Matovič nech sa ospravedlní Slovensku, odkazuje SaS

  • Koaličná dráma po schválení prorodinného balíčka graduje
  • SaS hovorí, že čoskoro oznámi ďalší postup
sulík a matovič
TASR/Dano Veselský, Jaroslav Novák
  • Koaličná dráma po schválení prorodinného balíčka graduje
  • SaS hovorí, že čoskoro oznámi ďalší postup

Prorodinný balíček rozoštval už aj tak krehkú koalíciu. Minister financií Igor Matovič na dnešnej tlačovej besede požiadal stranu SaS o odpustenie. Koaličný partner sa však nedá opiť rožkom a médiám zaslal stanovisko, podľa ktorého by sa Igor Matovič mal v prvom rade ospravedlniť Slovákom.

Odpusťme si

„Poďme spolu bojovať za ľudí, hold, rodinný balíček je schválený a teraz nemá zmysel rozoberať, kto hlasoval s fašistami. Odpusťme si, čo sme urobili. Ja môžem povedať, že útoky za nás všetkých odpúšťam. Bol by som rád a chcel by som kolegov z SaS poprosiť, aby urobili rovnaké gesto a odpustili aj oni nám,“ povedal na tlačovej konferencii Igor Matovič.

Minister Matovič dnes vyzval SaS, aby spoločne išli bojovať za ľudí. „Prestaňme bojovať proti sebe,“ povedal s tým, že si dal vypočítať útoky za posledné dni voči nemu a jeho hnutiu. Tvrdil, že ich bolo 365. „Odpúšťam,“ poznamenal a dodal, že by ale mali prestať „podrývačské útoky“.

SaS sa už niekoľko týždňov nezúčastňuje na koaličných radách, čo zdôvodnila útokmi Matoviča. Napokon, sa po zmierovacej misii Borisa Kollára (Sme rodina) a premiéra Hegera chcela vrátiť na koaličnej rady.

Znova však účasť na nich odvolala po tom, ako Matovič tento týždeň uviedol, že sa SaS „spikla“ s opozičnými stranami Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Hlas – sociálna demokracia(Hlas-SD) a s nezaradenými poslancami z hnutia Republika pri hlasovaní o prorodinnom balíčku.

Ospravedlň sa Slovensku

Ospravedlnenie lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča by malo podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) v prvom rade smerovať celému Slovensku. Strana SaS to uviedla v reakcii na dnešnú tlačovú besedu premiéra Eduarda Hegera a ministra financií Igora Matoviča (obaja OĽaNO), na ktorej poprosili SaS o odpustenie.

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, tak by ocenil naše pondelkové rozhodnutie vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť. Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Liberáli majú podľa neho veľkú trpezlivosť a pravidelne ustupujú v záujme udržania tejto vlády a zabránenia návratu Smeru k moci. „Igor Matovič však berie akúkoľvek kritiku osobne, hoci sme vždy hovorili len pravdu a holé fakty o tom, ako jeho balíček poškodí samosprávy a nepomôže tým, ktorí pomoc najviac potrebujú. Náš ďalší postup preto oznámime včas,“ dodal Sulík.

Ďalší koaličný partner len krúti hlavou

Koaličná strana Za ľudí pevne verí, že Richard Sulík a jeho kolegovia zo strany Sloboda a Solidarita (SaS) podanú ruku zo strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) prijmú, čo vyžaduje aj dodržiavanie pravidiel v rámci koalície. O stanovisku strany Za ľudí informovalo jej tlačové oddelenie.

Pokiaľ ide o spoluprácu v koalícii, je dôležité, aby koalícia začala znovu normálne fungovať, odchádzanie zo skupín fyzických či virtuálnych, nič nerieši, rovnako ako nič neriešia útoky a osočovanie. V zbytočnom hluku okolo osobných sporov následne zanikajú podstatné veci, orientácia na výsledky, reformy a dôležité kroky, ktoré nás čakajú. Ľudia si nezaslúžia, aby museli riešiť osobné spory politikov, politici majú riešiť problémy ľudí,“ uviedla strana Za ľudí.

Ako ďalej informovala, od začiatku bojuje za platy pedagogických a nepedagogických zamestnancov a „tento návrh berieme ako prvý návrh do ďalších rokovaní“.

Zároveň považuje za dôležité dofinancovanie platov pre zamestnancov spadajúcich pod originálne kompetencie samospráv a zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá