Slovenskom sa šíria konšpirácie o Heribanovej smrti. „Patológovia z Vysokej školy života,“ udrel moderátor

  • Slovenskom otriasla smrť známeho herca
  • Internetom sa šíri, že za smrť môže očkovanie
Dano Heriban, screeenshoty
Reprofoto: Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, Checkbot
  • Slovenskom otriasla smrť známeho herca
  • Internetom sa šíri, že za smrť môže očkovanie

Slovenskom dnes otriasla smrť obľúbeného herca Daniela Heribana. Ten mal iba 43 rokov, podľa informácií televízie JOJ Heriban zomrel vo svojom dome v Svätom Jure.

Herec mal mať zdravotné komplikácie, pre ktoré k nemu bola privolaná záchranka. Sťažovať sa mal na bolesti chrbta. Deň predtým mal byť dokonca s bolesťami v nemocnici. Privolaní záchranári mu nedokázali pomôcť. U herca došlo k zástave srdca, píše TASR.

Na konšpirácie o Heribanovej smrti reaguje polícia

Takmer okamžite ako Slovensko zasiahla smutná správa o hercovom úmrtí, sa na internete objavili konšpirácie o tom, že za jeho smrť môže očkovanie proti Covidu-19. Upozornila na to na Facebooku stránka polície Hoaxy a podvody – Polícia SR. 

„Tak ako to býva železným pravidlom, aj v prípade smrti umelca Dana Heribana dochádza k zneužívaniu jeho smrti na propagáciu úchylných prejavov anonymných účtov na sociálnych sieťach,“ píše polícia v statuse.

Sreenshoty
zdroj: Reprofoto: Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, Checkbot

Polícia pripomína, že konšpirátori rovnako postupovali v prípade Júliusa Viršíka, Vladimíra Krčméryho a Miroslava Žbirku. Okamžite po ich smrti prichádzali so „zaručenými dôvodmi“ ich skonu.

V prípade Daniela Heribana neboli v tejto chvíli príčiny úmrtia zverejnené, viac svetla v prípade tragickej smrti prinesie až vyjadrenie znalca či súdna správa či prípadná pitva.

„Ako sme už pred takmer dvoma rokmi informovali, hoaxeri budú zneužívať úmrtie kohokoľvek na šírenie svojich zvrátených predstáv. Napríklad aj v prípade dopravných nehôd či úmrtí 100-ročných osôb budú vinu hádzať na vakcinácie,“ tvrdia policajti.

Forgáč: Svoloč na slovenskom internete už má aj odpovede

Na šialené teórie o príčine hercovej smrti upozornil aj projekt Checkbot, ktorý bojuje proti šíreniu dezinformácií na sociálnych sieťach. „Manipulátori okamžite vycítili príležitosť a rýchlo sa pustili do generovania nepravdivých konšpiračných teórií, kde za príčinu smrti označujú očkovanie,“ píše na Facebooku.

„Náhla smrť Daniela Heribana sa krátko po zverejnení tejto smutnej správy stala predmetom záujmu konšpirátorov, ktorí sa začali okamžite predbiehať v prezentovaní rôznych fantázií, že za úmrtie slovenského herca môže očkovanie,“ vysvetľuje.

„Takéto konanie vnímam kriticky. Ide o príklad cynizmu bez štipky rešpektu a úcty k zosnulému a pozostalým,“ uzatvára Checkbot.

Ešte tvrdšie a kritickejšie slová však ľuďom konšpirujúcim o smrti obľúbeného herca adresoval známy moderátor Marcel Forgáč.

„Svoloč na slovenskom internete už má aj odpovede. Patológovia a histológovia z Vysokej školy života, s počtom zubov často zhodným s počtom odštudovaných rokov v školách. Ramón y Cajal z Hornej a Mária Curie -Sklodowska z Dolnej, čo praje ukrajinským matkám, aby zdochli, už majú jasnú odpoveď. Bol očkovaný!“ Nešetril na sociálnej sieti tvrdými slovami moderátor.

Screenshot
zdroj: Facebook/Marcel Forgáč
Zdroje: Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR, Facebook/Checkbot, Facebook/Marcel Forgáč

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá