„Matovičova atómovka“: Poslanci rozhodli, či dostane každý volič 500 eur

  • V Národnej rade poslanci rozhodli o Matovičovom návrhu
  • Za hlasovalo len 32 poslancov
Igor Matovič gestikuluje
Igor Matovič (OĽANO), TASR/Jakub Kotian Unsplash/Robert Anasch
  • V Národnej rade poslanci rozhodli o Matovičovom návrhu
  • Za hlasovalo len 32 poslancov

Igor Matovič (OĽANO) v utorok (28. 3.) v parlamente rečnil takmer štyri hodiny a obhajoval svoj návrh odmeny 500 eur za účasť na septembrových predčasných parlamentných voľbách. Až do včerajška nebolo jasné či Matovičova „atómovka“ dostane v parlamente podporu. O návrhu na posunutie do druhého čítania sa hlasovalo už dnes (29. 3.) o 11:00. 

Podľa portálu RTVS Národná rada SR už minulý týždeň schválila vyššie zdanenie rafinérie Slovnaft, z ktorého má byť 500-eurová odmena financovaná.

Matovičov návrh sa v parlamente nestretol s úspechom

Voliči v septembrových predčasných parlamentných voľbách nedostanú 500 eur za vhodený hlasovací lístok. Za posunutie návrhu do druhého čítania. Zo 132 prítomných poslancov hlasovalo za len 32 poslancov. Proti bolo 77 poslancov. Hlasovania sa zdržali 23 poslanci.

„Verím, že ten pocit, keby boli rady na voľby ako za komunistov na banány, by v každom z vás vzbudil hrdosť na to rozhodnutie, ktoré dnes môžeme urobiť,“ povedal ešte pred hlasovaním na dnešnom hlasovaní predkladateľ návrhu Igor Matovič.

Igor Matovič ďalej avizoval, že má pripravený plán „B“ aj „C“, o čo ide však nespresnil. Ešte pred hlasovaním predložil rovnaký zákon na ďalšiu schôdzu parlamentu. Opäť sa o ňom bude rokovať až v máji.

Matovičovo rečnenie

Igor Matovič začal v utorok s vystúpením v Národnej rade SR už dopoludnia, následne po obedňajšej prestávke rečnil tri hodiny. Do rozpravy boli písomne prihlásení ešte traja rečníci. Matovič v rozprave viackrát zopakoval, že na Slovensku existuje hrozba, že demokracia zanikne.

Upozorňoval na hrozbu vlády mafie a extrémistov, ktorí môžu získať po voľbách ústavnú väčšinu. Preto treba dosiahnuť čo najvyššiu účasť vo voľbách. Vyhlásil, že je ochotný stiahnuť návrh a mohol by ho podať aj Smer-SD či ľudia z ĽSNS a on by ho podporil. Tvrdí, že treba zabojovať aj o nevoličov. Myslí si, že v septembri hrozia voľby, ku ktorým príde historicky najmenej voličov.

Líder OĽANO v diskusii spomínal kauzy z čias vlád Smeru-SD, hovoril o väzbách na oligarchov. Kritizoval aj médiá za to, že sú zaujaté. Opakovane tiež spomínal KDH za to, že odmietlo spoluprácu s Kresťanskou úniou. Kritizoval aj Progresívne Slovensko či niektorých členov novej strany Demokrati za postoj k možnej spolupráci s mimoparlamentným Hlasom-SD.

Návrh „čakal“ na podporu

Hnutie Sme rodina nepodporí paušálnu 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách. Povedal to predseda hnutia a parlamentu Boris Kollár na utorkovom rokovaní. Kollár považuje návrh za diskriminačný voči ďalším voľbám.

Ako poznamenal, pre niekoho sú najdôležitejšie parlamentné voľby, pre iného prezidentské či voľby do Európskeho parlamentu. „Keby sme každému mali dať po 500 eur, je to desať miliárd. Z tohto dôvodu je to neuskutočniteľné,“ podotkol.

Zdroje: TASR, RTVS, NR SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá