Matúš Vallo bojuje o prestížne ocenenie. Bol nominovaný na najlepšieho starostu sveta

  • Užší výber pozostáva z 32 starostov z 21 krajín sveta
  • Do zoznamu sa dostali starostovia, ktorí bojovali počas pandémie a snažili sa svojmu mestu pomôcť
vallo bratislava
TASR - Jaroslav Novák
  • Užší výber pozostáva z 32 starostov z 21 krajín sveta
  • Do zoznamu sa dostali starostovia, ktorí bojovali počas pandémie a snažili sa svojmu mestu pomôcť

Každé dva roky udeľuje medzinárodná organizácia The City Mayors Foundation titul najlepšieho starostu sveta. Užší výber pozostáva z 32 starostov z 21 krajín sveta. Do zoznamu sa dostali starostovia, ktorí bojovali počas pandémie a snažili sa svojmu mestu pomôcť.

Hľadáme starostov, ktorí ukázali výnimočné manažérske a sociálne schopnosti, no čo je ešte dôležitejšie, ktorí vždy konali so zvláštnym ohľadom na tých, ktorých choroba COVID-19 zasiahla najviac,“ vyjadrila sa nadácia.

Študoval v Ríme, New Yorku, nakoniec našiel cestu domov. Príbeh architekta, ktorý chce Bratislavu premeniť na svetovú metropolu

Slovensko má konečne svoje zastúpenie. V tomto zozname sa ocitol aj bratislavský primátor Matúš Vallo, informuje o tom portál Euractiv. Podľa dostupných informácií by Vallo mal byť prvým slovenským starostom, ktorý sa zaradil do užšej nominácie na toto ocenenie.

Za uplynulé dva roky si Vallo získal sympatie ľudí. Nadácia bratislavského primátora v medailóniku opisuje ako „multi talentovanú osobnosť, ktorá bola zvolená do postu len v roku 2018, avšak za dva roky zhromaždil pôsobivý zoznam úspechov a zlepšení v prospech svojich občanov.“ Matúš Vallo je primátorom Bratislavy od roku 2018, v komunálnych voľbách vo funkcii nahradil Iva Nesrovnala.

Matúš Vallo zhodnotil svoje dva primátorské roky: Som hlavne rád, že už nie je Smer-SD pri moci

Záverečnú nomináciu organizácia oznámila v stredu, 3. februára. Ide o užší výber z pôvodného 81-členného zoznamu starostov, ktorých nominovali ľudia z celého sveta, informuje ďalej Euractiv. 

O víťazovi rozhodne hlasovanie ľudu, ktoré bude prebiehať online. Výsledky aj s menom víťaza by mala nadácia oznámiť na konci jari.

Víťaz by sa mal vyznačovať odvahou či usilovnosťou

Nadácia udeľuje cenu starostovi, ktorý bude najlepšie spĺňať požadované kritéria. Víťaz by sa mal vyznačovať integritou, odvahou a usilovnosťou, významnú rolu zohráva krízový manažment, ktorý reaguje na aktuálne svetové problémy.

primátor Bratislavy Matúš Vallo
zdroj: TASR/Martin Baumann

V minulých ročníkoch sa hodnotilo napríklad, či mestá majú dostatočné zastúpenie žien v samosprávnych inštitúciách, alebo akým spôsobom starostovia zvládli migračnú krízu. 

Najdôležitejším kritérium za posledné dva roky predstavuje to, ako dobre sa starostovia popasovali s pandémiou v ich meste. Mali by však ďalej dbať na ekologické a sociálne problémy a aktívne ich riešiť.

Najlepší starosta tak podľa nadácie musí vytvárať čo najlepšie podmienky pre život sociálne vylúčených komunít a ísť príkladom v prípravách na klimatickú krízu, píše ďalej Euractiv.

Zdroje: Euractiv.sk, World Mayor

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech