Matovič predstavuje druhú časť reformy. Zmena sa dotkne aj teba, na výplatnej páske môžeš mať viac

  • Matovič dnes predstavil druhú časť svojej reformy
  • Tentokrát sa týka zamestnancov a zamestnávateľov
Matovič
SIU
  • Matovič dnes predstavil druhú časť svojej reformy
  • Tentokrát sa týka zamestnancov a zamestnávateľov

Dlho avizovaná daňová reforma z dielne Igora Matoviča je tu. V nedeľu 14.11. predstavil minister financií prvé štyri opatrenia jeho daňovej a odvodovej reformy, zamerané boli na rodinu. Do utorka 16.11. by ju mal predstaviť celú. 

Dnes predstavuje druhú časť, ktorá sa zameriava na zamestnancov a zamestnávateľov. Igor Matovič sľubuje, že 99 % zamestnancov bude mať po reforme vyšší príjem.

„Zamestnanec bude platiť menej zo svojho príjmu na daniach a odvodoch,“ hovorí Igor Matovič. „Firmy nebudú platiť nikde viac.“

Čo by zmeny znamenali?

  • Za všetkých zamestnancov v štáte by sa platili rovnaké percentá ich hrubej mzdy.
  • Zamestnanec zaplatí z hrubej mzdy daň 19 %.
  • Zamestnávateľ odvod 39 %.
  • Zaviedol by sa bonus pre nízkopríjmových zamestnancov vo výške 357 eur.
  • Ak zamestnávateľ zamestná študenta alebo zdravotne ťažko postihnutú osobu, získa odvodový bonus 10 % z hrubej mzdy.

Rovnaké dane a odvody

„Do práce chodia ľudia z nutnosti, musíme z niečoho žiť,“ hovorí minister financií Igor Matovič. Odvody a dane, ktoré vyberá štát, by sa mali dostať späť k ľuďom prostredníctvom verejných služieb, menuje napríklad armádu.

Dnes byť mzdová účtovníčka, tak máte hlavu ako kamión,“ hovorí Igor Matovič. Systém sa od revolúcie totiž skomplikoval, pribúdalo množstvo výnimiek a nových situácií, ktoré sa doňho len pridávali.

„Uľahčíme život zamestnávateľom, mzdovým účtovníčkam aj zamestnancom. Každý si bude môcť jednoducho vypočítať svoju čistú mzdu,“ hovorí.

Vysoké odvody a rozdiely medzi hrubou a čistou mzdou podľa Matoviča demotivujú zamestnávateľov zamestnávať ľudí. „Motivuje to prechádzať na živnosť či zakladať jednoosobové sro-čky, kde unikajú verejné financie.“

Chce, aby sa zrušili všetky výnimky. Mzda zamestnanca by sa tak počítala pre všetkých rovnako, aby si vedel zamestnávateľ okamžite vypočítať cenu práce na zamestnanca a zamestnanec svoju čistú mzdu. Pri hrubej mzde by sa počítala pre zamestnancov 19 % daň a pre zamestnávateľov 39 % odvod.

Úradníci, sociálni pracovníci, armáda, benefity by sa mali rozdeľovať medzi zamestnancov verejnej správy rovnako. „Akoby celá verejná správa bola jedna firma,“ hovorí Matovič.

Aby mal sociálny pracovník po prepočítaní platu vyšší plat v čistom o rovnakú položku, ako akýkoľvek iný pracovník verejnej správy, Matovič hovorí konkrétne o prezidentke.

Tento systém by mala nasledovať každá, aj súkromná firma Slovenska. „Je to doslova absolútny poriadok miesto absolútneho chaosu,“ hovorí Matovič.

Chce aj, aby boli dane a odvody na jednom mieste, v jednej bubline. O podobný krok sa mali snažiť aj minulé vlády, pričom on to chce dotiahnuť dokonca.

Za všetkých zamestnancov v štáte by sa tak platili rovnaké percentná z hrubej mzdy. Matovič počíta daň a odvody, čím sa dostáva k výsledku 58 % z hrubej mzdy. Zamestnanec zaplatí z hrubej mzdy daň 19 % a on už nebude platiť z hrubej mzdy odvody. Odvod vo výške 39 % bude platiť zamestnávateľ.

Matovič navrhuje aj zamestnanecký bonus pre nízkopríjmových zamestnancov vo výške 357 eur. Do tejto výšky sa nebude platiť daň ani odvody. Zamestnávateľov chcú motivovať k tomu, aby sa zamestnávali študenti a ťažko postihnutí, získajú tak odvodový bonus 10 %. Zaťaženie práce sa zníži o 5 %.

Včerajšie návrhy

V nedeľu 14.11. predstavil prvé štyri návrhy. Navrhol zvýšiť prídavky na dieťa z 25,50 eur, ako sú zaužívané dnes, na 30 eur pre deti do 18 rokov. Pre staršie deti až do skočenia ich denného štúdia na vysokej škole navrhuje 50 eur.

Rodiny s aspoň jedným pracujúcim rodičom by mal štát podporovať sumou 200 eur na každé nezaopatrené dieťa až do jeho dospelosti. Pri nepracujúcich rodičoch ide o 100 eur. Tento krok by si vyžiadal 105 miliónov eur.

zdroj: FB/Ministerstvo financií

Druhú časť návrhu nazval služby deťom. Rodičia budú môcť pre svoje dieťa od 3 do 18 rokov získať príspevok 70 eur, ktoré majú putovať na zaplatenie krúžku či na uhradenie návštevy galérie alebo posilňovne. Toto opatrenie by zvýšilo ročné výdavky štátu o 570 miliónov eur.

Igor Matovič navrhuje, aby sa zvýšil aj daňový bonus. Dnes sa pohybuje v sumách od 23 do 46 eur, po novom sa má pre maloleté deti zvýšiť na 70 eur. Toto opatrenie sa týka detí pracujúcich rodičov. Štát by to stálo 269 miliónov ročne.

zdroj: FB/Ministerstvo financií

Štvrtý návrh je rekreačný bonus, pre deti pracujúcich rodičov do 18. rokov by mal byť vo výške 30-tich eur mesačne. Spolu by to stálo 321 miliónov.

Celkové náklady na všetky tieto kroky dosiahnu 1,2 miliardy eur.

PREDSTAVILI SME DRUHÚ ČASŤ DAŇOVEJ REVOLÚCIEZnižujeme daňovo-odvodové zaťaženie práce, zamestnancom ostane v…

Posted by Ministerstvo financií SR on Monday, November 15, 2021

Zdroj: Facebook/Ministerstvo financií SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie