Matovič si robí, čo chce. Cestu do Moskvy mu vláda neschválila, potvrdil Korčok. Zajtra poletí aj do Budapešti, účel nepoznáme

  • Nový minister financií Igor Matovič odletel do Ruska za Kirillom Dmitrievom, CEO Russian Direct Investment Fund
  • Chce zachrániť osud vakcíny Sputnik V na Slovensku
  • Minister zahraničných vecí Ivan Korčok potvrdil, že let nebol vládou schválený
  • Igor Matovič informoval, že v Moskve úspešne pristál
Matovič, Korčok
TASR/Pavel Neubauer, AP Photo/Nicolae Dumitrache
  • Nový minister financií Igor Matovič odletel do Ruska za Kirillom Dmitrievom, CEO Russian Direct Investment Fund
  • Chce zachrániť osud vakcíny Sputnik V na Slovensku
  • Minister zahraničných vecí Ivan Korčok potvrdil, že let nebol vládou schválený
  • Igor Matovič informoval, že v Moskve úspešne pristál

Napriek nedávnemu stanovisku Štátneho úradu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa rozhodol minister financií Igor Matovič vo svojej novej pozícii bojovať za použitie vakcíny Sputnik V na Slovensku. Informuje o tom aj na sociálnej sieti.

Ivan Korčok na tlačovej konferencii oznámil, že o lete sa dozvedel opäť na poslednú chvíľu. Dodáva, že sa v celej problematike jedná o vakcínu, a teda rozhodovať o nej nie je v kompetencii ministerstva zahraničných vecí. Zahraničná cesta však vládou schválená nebola. „O lete Igora Matoviča som sa dozvedel včera od nášho veľvyslanca v Rusku, neskôr som sa dozvedel od Eduarda Hegera, vraví.

„Zajtra bude Igor Matovič v rokovať aj v Budapešti, účel ešte nepoznáme. Dozvedel som sa to od veľvyslanca v Maďarsku, ako je už diplomatickou praxou,“ doplnil.

Priznáva, že sa zahraničné cesty schvaľujú len raz za mesiac. „S premiérom sa asi budeme musieť pár minút porozprávať o tom, ako funguje schvaľovanie ciest do zahraničia. Aj toto bude mojou iniciatívou“, uzavrel Korčok.

Matovič, záchranca Sputnika V

 I keď počas takmer jedného mesiaca prebiehali viaceré skúšky – toxicita, sterilita, pH, apyrogenita, čírosť, farba, špecifická aktivita, koncentrácia, neprítomnosť viditeľných mechanických nečistôt, extrahovateľný objem, stanovenie koncentrácie proteínu, – a Sputnik V vo všetkých skúškach obstál, no na posúdenie bezpečnosti a účinnosti to nestačí.

Ruská strana neposkytla dôležité dokumenty o výrobe či bezpečnosti. Tým, že na Slovensku je iná šarža vakcín ako tá, o ktorej písali v prestížnom časopise, nedá sa oprieť ani o danú štúdiu. Napriek tomu ide Igor Matovič riešiť situáciu priamo do Moskvy.

„Dnes sa v Moskve stretnem s Kirillom Dmitrievom, CEO Russian Direct Investment Fund (Ruský fond pre priame investície), pod ktorého priamo spadá výrobca vakcíny Sputnik V Gamaleya a s ktorým som celý kontrakt na 2 milióny vakcín dohodol. Rokovanie sa bude týkať, samozrejme, vakcíny,“ vraví.

Dodáva, že akékoľvek systematické snahy, aby sa Sputnik V na Slovensku mohol používať, z hĺbky duše odsudzuje. „Urobím všetko preto, aby boli nakoniec neúspešné a milión ľudí sa Sputnikom V mohol na Slovensku konečne začať očkovať. Držte palce.“

Cesta je zatiaľ záhodou aj pre hlavu štátu

S cestou ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) do Ruska je spojených viac otázok ako odpovedí. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pokiaľ by výsledkom cesty bolo to, že ruská strana dodá chýbajúcich 80 percent informácií k vakcíne Sputnik V, tak ju bude možné podľa hlavy štátu hodnotiť zmysluplne. Čaputová však zdôraznila, že dôležité bude, ako výsledok cesty vysvetlí samotný minister financií.

Sulík tvrdí, že proti dovozu Sputnika V nikdy nebol

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vníma cestu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) do Moskvy ako snahu zachrániť vakcínu Sputnik V, respektíve sprístupniť ho ľuďom. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že „čas hrá proti nám”. Vakcína má podľa neho expiráciu v júli. Treba preto konať a Matovič má túto snahu a chce docieliť, aby vakcínu Sputnik V mali k dispozícii čím skôr tí, ktorí chcú, informuje SITA.

Neboli sme nikdy proti dovozu Sputnika. My sme naopak hovorili fajn, dovezme ho, len nech to má kladné hodnotenie zo strany Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (ŠÚKL). Tam to momentálne hapruje, ale dúfam, že sa to podarí dotiahnuť do konca,” dodal. Dúfa, že k tomu prispeje aj Matovičova cesta do Moskvy. O jeho ceste sa podľa svojich slov dozvedel dnes. Táto téma sa v stredu 7. apríla na rokovaní vlády neriešila. „Igor Matovič tam nešiel ako minister financií, ale ako bývalý premiér, ktorý sem Sputnik doviezol spolu s bývalým ministrom zdravotníctva. Pokiaľ on dospel k záveru, že najlepšie bude osobné stretnutie, také situácie existujú, a rozhodol sa tam cestovať, tak nevidím teraz dôvod to nafukovať na nejakú veľkú medzinárodnú aféru,” podotkol.

Tlačový odbor ministerstva financií informoval, že Matovič sa dnes v Moskve stretne s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrievom. Rokovanie sa bude týkať vakcíny Sputnik V. Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko.

Špeciál vláda neodsúhlasila

Ako upozornil na Facebooku Tomáš Valášek, ktorý pre vládnu krízu opustil stranu Za Ľudí, takúto cestu musí najprv schváliť vláda. To sa, zdá sa, nestalo.

O zahraničných cestách ministrov rozhoduje vláda (včera to na programe nebolo, tak zrejme príde dodatočná žiadosť o schválenie cesty). Tam síce môžu Ivan Korčok, Mária Kolíková a Veronika Remišová zahlasovať proti, ale budú prehlasovaní. Igor Matovič letí do Moskvy aj v ich mene, či chcú alebo nechcú,píše.

Upozorňuje tiež, že toto počínanie môže spôsobiť vo vláde ďalšie vážne turbulencie. Rovnako tak môže naštrbiť medzinárodné vzťahy.

Sputnik V odmieta stanovisko Slovenska

Počas včerajšieho dňa (7. apríla) sa výrobcovia vakcíny Sputnik V na Twitteri vyjadrili, že „očakávali nepravdivé informácie zo strany neprajníkov a odporcov vakcíny Sputnik V“. Za nepravdivé považujú aj to, že sa šarža vakcíny dodaná na Slovensko líši od tej, ktorá bola spomínaná vo vedeckom periodiku Lancet.

Sputnik V na Twitteri v komentároch ďalej prosí, aby ľudia neverili nepravdivým informáciám a vyčkali na stanovisko Euróspkej liekovej agentúry (EMA).

Matovičova misia

Igor Matovič dodržal to, čo sľúbil. Vládny špeciál s Igorom Matovičom, ktorý ide plniť „náročnú misiu“, už pristál v Moskve. Boj o Sputnik V práve začína. Igor Matovič už stihol z Moskvy poslať aj elektronickú „pohľadnicu“. „Zdravím z Moskvy. Na Slovensku vraj opäť nejaký “strašne nebezpečný” ratlík začal svoj nenávistný brechot kvôli Sputniku. Ja tu urobím to, čo je mojou psou povinnosťu a on nech si zatiaľ teda opäť užije svoju chvíľku pocitu nadľudskej dôležitosti.“

Zdravím z Moskvy. Na Slovensku vraj opäť nejaký “strašne nebezpečný” ratlík začal svoj nenávistný brechot kvôli…

Posted by Igor Matovic on Thursday, April 8, 2021

Zdroje: Facebook/Igor Matovič, Twitter/Sputnik V, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK