Matovič: SaS okráda ľudí v prospech oligarchov a deťom závidia 200 eur, môžete sa hanbiť

  • Na RTVS dnes diskutujú Igor Matovič a Marián Viskupič
  • Riešili témy ako riadenie štátu do volieb a dôsledky ruskej agresie na ekonomiku i životnú úroveň
Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
TASR/Jaroslav Novák
  • Na RTVS dnes diskutujú Igor Matovič a Marián Viskupič
  • Riešili témy ako riadenie štátu do volieb a dôsledky ruskej agresie na ekonomiku i životnú úroveň

Hnutie OĽANO si naďalej stojí za septembrovým termínom predčasných parlamentných volieb. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR a šéf hnutia OĽANO Igor Matovič.

Opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) povedal, že liberáli v pondelok (27. 2.) nepodporia otvorenie mimoriadnej parlamentnej schôdze o skoršom termíne volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine.

Formát rokovaní o termíne predčasných volieb určila podľa oboch diskutujúcich prezidentka SR Zuzana Čaputová, keď 18. januára povedala, že je pre ňu akceptovateľný aj september, ktorý si napokon parlament aj odhlasoval.

„Naši voliči uprednostňujú septembrový termín volieb, my si tým pádom stojíme za týmto termínom,“ povedal Matovič. V prípade, ak by prezidentka vymenovala úradnícku vládu, bol by za čo najskoršie voľby.

„Posledné, čo krajina potrebuje, je, aby sme opäť robili na poslednú chvíľu chaos,“ reagoval Viskupič.

V súvislosti so situáciou v hnutí OĽANO Matovič uviedol, že neregistruje dopyt po tom, aby ho dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) nahradil vo funkcii predsedu. Predpokladá, že Heger s dočasne povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) pôjdu skôr vlastnou cestou.

Viskupič v diskusnej relácii kritizoval návrh OĽANO poskytnúť voličom za účasť v najbližších parlamentných voľbách po 500 eur. Pýta sa, ktorá krajina vo svete platí ľuďom za to, aby prišli voliť. Nepáči sa mu ani návrh na mimoriadne zdanenie zisku Slovnaftu.

Matovič zdôraznil, že legislatívne návrhy musia obsahovať aj informácie o ich finančnom krytí. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách preto navrhuje pokryť príjmami z mimoriadnej dane pre rafinérie. Odmietol, že by išlo o volebnú korupciu.

Predseda hnutia OĽANO hovorí, že SaS povalili jeho vládu a povalili aj Hegerovu vládu. Očakáva, že SaS urobí ešte aj 11. kotrmelec v rade a schváli termín predčasných volieb v júni. „Okrádate ľudí v prospech oligarchov, ste skorumpovaná politická strana a deťom závidíte 200 eur. Sa môžete hanbiť.“

Viskupič toto tvrdenie absolútne odmieta: „Žiadne záujmy oligarchov nehájime, hájime záujmy ekonomiky, aby ekonomika fungovala.“

Matovičovi sa páči orbánovský nápad

Čo sa týka dane z ruskej ropy, o ktorej hovorí Matovič, Viskupič je skôr za zníženie DPH či spotrebnej dane, aby sa skutočne stalo, že sa pomôže ľuďom.

Líder hnutia OĽANO Igor Matovič navrhuje opätovne zdaniť mimoriadny zisk spoločnosti Slovnaft vyplývajúci z nízkej ceny ruskej ropy. Rafinéria by podľa neho mala platiť daň vo výške 70 percent zo zisku, ktorý má vďaka lacnejšej ruskej rope oproti svetovej cene ropy, v tomto aj v budúcom roku.

„Myslíme si, že toto zdanenie je fér, podľa mňa by sadzba mala byť až 95 percent, tak ako v Maďarsku,“ povedal na tlačovej besede. Príjmom z tejto dane chce Matovič financovať 500-eurovú odmenu za účasť v parlamentných voľbách.

O tomto návrhu bude podľa neho rokovať parlament v druhom čítaní. „Rozhodne sa o tom, či získame do rozpočtu viac ako pol miliardy eur,“ povedal.

Ak parlament podľa Matoviča takýto zákon schváli, môže sa uplatňovať „donekonečna“, teda dokedy bude rozdiel v cene ruskej a svetovej ropy a dokedy budeme na Slovensko dovážať ruskú ropu. „Vrátime ľuďom aspoň časť tej straty, ktorú ľudia majú kvôli tomu, že za našimi hranicami je vojna,“ povedal Matovič.

Túto daň nazval daňou z utrpenia, ktorá sa im vráti v podobe 500-eurovej odmeny za účasť vo voľbách.

Ozdravenie verejných financií

Viacerí ekonómovia varujú, že stav verejných financií je veľmi zlý. A aj podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) sa hospodárenie krajiny bude zhoršovať, ak nepríde trvalá konsolidácia. Slovensko čakajú predčasné parlamentné voľby, a teda sa vynára otázka, ako nadchádzajúca nová vláda chce ozdraviť verejné financie.

Na stav verejných financií bude zásadne vplývať fakt, či sa podarí zostaviť vládu, a tiež, aké budú jej prvé rozhodnutia. 

„Naším riešením je konsolidácia výdavkov verejných financií na jednej strane. Na druhej strane podpora ekonomiky, aby sa zvýšila ekonomická aktivita a konkurencieschopnosť Slovenska a s tým aj príjmy verejných financií,“ povedal poslanec Marián Viskupič (SaS).

Ich strana bude podľa jeho slov trvať na dôslednom dodržiavaní výdavkových limitov i dlhovej brzdy.

„Zároveň urobíme všetko pre zavedenie ďalšieho piliera rozpočtovej zodpovednosti – daňovej brzdy,“ skonštatoval Viskupič pre SITA.

Slovensko čaká podľa neho náročná cesta návratu k rozpočtovej zodpovednosti, náročné znižovanie štrukturálneho deficitu i uvedomenie si toho, že rozsah benefitov, ktoré štát poskytuje, je dlhodobo neudržateľný. Rovnako je neudržateľný rozsah jednorazových energetických dotácií.

Podpora podnikateľského prostredia je podľa SaS kľúčová pre ďalší rozvoj.

„Ak občania vložia zodpovednosť do našich rúk, zavedieme rovnú daň, zrušíme sektorové dane a urobíme našu ekonomiku slobodnejšou,“ povedal Viskupič.

Zdroje: SITA, RTVS O 5 minút 12, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá