Matovič varoval Slovákov pred zhoršujúcou sa situáciou COVID-19 vo svete

  • V máji narástol počet prípadov vo svete zo 75-tisíc na 100-tisíc za 1 deň
  • Treba byť obozretný a slobodu si užívať opatrne
18maj2020_Vlada_21703111 (1)
TASR/Martin Baumann
  • V máji narástol počet prípadov vo svete zo 75-tisíc na 100-tisíc za 1 deň
  • Treba byť obozretný a slobodu si užívať opatrne

Ak sa ešte začiatkom mája hovorilo o druhej vlne nového koronavírusu, ktorá mala podľa členov krízového štábu a epidemiológov nastúpiť začiatkom jesene, dnes sú už varovania zo strany odborníkov iné. Svet sa znovu blíži ku 100-tisíc nových prípadov denne, napísal dnes ráno na sociálnej sieti premiér Igor Matovič a svoje tvrdenie podložil grafom. 

Dnes je Slovensko 🇸🇰 jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení kvôli Covid-19. Konečne…

Gepostet von Igor Matovic am Freitag, 29. Mai 2020

Sme pripravenejší, no stále treba byť obozretní. Hoci sa nedávno spustila už 4.fáza uvoľňovacích opatrení a denne na Slovensku pribúda od nula do päť nových prípadov, neznamnená to, že vírus úplne vymizol. Kĺzavý medián včera po prvý raz klesol na nulu, čo skvelou správou.

Dnes je Slovensko európskou jednou z najslobodnejších rozvinutých krajín vo svete z pohľadu obmedzení kvôli Covid-19. Konečne môžeme voľnejšie dýchať,“ píše premiér a dodáva, že hoci sme európskou jednotkou po zdravotnej stránke a situáciu máme, zdá sa, pod kontrolou, vo svete vírus neustupuje. Po viac-menej stabilnom apríli, celý máj výrazne naberá na sile. 

Kým v apríli sa počet nových prípadov za jeden deň pohyboval na úrovni 75 tisíc, v máji sa blíži ku stotisíc.  

Vážme a chráňme si to, čo sme spoločnými silami dosiahli. Buďme naďalej ostražití pri akomkoľvek stretnutí s cudzími ľuďmi, najmä tými, ktorí boli v zahraničí,“ varuje premiér. 

Ako je na tom svet?

Vo svete  sa k druhej fáze vlády neplánujú postaviť radikálne ako v prípade prvej. Belgicko sa napríklad nevráti k prísnym karanténnym opatreniam, ak by došlo k druhej vlne šírenia nového koronavírusu. Uviedol to belgický federálny minister vnútra Pieter De Crem, sprostredkovala agentúra TASR.

Minister v nedeľňajšom rozhovore pre flámsku televíznu stanicu VTM zdôraznil, že núdzový stav zavedený v krajine v polovici marca už opäť vyhlásený nebude. „Boli to výnimočné okolnosti, nikdy sme však nemali takú situáciu, aká bola v Taliansku alebo v Španielsku,“ pripomenul De Crem.

Belgicko, krajina s 11,5 miliónmi obyvateľov, v polovici marca zaviedlo prísny hraničný režim, uzavrelo školy, kultúrne, rekreačné a športové centrá, reštaurácie, kaviarne a väčšinu obchodov. Výnimku mali len predajne potravín a lekárne. Začiatkom mája sa režim začal postupne uvoľňovať a otvorili sa aj obchody s nepotravinárskym tovarom.

Ak by došlo k druhej vlne, tak si myslím, že sa ocitneme v inej situácii, hlavne čo sa týka testovania a sledovania nakazených osôb. Myslím si však, že môžeme vylúčiť to, že sa vrátime k tvrdým opatreniam,“ vyhlásil minister.
Momentálne je známych celkovo 6 045 319 prípadov nákazy novým koronavírusom. Svet hlási dokopy 367 111 úmrtí. 

Zdroje: FB, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech