Matovičov škandál hasí aj riaditeľka ŠÚKL. Verejne sa ospravedlnila predsedníčke dozornej rady EMA

  • Facebooková nástenka Igora Matoviča neostala prázdna ani dnes
  • V najnovšom príspevku vyzýva šéfku Európskej liekovej agentúry, aby si predĺžila pracovnú dobu
  • Za Matovičov výrok sa dnes ospravedlnila aj riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová
Igor
TASR/Jaroslav Novák
  • Facebooková nástenka Igora Matoviča neostala prázdna ani dnes
  • V najnovšom príspevku vyzýva šéfku Európskej liekovej agentúry, aby si predĺžila pracovnú dobu
  • Za Matovičov výrok sa dnes ospravedlnila aj riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová

Včera vyzvala šéfka Európskej liekovej agentúry členské štáty EÚ, aby nepovoľovali očkovanie vakcínou Sputnik V. Je potrebné počkať na jej registráciu. Premiér Matovič sa tejto výzvy okamžite chytil a venoval jej status. Výrokom si opäť raz zavaril. Riaditeľka Štátneho ústavu na kontrolu liečiv ŠÚKL sa už za Matovičov status ospravedlnila. 

„Milá Christa, všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a 7 dní v týždni – a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život. A nie jeden. Ďakujem za pochopenie,“ píše v statuse. Je však potrebné dodať, že schvaľovanie vakcín netrvá 3 mesiace, ako v statuse píše premiér. EMA obdržala žiadosť na schválenie vakcína AstraZeneca 12. januára a schválila ju 29. januára.

PROSBAVčera šéfka EMA (Európskej liekovej agentúry) Christa Wirthumerová-Hocheová odkázala nám – členským štátom EÚ,…

Posted by Igor Matovic on Tuesday, March 9, 2021

Ministerstvo zdravotníctva SR uzavrelo zmluvu s Russian Direct Investment Fund na nákup vakcín Sputnik V ešte v sobotu 27. februára. Balenie ruskej vakcíny podľa zmluvy obsahuje dve dávky. Uvádza sa to v oznámení o použití priameho rokovacieho konania, zverejneného vo Vestníku verejného obstarávania. Premiér Igor Matovič na pondelňajšej tlačovej konferencii zopakoval, že cena za dve dávky vakcíny by sa mala pohybovať v sume približne 17 eur. Spolu nás tak zásoba vakcín stála približne 17 miliónov eur.

Urýchlenie očkovania

Ako ďalej vysvetlil rezort zdravotníctva, priame rokovacie konanie bolo použité z dôvodu mimoriadnej udalosti nespôsobenej verejným obstarávateľom, ktorú nemohol predvídať. Vzhľadom na vzniknutú časovú tieseň preto nebolo možné uskutočniť verejnú súťaž, užšiu súťaž ani rokovacie konanie so zverejnením.

Dva milióny vakcín pomôžu zaočkovať milión ľudí na Slovensku. V priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov nám príde milión vakcín, teda pre pol milióna ľudí. Potom následne v máji a júni ďalší milión vakcín,“ informoval premiér.

Nechal by si sa zaočkovať vakcínou, ktorá neprešla registráciou Európskej liekovej agentúry?

Ako zároveň dodal, verí, že ruská strana dodrží dohodnuté termíny ako aj dodávané množstvá. „Ak prídu, Slovensko na základe Sputnika V bude môcť zrýchliť očkovanie viac ako o 40 percent,“ vyhlásil.

Názor farmaceuta

Reakciou na status premiéra je napríklad príspevok od farmaceuta Martina Pilnika, ktorý na seba nenechal dlho čakať. Príspevok začína slovami: „Propaganda, ktorú vyvrátim za 10 sekúnd“. Pilnik v statuse uvádza, že Christa Wirthumerová-Hocheová povedala pre OeRF, že nemajú podklady ku vakcíne, ktoré by si v EMA mohli prečítať. „A takto nečítať môže trvať aj deň aj mesiac aj pol roka,“ píše. 

Zároveň dodáva, že Christa Wirthumerová-Hocheová je šéfka/moderátorka správnej rady EMA a výkonnou riaditeľkou je Emer Cooke.

EMA si s Matovičom neplánuje lámať hlavu

Európska lieková agentúra (EMA) nebude reagovať na odkazy slovenského premiéra Igora Matoviča na sociálnych sieťach vo veci vakcíny Sputnik V. Lieková agentúra si stojí za svojím stanoviskom v súvislosti so schvaľovaním vakcín na národnej úrovni, ktorý deklarovala v novembri 2020. „Tento postoj o národných úradoch a EMA bol uvedený už na začiatku, ešte pred autorizáciou akýchkoľvek vakcín, a nie je nový,“ reagovala pre agentúru SITA Sophie Labbe z mediálneho oddelenia EMA.

EMA v súčasnosti podľa nej vyhodnocuje vakcínu Sputnik V v takzvanom rolling review. Lieková agentúra je pripravená zhodnotiť, či Sputnik V vyhovuje zvyčajným štandardnom EÚ. „Akékoľvek odporúčania budú založené na sile vedeckých dôkazov o bezpečnosti, kvalite a efektivite vakcíny, a ničom inom,“ zdôraznila Labbe s tým, že EMA vyhodnotí dáta, keď budú dostupné. „Rolling review bude pokračovať, kým nebude k dispozícii dostatok dôkazov pre formálnu žiadosť o povolenie na používanie,“ uzavrela Labbe.

Problémy zaňho hasia iní

Za premiérov status sa už ospravedlnil aj Štátny ústav na kontrolu liečiv. „Štátny ústav sa chce verejne ospravedlniť dr. Christe Wirthumer-Hoche, predsedníčke dozornej rady Európskej liekovej agentúry, ktorá je zároveň aj riaditeľkou rakúskej liekovej agentúry, za vyjadrenia premiéra slovenskej republiky Igora Matoviča.

 

Ospravedlnenie doktorke Christe Wirthumer-Hoche z AGES – Österreichische Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit…

Uverejnil používateľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv Utorok 9. marca 2021

Zdroje: Facebook/Igor Matovič, SITA, Facebook/ Štátny ústav na kontrolu liečiv

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech