Povinná pokuta v stovkách eur pre záškolákov je fiasko. Ľudí to zruinuje, reaguje ostro Gröhling

  • Po novom obce a mestá budú povinné udeliť rodičom záškolákov pokuty
  • Exminister Gröhling zákon poriadne skritizoval
Branislav Gröhling, školáci
TASR/Pavel Neubauer, František Iván
  • Po novom obce a mestá budú povinné udeliť rodičom záškolákov pokuty
  • Exminister Gröhling zákon poriadne skritizoval

Od januára na Slovensku do platnosti vstúpil zákon, ktorý vzbudzuje vskutku protichodné názory. Tzv. „bič na záškolákov“ je súčasťou rodinného balíčka z dielne exministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Zákon je zameraný na rodičov žiakov, ktorí majú problém s neospravedlnenými hodinami. Po novom tak obce a mestá budú povinné udeliť rodičovi dieťaťa pokutu, ak bude mať v mesiaci neospravedlnených 15 hodín. Výška pokuty bude od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane.

Mastné pokuty

„Obec uloží pokutu od 30 eur do 331,50 eur, a to aj opakovane, zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý ohrozuje jeho výchovu a vzdelávanie, zanedbáva starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, najmä ak dieťa neprihlási na povinnú školskú dochádzku alebo dieťa neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci alebo viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku,“ píše sa v zákone.

Slovenskí žiaci druhého stupňa
zdroj: TASR

Nové riešenie tejto problematiky však množstvo ľudí názorovo rozdeľuje. Niektorí si ho pochvaľujú, iní ho zase označujú za nesprávne. Ako sme ťa nedávno informovali, medzi kritikov opatrenia patrí napríklad riaditeľka školy v Plaveckom Štvrtku Mariana Korbelová či Združenie miest a obcí Slovenska.

Gröhling: Riešením nie je niečo, čo uškodí ľuďom v ťažkej životnej situácii

Najnovšie zákon poriadne skritizoval exminister školstva Branislav Gröhling (Sas). „Považujem to za veľmi nešťastné riešenie. Niekto si asi na prvý pohľad povie, že ‚nezodpovední rodičia’ aspoň pošlú deti do školy,“ napísal dnes na sociálnej sieti saskár.

Podľa Gröhlinga je táto problematika oveľa väčšia. „Predstavte si rodinu, ktorá nemá peniaze, cez zimu nemôže kúpiť obuv a oblečenie pre dieťa a to vymešká 3 vyučovacie dni. Alebo slobodnú matku dvoch detí, ktorá musí ísť do práce a staršie dieťa musí opatrovať mladšie. Mesto im povinne udelí pokutu od 30 eur do 331,50 eur. Rodiny doženie iba do horšej finančnej situácie a žiadny problém nevyrieši. Dokonca pokutu musí mesto udeliť opakovane!“ vysvetľuje na príklade exminister.

„Naozaj je toto riešenie? Opatrenie, ktoré ľuďom v ťažkej situácii ešte priťaží? Prečo toto vôbec politici z OĽANO navrhli, aká je to ‚prorodinná politika’?“ píše rozhorčený Gröhling.

Ďalej v statuse ponúka jednoduché riešenie, ktorým by podľa jeho slov bola legislatívna zmena, v ktorej by mesto malo mať možnosť a nie povinnosť takéto pokuty udeľovať a riešiť prípady individuálne. To by podľa Gröhlinga zabránilo scenárom, kedy osudom skúšané rodiny iba zruinujú pokuty. Okrem iného je možné pri veľkom objeme vymeškaných hodín riešiť u rodiča trestný čin ohrozenia mravnej výchovy mládeže. 

Hlavným kľúčom je podľa exministra komunikácia – so žiakom, s rodinou, v horšom prípade s ÚPSVaR. Za dôležité tiež považuje posudzovať prípady záškoláctva individuálne. 

„Riešením nie je niečo, čo poškodí ľuďom v ťažkej životnej situácii a iba im sťaží už aj tak náročný život,“ uzatvára Gröhling.

Zdroje: Slov-Lex, Archív Startitup, Facebook/Branislav Gröhling

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá