Maturantov šokovala prítomnosť člena Občianskeho tribunálu v komisii. „Sme hlboko pobúrení,“ odkazujú študenti

  • Maturujúci študenti bratislavskej školy zažili na ústnej skúške prekvapenie
  • V komisii sedel člen Občianskeho tribunálu
  • Ide o známeho dezinformátora
milan laurinec
Fotografia Milana Laurinca v maturitnej komisii, Facebook/Milan Laurinec
  • Maturujúci študenti bratislavskej školy zažili na ústnej skúške prekvapenie
  • V komisii sedel člen Občianskeho tribunálu
  • Ide o známeho dezinformátora

Radosť z úspešných maturít ešte ani nestihla vyprchať zo študentov stredných škôl a celú udalosť už stihla poznačiť značná kontroverzia. Maturanti istej strednej školy ostali poriadne zaskočení, keď v komisii uvideli prominentného člena Občianskeho tribunálu. Fotka s ním doslova obletela slovenský internet.

Kontroverzný člen

Občiansky tribunál je neoficiálne a kontroverzné zoskupenie ľudí, ktorí nesúhlasia so súčasným stavom ako Slovenska, tak aj sveta. Známe je predovšetkým svojimi hlasnými a často až agresívnymi protestami, ktoré v minulosti organizovali pred Národnou radou SR, ale aj na verejných priestranstvách či dokonca pred domami politikov.

Zoskupenie sa často stáva terčom vtipov a na sociálnych sieťach si z neho uťahujú rôzne satirické stránky, prominentne napríklad stránka Ovčiansky tribunál.

Preto bolo pre internetovú verejnosť prekvapením, keď jeden zo známych členov zoskupenia, Milan Laurinec, uverejnil na svoj profil sériu fotografií, z ktorých vyplýva, že Laurinec sedel v jednej z mnohých maturitných komisií. K príspevku pridal popis: „Odmaturované.“

Na dezinformátora upozornila aj polícia

Okrem členstva v kontroverznom zoskupení má Laurinec na rováši aj viacero prípadov šírenia dezinformácií. Na tie ešte v roku 2021 upozornil profil polície Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Vtedajšie dezinformácie sa týkali najmä pandémie koronavírusu. Účet s názvom ‚Milan Laurinec‘ pravidelne zverejňuje klamstvá a nezmysly, lebo tým získava pozornosť časti istého publika, čo uspokojuje jeho prirodzenú ľudskú túžbu byť chválený a obdivovaný. Škoda, že tento pocit nevie nadobudnúť čestnou a pravdovravnou činnosťou, napísala v tom čase polícia.

Profil o hoaxoch v tom čase upozornil na jasné klamstvo vo videu, v ktorom Laurinec tvrdil, že v nemocniciach v Trenčíne a v Ilave ležia očkovaní infikovaní pacienti na JIS-ke, pričom ak chcú dostať liečbu, musia podpísať papier, že sú nezaočkovaní.

Kontaktovali sme obe nemocnice a obe nám potvrdili, že je to jedno veľké klamstvo. V ilavskej nemocnici sa navyše ani len nenachádza JISka, informovala polícia.

V komentároch pod príspevkom o maturitách sa rozprúdila debata, v ktorej niektorí používatelia Laurincovu prítomnosť v komisii schvaľovali a iní odsudzovali. Jeden z komentárov, ktorý člena Občianskeho tribunálu kritizoval, si vyslúžil od Laurinca tvrdú reakciu.

„Treba to tu očistiť od takého odpadu ako ste vy,“ odkázal komentujúcej autor príspevku. Spomenul pri tom aj „nadvládu dekadentných liberálov“, „69 pohlaví“ a „sexuálnu výchovu detičiek“.

Stredoškoláci reagovali

To, že prítomnosť známeho šíriteľa dezinformácií v komisii je problematická, si myslia aj samotní študenti. Tí sa k celej situácii vyjadrili prostredníctvom stanoviska od Aliancie Stredoškolákov.

„Ako stredoškoláci zastávame názor, že extrémizmus a nenávisť do našich škôl nepatria. Sme hlboko pobúrení krokom dotyčnej školy, ktorá dovolila jednej z významných osobností slovenskej dezinformačnej scény byť členom maturitnej komisie počas maturitného týždňa,“ uviedla Aliancia.

„Ak chceme na Slovensku bojovať proti extrémizmu a dezinformáciám, musíme začať na školách. Je neprijateľné, aby v maturitnej komisii sedel pedagogický zamestnanec, ktorý svojím správaním veľmi negatívne ovplyvňuje študentov,“ dodala ďalej.

Stredoškoláci taktiež plánujú situáciu formálne riešiť. „Situáciu sa budeme snažiť riešiť čím skôr aj s ministrom školstva, s ktorým sa chceme v najbližšom čase stretnúť, a s ďalšími kompetentnými organizáciami. Maturantom sa v mene stredoškolákov ospravedlňujeme za to, že počas skúšky museli negatívne znášať danú osobu,“ mieni Aliancia Stredoškolákov.

Na vzniknutú situáciu reagujú aj spomenuté satirické stránky, pričom jedna z nich uvádza školu, na ktorej mal Laurinec v komisii sedieť. Doktor Laurinec z Občianskeho tribunálu ako predseda maturitnej komisie na Strednej odbornej škole dopravnej na Kvačalovej ulici v Bratislave,“ uvádza na Facebooku stránka Prezident.

Zdroje: Facebook/Milan Laurinec, Hoaxy a podvody - Polícia SR, Aliancia Stredoškolákov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá