Matovič prišiel so šalamúnskym riešením pre zákaz nedeľného predaja

  • Igor Matovič v otázke zatvárania obchodov navrhuje kompromis
  • Obchody by otváral neskôr
  • Ide vraj o „rozumný konzervatívno-liberálny kompromis“
matovič potraviny
Ilustračná fotografia, TASR/Jakub Kotian, Unsplash/Viki Mohamad
  • Igor Matovič v otázke zatvárania obchodov navrhuje kompromis
  • Obchody by otváral neskôr
  • Ide vraj o „rozumný konzervatívno-liberálny kompromis“

V otázke zatvorenia obchodov v nedeľu by sa mohol prijať kompromisný návrh. Napríklad, že by boli zatvorené iba do 16. hodiny a následne by mohli predajne otvoriť pre tých, ktorí si nevyhnutne musia nakúpiť. Myslí si to predseda OĽANO Igor Matovič.

Matovičov kompromis

Návrh novely Zákonníka práce, ktorá mala priniesť zatvorenie obchodov väčšinu nedieľ v roku, predložila skupina poslancov viacerých strán, vrátane OĽANO. Parlament ho však nestihol prerokovať do skončenia schôdze v piatok a presunul sa tak na nasledujúcu riadnu schôdzu v máji. Podpora návrhu nie je jednoznačná, so zmenou nesúhlasí predovšetkým SaS.

Matovič zdôraznil, že prieskumy sú v tejto otázke jednoznačné a väčšina ľudí chce, aby obchody boli v nedeľu zatvorené. „Môj osobný názor je, keďže sme si 30 rokov zvykli na to, že obchody sú otvorené, bol by som za rozumný konzervatívno-liberálny kompromis. Napríklad do 16:00 hodiny obchody zavreté a 16:01 by tí, čo nemôžu vydržať, kedy si pôjdu nakúpiť, mohli byť vo svojej predajni a nakupovať,“ uviedol v piatok na tlačovej konferencii v NR SR.

Takýto kompromis by bol podľa lídra OĽANO prvým krokom k tomu, aby sa Slovensko postupne dostalo k rakúskemu či nemeckému štandardu. „Ja by som išiel na to nie až tak úplne radikálne, ale postupne, aby sme sa priblížili úplne zatvoreným nedeliam,“ dodal.

Pomáhať sa snaží aj gastrosektoru

Už niekoľko mesiacov sa presúva aj návrh novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice z dielne OĽANO. Na základe nej by mohli ľudia za úhradu tovarov a služieb získať finančný príspevok, a to na základe registrácie pokladničného dokladu cez aplikáciu.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Táto odmena za návštevu niektorých zariadení, v tomto prípade to mala byť pomoc reštauráciám, nemá v pléne väčšinovú podporu. Presúva sa a myslím si, že sa to nakoniec ani neprijme,“ priznal Matovič.

Zároveň však pripomenul, že medzitým sa už prijala iná pomoc gastrosektoru, a to zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 10 %. „Máme iné riešenie, ktorým reštauráciám výrazne pomáhame,“ dodal.

Analytici rázne nesúhlasia

Ako by ovplyvnilo „zmiernené“ zatváranie obchodov v nedeľu navrhované lídrom hnutia OĽANO zamestnancov a nakupujúcich v súčasnosti nie je jasné. Úplne zatvorenie prevádzok by však bolo, aspoň podľa analytikov, katastrofálne.

Ako sme ťa už informovali v predošlom článku, nedeľný zákaz predaja by pripravil o prácu stovky ľudí. Navyše by znepríjemnil život ďalším desiatkam tisíc, ktorí si chcú ísť v nedeľu nakúpiť, pretože cez týždeň nestíhajú, či už kvôli práci alebo osobným dôvodom.

potraviny
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Hanson Lu

„Zatvorené obchody v nedeľu znamenajú, že veľké nákupy nábytku, oblečenia či elektroniky budeme riešiť buď cez týždeň po práci, alebo v ,narvaných‘ obchodoch v sobotu,“ upozorňuje v stanovisku riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma.

Úder by schytali aj platy mnohých zamestnancov, ktorí si v tento víkendový deň dokážu príjemne privyrobiť. „V nedeľu si snažilo v obchodoch veľa ľudí privyrobiť, lebo okrem štandardnej mzdy dostávali príplatok 3,6 € na hodinu. Zákaz nedeľného predaja im spôsobí nemalý výpadok príjmov,“ vysvetlil analytik INESS Radovan Ďurana.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá