívnych prípadov od začiatku epidémie:
Denný prírastok prípadov od začiatku epidémie: 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech