Po zákaze potratov zatváranie obchodov. Toto hrozí Slovákom, píše Gröhling o návrhu OĽANO

Branislav Gröhling
TASR/Jaroslav Novák

Autor komentáru je poslanec Národnej rady a exminister školstva za stranu SaS.

Ideologické snahy niektorých poslancov OĽANO nemajú hranice. Po tom, čo sa im tri roky nedarí obmedzovať potraty (ktoré drvivá väčšina Slovenska obmedziť nechce), sa rozhodli nakázať všetkým, ako majú tráviť svoje nedele. Aby toho nebolo málo, vďaka tomuto návrhu prídu niektorí zamestnanci o prácu a iným klesne plat.

Snaha poslancov OĽANO zatvárať v nedeľu obchody je absurdná. Ak niekto nechce ísť v nedeľu do obchodu, ale do kostola, má slobodnú vôľu rozhodnúť sa. Nenúťme ale druhých, ako majú žiť. Tieto konzervatívne pokusy zatvoriť obchody tu už boli niekoľkokrát. Teraz ale po prvý raz hrozí, že tento návrh prejde. Nikto ním nič nezíska, ale všetci stratia.

Vyhadzovy z práce

Okrem toho, že v očiach niektorých konzervatívnych poslancov všetci musíme tráviť nedeľu tak ako oni – teda v kostole – majú aj ďalší „ušľachtilý cieľ.“ Údajnú  „pomoc“ zamestnancom v obchodoch.

Tá je asi rovnaká ako „pomoc ženám“ pri snahe obmedzovať potraty. Zatvorené obchody v nedeľu znamenajú, že niektorých zamestnancov vyhodia z práce. Nie, nezamestnajú sa inde, lebo v každom obchode bude v nedeľu zatvorené. Všade budú prepúšťať.

Lebo na jeden zo 7 dní v týždni nebude treba zamestnancov. Uvedomil si to niekto z navrhovateľov? A zamestnanci, ktorých nevyhodia? Tým klesnú platy. Prečo? Prídu o jeden deň víkendu, kedy si mohli zarobiť viac.

Parlament nedávno schválil príplatky za prácu cez víkendy. Teraz idú tí istí poslanci víkendovú prácu zakázať. Aj vy sa už strácate v logike tohto zákona? To je v pohode, ja tiež. A asi ani autori tohto návrhu nevedia povedať, prečo navrhujú podobné nezmysly.

Paradox

Tak si to zhrňme: Zatvorené obchody sú tradičnou snahou niektorých politikov rozkazovať ostatným, ako majú žiť. Nič nové. Okrem toho prinesú aj to, že zamestnancom klesne mzda alebo ich vyhodia z práce.

Takto asi vyzerá „pomoc ľuďom“ od konzervatívneho parlamentu v praxi. Čo s tým môžeme robiť? Úplne jednoduchú vec: sledovať, kto nás reprezentuje v parlamente. Rozmýšľať, či chceme takéto Slovensko. Chceme Slovensko, kde poslanci obmedzujú potraty a tvrdia, že pomáhajú ženám, keď im hádžu polená pod nohy v najťažšom momente života?

Chceme Slovensko, kde poslanci pomôžu zamestnancom v obchodoch tak, že ich pripravia o prácu a znížia im platy? Chceme Slovensko, kde nám bude pár poslancov diktovať, ako máme žiť, čo máme robiť v nedeľu a či budeme chodiť do kostola alebo do obchodu? Ja nie. Neviem ako vy. Akokoľvek ste ale odpovedali, je to len prvá časť riešenia. Tú druhú časť riešenia máme v rukách my všetci vo voľbách.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá